امیر پیاهو: برای بهبود وضعیت باشگاه ها باید از کاغذ بازی فراتر و نظارت و برنامه ریزی فعال داشت

امیر پیاهو ورزشکار موفق خوزستانی است که خود را از نوجوانی با ورزش دوومیدانی عجین کرده و از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۲ عضو تیم ملی دوومیدانی در رده سنی جوانان و بزرگسالان بوده است.

امیر پیاهو ورزشکار موفق خوزستانی است که خود را از نوجوانی با ورزش دوومیدانی عجین کرده و از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۲ عضو تیم ملی دوومیدانی در رده سنی جوانان و بزرگسالان بوده است.

 

پیاهو دارنده مدال طلای بازی های داخل سالن مسابقات تایلند ۲۰۰۵، نشان طلای مسابقات بین المللی ۲۰۰۸ ، مدال نقره مسابقات آسیای ۲۰۰۳ چین، مدال نقره ۲۰۰۶ مسابقات بین المللی قطر و نشان طلای بازی های ۲۰۰۹ تورنمنت بین المللی در رشته صد متر سرعت و چندین قهرمانی را در کارنامه خود دارد.

 

امیر پیاهو با حضور در تحریریه شمس آباد واحد خوزستان به گفتگو با خبرنگار ما پرداخت و اظهار کرد: آغاز فعالیت من در رشته دوومیدانی با حداقل امکانات بود در این زمان ورزشکاران این رشته از نظر موقعیت زیر ساختی و لوازم ورزشی تخصصی شرایط مطلوب تری دارند.

 

وی افزود: صندوق پشتیبانی از پیشکسوتان و ورزشکاران با هدف جذب شرکت‌های مالی به منظور پشتیبانی از قهرمانان ورزش ایران در سال ۱۳۸۲ راه اندازی شد، این صندوق اعتباری قهرمانان المپیک و جهان را مورد پشتیبانی های مالی، بیمه و درمان قرار می دهد.

 

پیاهو ادامه داد: اعضا در صندوق اعتباری پشتیبانی، به گروه‌های هفت گانه تقسیم می شوند که خدمات قابل ارائه، بر اساس گروه پوشش دهنده به آنها تعلق می گیرد. ما در گروه ۳ این صندوق قرار داریم اما متاسفانه تا به این زمان اقدامی برای این گروه انجام نگرفته است.

 

وی گفت: خوزستان دارای استعدادهای ناب ورزشی در هر دو بخش آقایان و بانوان در رشته دو و میدانی می باشد که در صورت فراهم کردن امکانات ورزشی و جذب منابع مالی برای تامین این ورزشکاران همچنین پشتیبانی از سوی شرکت هایی همچون مناطق نفت خیز، ملی حفاری و فولاد خوزستان و دیگر ارگان ها، دوومیدانی استان در کشور حرف‌های فراوانی برای گفتن خواهد داشت.

 

پیاهو با بیان اینکه تنها راه موفقیت ورزش کشور در رشته های مختلف، زدودن لیگ دائمی با پشتیبانی بخش خصوصی است، افزود: باید توجه داشت که برگزاری لیگ مهمتر از تیم ملی است چرا که پایه و اساس پرورش و شکوفایی استعدادها را باشگاه ها تشکیل می دهند و در هر منطقه اگر بهترین ها را داشته باشیم، بدون عضویت در باشگاه و حضور مداوم در لیگ های کشوری موفق نخواهند بود.

 

این ورزشکار خاطر نشان کرد: بخش خصوصی باید ترغیب به تیم داری شود تا بتوانیم لیگ پویا را شکل بدهیم.

 

وی بیان کرد: ژیمناستیک، شنا و دوومیدانی جزو رشته های پایه و پر مدال هستند می توان طی قانون و تبصره، تیم های فوتبال، فوتسال همچنین دیگر رشته ها را تشویق به پشتیبانی از تیم های پایه کرد.

 

پیاهو عنوان کرد: متاسفانه رشته دوومیدانی سال ها است که فقط  ۲ باشگاه نفت تهران و دانشگاه آزاد را دارد و دیگر ورزشکاران به صورت آزاد تمرین می کنند.

 

وی گفت: اگر بخواهیم درباره بحث‌های زیرساختی ورزش صحبت کنیم که همواره دغدغه اصلی اهالی ورزش بوده است، باید به هسته مرکزی یعنی باشگاه‌ها اشاره کنیم. برای بهبود وضع باشگاه‌ها باید تدبیر درستی اندیشیده شود و در این حوزه از کاغذ بازی فراتر رفت و برنامه‌ریزی و نظارت فعال باشد.

پیاهو با بیان اینکه ورزشکاران ما در زمینه تامین منابع مالی با مشکلاتی مواجه هستند، افزود: به طوری که به دلیل نبود اسپانسر و منابع مالی کافی با هزینه شخصی در مسابقات حضور می یابند که این امر در شرایط روحی شان تاثیر منفی دارد.

 

این ورزشکار تصریح کرد: از ورزشکارانی بگوییم که فلافل می فروشد؟ از قهرمانانی بگوئیم که بساط خیابانی دارند یا از قهرمانانی که مسافر کشی می کنند؟ به چند مورد از ورزشکارانی از این دست می توان اشاره کرد؟! همیشه این امیدواری در ورزش وجود دارد که روزی تمام قهرمانان ایرانی سر و سامان داده شوند اما چنین نمی شود بلکه ورزشکاری نیست که به دلیل بی توجهی مسئولان استعدادهایشان به هدر نرود.

 

وی در پایان با اشاره به اینکه پیشنهاد می کنم طرح استعدادیابی ورزشکاران در استان خوزستان هم اجرایی شود، گفت: این طرح می تواند پشتوانه بسیار مناسبی برای تیم های ورزشی در رشته های مختلف ورزشی باشد، شهرستان های حمیدیه و سوسنگرد دونده های خوبی در رشته سرعت و باغملک و ایذه در استقامت دارد اگر بتوانیم این ورزشکاران را مورد پشتیبانی قرار دهیم می توان امیدوار بود که در آینده استعدادهای فراوانی را در سطح کشور و بین المللی به دنیا معرفی کنیم.

 

انتهای پیام/

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - چالش‌های آل سعود و محمد بن سلمان با آل شیخ

این خبر را به اشتراک بگذارید :