یادداشت وزیر ورزش و جوانان درباره توصیف فوتبال و جام جهانی

مسعود سلطانی فر در یادداشت خود صعود به جام جهانی فوتبال را دستاورد بزرگ ورزشی دانست.

به گزارش خبرنگار شمس آباد و به نقل از فدراسیون فوتبال، دکتر مسعود سلطانی فر در یادداشتی پیرامون صعود تیم ملی ایران به جام جهانی روسیه نوشت:

صعود مقتدرانه و با صلابت تیم ملی فوتبال ایران به رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، یک دستاورد بزرگ و فرا ورزشی است. دستاوردی که به نوعی بازتابنده عظمت و شکوه یک ملت است و یک تأیید ۸۰ میلیونی به شمار می‌رود.

باید بپذیریم که ورزش مدت‌هاست کارکردی فراتر از ورزش یافته و بدل به یک پدیده جهان شمول شده و در مناسبات امروزه جهان جایگاه وارسته و رفیعی دارد و از همین رو توفیقات ورزشی به نوعی موفقیت یک ملت و یک حاکمیت به شمار می‌رود و یک موفقیت ورزشی نقطه عطف توفیق یک ملت خواهد بود و همپای موفقیت در عرصه‌های دیگر ارزش و اعتبار دارد. بنابراین هنگامی که تیم ملی فوتبال ایران به‌عنوان چکیده و عصاره یک ملت ۸۰ میلیونی به چنین موفقیت‌های افتخار‌آمیز و بزرگی می‌رسد، باید برآیند این موفقیت را همپای توفیقاتی نظیر برجام در عرصه سیاست، خودکفایی گندم در عرصه اقتصاد و فتح اسکار در عرصه فرهنگ و سینما دانست.

چه آنکه ورزش و فوتبال با توجه به جایگاه اجتماعی‌اش و مقبولیت میان مردم، بازتابی عظیم و گسترده خواهد داشت و موفقیت آن کلیه آحاد مردم و شاخه‌های مختلف را شادمان خواهد کرد.

از همین رو موفقیت در عرصه ورزش و فوتبال با توجه به گستردگی‌اش در بدنه جامعه اگر نگوییم ارزشی فراتر از یک پیروزی سیاسی دارد، اعتباری هم اندازه فتوحات بین‌المللی ایران خواهد داشت و صدای رسای آن تا زیرین‌ترین لایه‌های جامعه نیز نفوذ خواهد کرد.

موجی از شادی و نشاطی که از موفقیت تیم ملی فوتبال به بدنه جامعه تزریق می‌شود، بی‌تردید با هیچ دستاورد دیگری قابل قیاس نیست. برای مردمان این دیار برای غرور و شادمانی ملی قیمتی فراتر از رونق اقتصادی و به اصطلاح عامیانه نان شب دارد. لبخندی که از موفقیت تیم ملی فوتبال روی لب‌ها می‌نشیند و غروری که در قلب‌ها طنین‌انداز می‌شود، قابل ارزش‌گذاری نیست از همین رو باید آن را محترم و بزرگ شمرد و برای تداوم و استمرار آن هزینه کرد.

سال‌های رشد، تعالی و شکوفایی در زندگی انسان و یک ملت و بزنگاه‌های تاریخی موفقیت، هرگز تکرار نمی‌شود. پس باید برای رسیدن به این بزنگاه‌ها باهوش و فرصت طلب بود و این فرصت‌ها را مغتنم شمرد و از آن بهره کافی و وافی برد.

موفقیت امروز فوتبال نتیجه همین فرصت شناسی و استفاده بهینه و تمام و کمال از توانمندی‌ها و شایستگی هاست. یک نقشه راه اصولی که باید سرمشق و سرلوحه ما در همه حوزه‌ها بویژه در عرصه ورزش باشد تا موفقیت‌ها بیش از پیش حاصل شده و موجب اقتدار و غرور ملی شود.

رهنمودهای داهیانه رئیس جمهوری محترم در دیدار با اعضای تیم ملی فوتبال ایران، این انگاره را تأیید می‌کند.

رئیس‌ جمهوری صحبت‌های خود را با اشاره به جایگاه ورزش آغاز کرد تا ثابت کند که ورزش چه جایگاه رفیع و مهمی در بدنه جوامع دارد. آنجا که گفت: «ورزش به دلیل آنکه برای مردم نشاط و ارامش آورده و آنها را از معضلات و مشکلات اجتماعی، دور می‌کند، حائز اهمیت است. امروز فوتبال به ورزش عمومی تبدیل شده و همه مردم اعم از زن و مرد و دختر و پسر به این ورزش علاقه دارند. هیجانی که هنگام مسابقه فوتبال در میان مردم وجود دارد، نشان می‌دهد که نگاه مردم به تصمیم و حرکت دقیق بازیکنان است و بازیکنان نقش مهمی در شادی و نشاط ملت ایران ایفا می‌کنند.»

این تأکید رئیس جمهوری به جایگاه امروز ورزش و فوتبال، اشاره به همان واقعیتی دارد که در بطن جامعه و در میان توده مردم جاریست و ورزش و بویژه فوتبال را فراتر از ورزش می‌داند و جایگاهی بلندمرتبه قائل است. در دل این موفقیت‌ها و شادمانی‌ها، اتحاد و یکپارچگی ملی نیز تبلور ویژه‌ای دارد. آنجا که همه آحاد مردم از هر شکل و از هر رنگ با هر فرهنگ و هر قومیتی در کنار هم شادمان هستند و از این موفقیت‌ها سر به آسمان می‌سایند. آنچه مصداق بارز انسجام و اتحاد ملی است. افتخار در مسابقه فوتبال در کلمه ایران متجلی می‌شود و زمان پیروزی همه گروه‌ها، قومیت‌ها با هم متحد هستند و اینجاست که تبلور وحدت و انسجام ملی نمایان شده و مردم به ایرانی بودن خود افتخار می‌کنند.

همین کسب موفقیت ورزشی و تزریق شادی و نشاط به جامعه و در پی آن ایجاد وحدت ملی دستاورد بزرگی است که تنها با کاتالیزور ورزش و فوتبال میسر می‌شود. اشاره دقیق رئیس جمهوری به این جریان نیز بسیار هوشمندانه بود. آنجا که گفت: «ملت ایران در طول تاریخ سختی‌ها و زحمات فراوانی را برای کشور تحمل کرده و استحقاق شادی و شاد بودن را دارند. از همین رو باید تمام کوشش خود را برای شاد کردن ملت ایران به‌کار بگیریم چرا که این ملت موجب رسیدن به استقلال و آزادی شدند و حق بزرگی بر گردن ما دارند و کوچکترین کار این است که لبخند را به لب‌های آنها بیاوریم تا آنها نیز به ایرانی بودن خود افتخار کنند.»

این موفقیت، در حقیقت پایه و فونداسیون موفقیت‌های بعدی خواهد بود. سال آینده و در همین ایام زمانی که فرزندان ایران زمین در بزرگترین جشنواره فوتبال جهان تنه به تنه رقبا خواهند زد تا دوباره برای ایران افتخار بیافرینند، ملتی را شاد کنند، وحدت ملی را تقویت نمایند و البته اقتدار و شکوه ایران زمین را در ویترین جهانی به معرض نمایش بگذارند، دولت دوازدهم در نیل به رسیدن به این هدف با تمام توان همراه و پشتیبان مردم و ملی پوشان خواهد بود.

انتهای پیام/

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تماشاگران خون تازه ای در باره فوتبال بانوان تزریق کردند

این خبر را به اشتراک بگذارید :