به گزارش شمس آباد، سهیل مهدی، مسئول صدور مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ در گفت‌وگو با برنامه «و اما ورزش» رادیو جوان در خصوص اینکه تا کنون کدام باشگاه‌های ایران توانسته‌اند شرایط دریافت مجوز حرفه‌ای را احراز کنند، اظهار داشت: تا کنون هر ۱۶ باشگاه کوشش داشتند که شرایط کسب مجوز حرفه‌ای را کسب کنند و ما هم تا حد امکان به آنها مدد کرده‌ایم. اکنون نیز در مراحل پایانی اجتماع‌آوری مدارک هستیم.

وی در خصوص اینکه آیا باشگاه‌هایی که سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را کسب کرده‌اند توانسته‌اند مدارک خود را برای دریافت مجوز حرفه‌ای کامل کنند یا نه، گفت: از چهار باشگاهی که سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را کسب کرده‌اند، سه باشگاه (پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی) مدارک‌شان را ارسال کرده‌اند و پرونده آنها نیز نزدیک به تکمیل شدن است، اما باشگاه نفت در این زمینه کمتر کار کرده است. شرایط نفت هم به دلیل تغییر مدیریت باشگاه سخت شده است که آنها نیز کوشش می‌کنند در فرصت باقیمانده مدارک خود را ارسال کنند.

مهدی در پاسخ به این سؤال که پیش‌بینی می‌کند برای سال آینده کدام تیم‌ها سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را کسب کنند، تصریح کرد: هر سال ممیزی‌ها برای کسب سهمیه سخت‌تر می‌شود و خود ما هم مثل مردم نگرانی داریم که مبادا از سهمیه‌مان کم شود. با این حال در زمانی که کسب کردیم و با رایزنی مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال یک ماه زمان خریدیدم، بتوانیم نقاط ضعف‌مان را پوشش بدهیم. این مسئله می‌طلبد باشگاه‌ها نیز با بالادستی‌های خود مشکلات‌شان را حل کنند، چون عمده مشکل ما مربوط به مسائل مالی است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : اعتیاد این بلای خانمان‌سوز

مسئول صدور مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ پس از مورد بحث قرار زدودن احتمال جایگزینی ذوب‌آهن به جای نفت تهران، ادامه داد: در بحث قانونی ورود به مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، باشگاه‌ها باید مجوز حرفه‌ای داشته باشند. طبق قانون تا نیمه جدول هر کشوری، باشگاه‌ها می‌توانند در لیگ قهرمانان اکنون شوند و اگر باشگاهی مجوز حرفه‌ای نگیرد تیمی که رده بعدی را در جدول داشته باشد، به لیگ قهرمانان آسیا می‌رود. شرط حضور هم کسب مجوز حرفه‌ای است و ذوب‌آهن یا تیم رده بعدی که مشخص نمی‌کند کدامیک مجوز حرفه‌ای کسب کنند. فدراسیون نیز در این زمینه بی‌طرف است و سعی ما این بوده که به همه باشگاه‌ها برای دریافت مجوز حرفه‌ای مدد کنیم. حتی نیرویی که در این مدت برای باشگاه نفت گذاشتیم، بیشتر بوده و مدد‌های زیادی به این باشگاه کرده‌ایم. به این دلیل که مدیریت باشگاه نفت نیز جابه‌جا شده، نفراتی از این باشگاه چند مرتبه آمده‌اند که در خصوص کسب مجوز حرفه‌ای آموزش ببینند. اگر باشگاه دیگری هم شرایط نفت را داشت، به آنها مدد می‌کردیم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : اگر رسانه نباشد مثل این است که پیرامون غار بازی می‌کنیم

وی در واکنش به این مسئله که آیا تعداد سهمیه‌های ایران در لیگ قهرمانان ۱+۳ است یا ۲+۲ سهمیه به فوتبال ایران تعلق می‌گیرد چون بحث حضور عراق در لیگ قهرمانان آسیا نیز به میان آمده است، اظهار داشت: تعداد سهمیه‌ها اوایل آذرماه اعلام می‌شود. خوشبختانه از بابت اینکه تیم پرسپولیس توانست به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کند، این باشگاه می‌تواند امتیاز خوبی برای ما بگیرد. چون در سال‌های قبلی تیم‌های ما از مراحل مقدماتی بالاتر نمی‌رفتند. تیم ملی هم که در آسیا آقایی می‌کند و صدرنشین هستیم. به این ترتیب امتیاز ما خوب است، اما برخی کشورها سهمیه آزاد می‌گیرند و شاید عراق سهمیه کسب کند که باید منتظر باشیم و ببینیم تقسیم بندی چگونه شود.

مهدی در پاسخ به این سؤال که اگر عراق به لیک قهرمانان آسیا بیاید در کشور خودش میزبانی خواهد کرد یا نه، گفت: تا این لحظه عراق فقط اجازه دارد بازی‌های مهربان را در کشور خودش برگزار کند. اما اینکه سهمیه را بدهند و نظر تغییر کند، موضوعی است که AFC باید در این خصوص نظر بدهد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ابعاد نفوذ سعودی‌ در کویت؛ کوشش‌های گسترده برای تغییربافت جمعیتی همسایه کوچک + فیلم

مسئول صدور مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ درباره اینکه گفته می‌شود فقط دو تیم عربستانی مجوز حرفه‌ای کسب کرده‌اند و آیا سهمیه آنها به ایران تعلق می‌گیرد یا نه، اظهار داشت: شنیده‌های ما هم اینطور بوده، چون این خبر را رسانه‌های ما از روزنامه‌های عربستانی ترجمه کرده‌اند، اما اینکه نامه انضباطی در این زمینه باشد، من چیزی ندیده‌ام. با این حال سهمیه هر کشور متعلق به خودش است و این را هم نمی‌دانم تیم‌هایی که در عربستان مجوز نگرفته‌اند، در کجای جدول حضور دارند. اگر رتبه پست باشند که شرایط فرق می‌کند، اما اگر در بالای جدول باشند، تیم بعدی جایگزین خواهد شد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :