به گزارش خبرنگار ورزشی شمس آباد، نشست خبری مربوط به برگزاری دهمین مراسم بزرگداشت روز ملی و هفته پارالمپیک امروز برگزار شد.

مسعود اشرفی دبیر کل ملی پارالمپیک در این نشست خبری اظهار داشت: ما پس از بازی‌های پارالمپیک ۲۰۰۰ سیدنی با بررسی‌هایی که انجام دادیم مشاهده کردیم که ورزشکاران حوزه معلولان در حال پیر شدن هستند و سن‌شان بالا می‌رود. در پارالمپیک سیدنی ۱۷ جانباز و ۲۴ معلول در ۲۰۰۴ آتن، ۲۴ جانباز و ۶۶ معلول، در ۲۰۰۸ پکن، ۵ جانباز و ۶۷ معلول، در ۲۰۱۲ لندن ۴ جانباز و ۷۵ معلول و در ۲۰۱۶ ریو ۸ جانباز و ۱۰۳ معلول را اعزام کردیم که این روند نشان دهنده همان نکته‌ای است که عنوان کردم.

وی افزود: در سال ۷۹ موضوع توجه به ورزش همگانی در کمیته پارالمپیک پررنگ شد که این موضوع منجر به تشکیل کمیته ورزش همگانی و انتخاب روز پارالمپیک شد. در نخستین مراسم بزرگداشت روز و هفته پارالمپیک ۳۰۰ ورزشکار فقط در تهران حضور داشتند که این جمعیت هر سال بیشتر شد به طوری که این مراسم در سال ۹۵ با حضور بیش از ۴۰ هزار ورزشکار معلول در ۳۱ استان برگزار شد. باید به این نکته هم اشاره کنم که از سال ۸۴-۸۵ ایده روز پارالمپیک که بوسیله ایران به وجود آمد در سایر کشورهای دنیا نیز اجرایی شده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : چرا ونگر دیگر با آرسنال قهرمان نخواهد شد

دبیر کل کمیته ملی پارالمپیک با بیان اینکه روز ۲۴ مهر به عنوان روز ملی پارالمپیک در تقویم ثبت شده است، ادامه داد: نگاه ما به مسائل آموزشی معلولان در ۵ سال آینده پررنگ‌تر خواهد بود.

اشرفی درباره مراسم امسال نیز گفت: ۱۱ هزار نفر داوطلب برگزاری مراسم امسال هستند که قرار نیست به آنها هزینه‌ای داده شود البته آموزش‌های لازم به این نفرات در طول دو سال گذشته داده شده است. امسال ما سعی می‌کنیم با یک تی‌شرت که به مسئولان می‌دهیم به آنها بگوییم که در روز پارالمپیک جلو بیایند و به عنوان یک خدمتگذار به ورزش معلولان خدمت کنند.

وی درباره تعداد افراد معلول در ایران عنوان کرد: سازمان بهداشت جهانی آمار داده که ۱۵ درصد جمعیت دنیا معلول هستند این در حالی است که سازمان ملل رقم ۱۰ درصد را اعلام کرده است. ما اگر بخواهیم آمار سازمان ملل را در نظر بگیریم باید بگوییم که ۸ میلیون معلول در ایران داریم. البته این آمارها دقیق نیست به طوری که در آمارهایی که در کشور گرفته شده ۴ میلیون معلول شناسایی شده‌اند به هر حال آمار دقیقی از تعداد معلولان وجود ندارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - نساجی آخرین سد سپیدرود برای لیگ برتری شدن/ بگوویچ و مایلی‌کهن در انتظار ناکامی نظرمحمدی

دبیر کل کمیته ملی پارالمپیک در ادامه نشست خبری گفت: ما امسال به ۳۵ هزار معلولی که پیش‌بینی کرده‌ایم در مراسم روز پارالمپیک در سراسر کشور شرکت می‌کنند به هر کدام یک تی‌شرت و یک توپ والیبال یا فوتبال می‌دهیم، البته پیش‌بینی خود ما این است که بیش از این تعداد در مراسم امسال شرکت خواهند کرد اما ما هم با محدودیت‌هایی مواجه هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا میهمان ویژه‌ای برای مراسم امسال به تهران خواهد آمد یا خیر، گفت: تصمیم داشتیم یکی از مسئولان رده‌بالای کمیته بین‌المللی پارالمپیک را دعوت کنیم. حتی رئیس جدید این کمیته ابراز علاقه کرده بود که در برنامه‌ ما شرکت کند اما این فرصت فراهم نشد و فقط پیام ویدئویی وی به نمایش درمی‌آید. ما همچنین لیستی از مسئولان مشارکت کننده را نیز تهیه کرده و آنها را دعوت می‌کنیم حضور این افراد بیشتر مربوط به پذیرش مسئولیت اجتماعی در قبال معلولان می‌شود که امیدواریم آنها را در جنبش روز پارالمپیک ببینیم.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : عطوان: بی‌ثباتی و جنگ مرحله بعد از همه پرسی کردستان عراق است - شمس آباد

اشرفی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: آن چیزی که از رسانه‌ها توقع داریم این است که به همان موضوع مسئولیت اجتماعی توجه کنند چرا که این کار می‌تواند ما را در رسیدن به اهدافمان همدستی کند و کوشش‌ها نیز زودتر به ثمر برسد.

در ادامه این نشست خبری حسین شهریاری دبیر ستاد هفته پارالمپیک اظهار داشت: ما ۳ موضوع اصلی را در نظر گرفته‌ایم که عبارتند از هدف از برگزاری مراسم، نقش سازمان‌ها و نهادهای مشارکت کننده و نحوه اجرایی کردن روز و هفته پارالمپیک در تهران. پیش‌بینی کرده‌ایم که ۳۵ هزار نفر در مراسم امسال شرکت داشته باشند البته ظرفیت بیشتری وجود دارد ما برای این کار یک ستاد اصلی متشکل از نهادهای اصلی و یک ستاد اجرایی متشکل از کارکنان فدراسیون و کمیته پارالمپیک را تشکیل داده‌ایم و قرار است برنامه‌ها حول دو محور توسعه ورزش همگانی و فعالیت‌های آموزش صورت بگیرد.

وی ادامه داد: مراسم روز پارالمپیک در تهران در مجموعه ورزشی میلاد نور در روز ۲۶ مهرماه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲ ظهر برگزار می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم ۳ هزار نفر در آن شرکت کنند.

انتهای پیام/

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :