به گزارش شمس آباد به نقل از روزنامه جوان، هر روز که می‌گذرد زشتی‌ها و سیاهی‌های فوتبال ایران بیشتر از قبل عیان می‌شود و این سؤال را بیشتر از قبل مطرح می‌کند که چرا با وجود گسترش فساد اخلاقی و مالی در این رشته برای برخورد با این اتفاقات تلخ که فضای این ورزش پرطرفدار را لکه‌دار کرده، اقدامی صورت نمی‌گیرد و مدیران تصمیم‌گیر به جای مقابله با چنین حاشیه‌هایی، تنها نظاره‌گر افزایش ناهنجاری‌های اخلاقی و اقتصادی در فوتبال هستند! خبر خوشگذرانی و شب زنده‌داری چند بازیکن پرسپولیس قبل از بازی حساس این تیم مقابل الهلال، در حالی دیروز رسانه‌ای شد که چنین حاشیه‌هایی در فوتبال کشورمان هر سال تکرار می‌شود، اما بی‌توجهی و عدم برخورد با خاطیان سبب شده تا بازیکنان پرحاشیه در حاشیه امنیت باشند تا چنین حاشیه‌های سیاهی در اردوهای خارجی هم تکرار شود. شب زنده‌داری بازیکنان پرسپولیس در امارات آخرین حاشیه‌ها نیست، چراکه تکرار چنین مسائلی در اردوها دیگر به یک رویه مرسوم در تیم‌های باشگاهی و ملی تبدیل شده است. علاوه بر بعد غیراخلاقی چنین مسائلی، ترکش‌های آن نیز دامن تیم‌ها را می‌گیرد. پس نمی‌توان انکار کرد که شب زنده‌داری برخی بازیکنان پرسپولیس در رقم خوردن شکست سنگین برابر الهلال بی‌تأثیر نبوده است. 

 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ممبینی: تاج از ما خواست به ضیافت افطاری با حضور نوری برویم/ با کی‌روش موافقم، با ۱۰ سال گذشته فرقی نکرده‌ایم

در چنین شرایطی فوتبال ایران بیشتر از همیشه به یک پالایش در عرصه مدیریتی نیاز دارد. مدیران کنونی باشگاه‌های بزرگ نشان داده‌اند که مسائل اخلاقی و فرهنگی برایشان محلی از اعراب ندارد و به جای برخورد با بازیکنان پرحاشیه و شبگرد، حتی در برخی موارد پشت بازیکنان پرحاشیه خود در‌می‌آیند و با ریش گرو گذاشتن و سند گذاشتن در کلانتری‌ها، جلوی برخورد با حاشیه‌سازی بازیکنانشان را هم می‌گیرند تا فوتبال ایران هر روزی که می‌گذرد بیشتر از قبل در منجلاب فساد اخلاقی فرو رود. در حالی که یکی از وظایف اصلی هر سیستم مدیریتی در یک باشگاه فرهنگی ورزشی، تفهیم آیین‌نامه اخلاقی به بازیکنان است، آن هم باشگاه‌هایی که با پول بیت‌المال هدایت می‌شوند و قرار نیست بازیکنان چنین تیم‌هایی با بردن پول‌های میلیاردی که از جیب هوادار و مردم تأمین می‌شود به جای تمرکز روی مسائل فنی برای درخشش در زمین بازی، حواس‌شان درگیر حاشیه‌های خارج از زمین باشد. مسئله‌ای که زمینه‌ساز اتفاقات غیراخلاقی شب قبل از بازی پرسپولیس و شکست تحقیرآمیز قرمزها برابر نماینده عربستان می‌شود. 

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : صدر اعظم‌های آلمان بعد از جنگ جهانی دوم - شمس آباد

 

با وجود چنین هزینه‌هایی در سیستم مدیریتی حاکم بر فوتبال ایران وصیت‌ای برای برخورد با فساد وجود ندارد و همین مسئله هم سبب شده تا برای حل و فصل کردن پرونده بازیکنان متخلفی مانند مهدی طارمی که با خلاف‌گویی‌‌هایشان هزینه‌های زیادی را به فوتبال باشگاهی و ملی ایران وارد کرده‌اند، از وزیر و رئیس فدراسیون گرفته وارد میدان شوند و به جای برخورد با تخلفی که زمینه‌ساز این هزینه‌ها شده، وکیل مدافع آنها شوند و حتی چنین بازیکنی را به تیم ملی هم دعوت کنند! در چنین سیستم مدیریتی، برخورد با فساد در فوتبال بایسته‌ای عبث و بیهوده است که به آب در هاون کوبیدن می‌ماند و جای مدیران اخلاق‌گرا و مسئولی که برایش اخلاق در اولویت باشد، در فوتبال ایران خالی‌تر از هر زمانی دیگری است. 

 

در چنین اوضاع و احوالی شنیدن خبر درخواست تحقیق و تفحص از مدیریت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس از سوی برخی نمایندگان مجلس، کورسوی امیدی را برای مبارزه با فساد در این دو باشگاه دولتی که با هزینه‌های سالانه چندده میلیاردی از بیت‌المال تأمین می‌شود به وجود می‌آورد. بدیهی است که با منکر شدن فساد در فوتبال بواسطه برخی از مسئولان که ردپای خودشان در پرونده‌های تخلفات متعدد دیده می‌شود، مافیای فساد در فوتبال در حال بزرگ‌تر شدن است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - آمریکایی‌ها از عقلانیت تهی شده‌اند

در چنین شرایطی ورود نمایندگان مجلس به تحقیق و تفحص از دو باشگاه بزرگ که بخش زیادی از فساد مالی و اخلاقی فوتبال در این دو تیم متمرکز شده، اقدام میمون و مبارکی است و این امیدواری به وجود آمده که نمایندگان ملت با این اقدام به دنبال برخورد با متخلفان و جلوگیری از حیف و میل بیت‌المال و فساد در فوتبال هستند، البته این طرح وقتی می‌تواند منتج به نتیجه شود که تا پایان پیگیری  شود و مانند پرونده فساد در فوتبال که در مجلس گذشته تهیه شده بود، بایگانی نشود. در این شرایط است که می‌توان امیدوار  بود  سیاهی‌های فوتبال به مرور پاک شود، مسئله‌ای که تنها با نظارت و برخورد با فساد و همچنین روی کار آمدن مدیرانی که پاسدار بیت‌المال و دغدغه اخلاق داشته باشند، رقم می‌خورد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :