شمس آباد: به نقل از کلارین، تیم ملی فوتبال آرژانتین بامداد چهارشنبه یکی از مهم‌ترین بازی‌های تاریخ خود را در خاک اکوادور و در شهر کیتو انجام خواهد داد. آلبی سلسته با حضور لیونل مسی، ستاره‌اش باید حداقل حضورش را در شانس مجدد قطعی کند و برای این‌کار نیاز به پیروزی دارد. با این حال آرژانتین در این سرزمین نتایج خوبی کسب نکرده است. آلبی سلسته تنها یک بار در اکوادور پیروز شده اما یک آمار امیدوار کننده وجود دارد. تیم ملی در سال ۲۰۰۱ با هدایت مارسلو بیلسا با دو گل پیروز شد و توانست به جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن صعود کند. این موضوع نشان می‌دهد که آرژانتین می‌تواند در ارتفاع ۲.۸۵۰ متری جشن صعود بگیرد. آیا این اتفاق دوباره تکرار خواهد شد؟

دوئل‌های دو تیم در کیتو از کوپا آمه ریکا ۱۹۸۳ آغاز شد. ۱۰ اکتبر این سال آرژانتین و اکوادور بازی افتتاحیه را انجام دادند. خورخه بوروچاگا، آلبی سلسته‌ی کارلوس بیلاردو را دو بر صفر پیش انداخت اما گالو واسکس و خاسینتو وگا بازی را مساوی کردند. در آن تیم الخاندرو سابیا که مدتی هدایت تیم ملی را برعهده داشت بازی می‌کرد.

دومین دیدار در ژوئن ۱۹۹۶ برگزار شد. در آن عصر  پاساریا جمله معروف خود را بیان کرد و گفت: توپ در زمین نمی‌چرخد.
اکوادور در حالی که فرانسیسکو ماتورانا را به عنوان سرمربی بر نیمکت خود می‌دید دو گل به ثمر رساند. گابریل باتیستوتا پس از بازی از نحوه بازی خشونت‌آمیز اکوادور انتقاد کرد و گفت: در دقیقه ۱۰ بازیکن حریف به شدت به سرم ضربه زد. هم‌چنین کلودیو کانیگا اظهار کرد: بازی کردن در این شرایط غیرممکن است. نمی‌توانیم نه توپ را متوقف کنیم و نه پاس بدهیم.
آلبی سلسته در آن زمان در ترکیبش از بازیکنانی هم‌چون خاویر زانتی، فرناندو کاسرس، روبرتو سنسینی، دیگو پابلو سیمئونه، ماتیاس آلمیدا، اوگو مورالس و آریل اورتگا بهره می‌برد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : خبرگزاری تسنیم - کی‌روش: نمی‌توانم بازیکنان پرسپولیس را به اردوی تیم ملی دعوت کنم/ فرگوسن، ونگر و کونته در حد من هستند نه برانکو

بازی بعد یادآور خاطره خوشی برای آرژانتین است و به تنها پیروزی این تیم در اکوادور اختصاص دارد. بیلسا تیمی را هدایت می‌کرد که در همه نقاط بازیکنان خوبی داشت. پانزدهم آگوست ۲۰۰۱ یکی از رویایی‌ترین عصرهای خوان سباستین ورون رقم خورد. دو گل آلبی سلسته بواسطه او و ارنان کرسپو به ثمر رسید. پایان بازی با جشن صعود بازیکنان آرژانتین همراه شد. این تیم توانست به جام جهانی ۲۰۰۲ صعود کند. در ترکیب آلبی سلسته به جز دو بازیکن گلزن ذکر شده خرمن بورگوس، نلسون ویواس، روبرتو آیالا، والتر ساموئل، خاویر زانتی، دیگو سیمئونه، خوان پابلو سورین، پابلو آیمار و کریستین گونسالس بازی می‌کردند.

 مسی می‌تواندجشن صعود آرژانتین را رقم بزند؟

سپس نوبت به تیم خوسه نستور پکرمن رسید. شاگردان او نتوانستند در ارتفاع ۲ هزار متری طاقت بیاورند و با دو گل لارا و آگوستین دلگادو مغلوب میزبان‌شان شدند. این اتفاق در ژوییه ۲۰۰۵ رخ داد. نتیجه مشابهی آرژانتین دیگو آرماندو مارادونا در ۱۰ ژوییه ۲۰۰۹ کسب کرد. آیووی و پالاسیوس دروازه تیم مهمان را باز کردند. در ترکیب آرژانتین پکرمن بازیکنانی هم‌چون فابریکو کولوچینی، گابریل میلیتو، والتر ساموئل، خاویر زانتی، استفان کامبیاسو، پابلو آیمار و ماکسیمیلیانو رودریگس بازی می‌کردند و در تیم آلبی سلسته مارادونا بازیکنان مشهوری هم‌چون زانتی، مارتین دمیکلیس، نیکلاس اوتامندی، گابریل هاینسه، رودریگس، فرناندو گاگو، لیونل مسی و کارلوس توس حضور داشتند.

 مسی می‌تواندجشن صعود آرژانتین را رقم بزند؟

آخرین بازی آلبی سلسته در کیتو به دوران الخاندرو سابیا برمی‌گردد. در ۱۱ ژوییه ۲۰۱۳ آرژانتین و اکوادور یک بر یک مساوی کردند. سرخیو آگوئرو از روی نقطه پنالتی گل مهمان را به ثمر رساند و سگوندو کاستیو برای اکوادور گلزنی کرد. ترکیب آرژانتین از سرخیو رومرو، خینو پروتسی، اسکیل گارای، فدریکو فرناندس، خوسه باسانتا، مارکوس روخو، اور بانگا، خاویر ماسچرانو، آنخل دی ماریا، سرخیو آگوئرو و رودریگو پالاسیو تشکیل شده بود.

 مسی می‌تواندجشن صعود آرژانتین را رقم بزند؟

آمار نشان می‌دهد آرژانتین کار آسانی در کیتو نخواهد داشت. به خصوص این که آلبی سلسته در گلزنی در بازی‌های اخیر مشکل داشته است. نکته مثبت این دیدار این است که اکوادور هیچ شانسی برای صعود ندارد و با بازیکنان جوانش به میدان خواهد رفت. در بازی چهارشنبه آنتونیو والنسیا یکی از معدود  بازیکنان با تجربه اکوادور حضور نخواهد داشت. کاپیتان دوم منچستریونایتد به علت دریافت کارت در دیدار برابر شیلی از این بازی محروم شده است.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : جذاب ترین بازی های سال ۲۰۱۸ ؛ معرفی بهترین بازی های جدید (بخش سوم)

از طرفی اکوادور در ورزشگاه آتااوالپا قدرتمند ظاهر می‌شود. با این حال در مرحله مقدماتی جام جهانی چند شکست را در این ورزشگاه تجربه کرده است. این تیم با سه گل مغلوب برزیل شد، دو گل از کلمبیا دریافت کرد و برابر پرو دو بر یک شکست خورد. هم‌چنین مقابل پاراگوئه دو بر دو متوقف شد اما توانست بولیوی، شیلی، اروگوئه و ونزوئلا را شکست دهد.

این آمار از جهتی ترسناک به نظر می‌رسد و از جهت دیگر خوشبینانه است. در هر صورت آرژانتین برای کسب پیروزی باید بازی خوبی در کیتو به نمایش بگذارد تا بتواند پیروز شود و مانند سال ۲۰۰۱ در این شهر جشن صعود بگیرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :