به گزارش خبرنگار شمس آباد در دوشنبه، اخیرا با حضور «رستم امامعلی» شهردار دوشنبه و سایر مسئولین مربوطه تاجیک مراسم افتتاح پروژه تصفیه خانه آب پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

این پروژه از سوی شرکت پیمانکار ایرانی «شیمبار» با کیفیت عالی و استانداردهای بین المللی انجام شده و مورد تائید مقامات تاجیک نیز قرار گرفت.

«حداد کریمی» مدیر پروژه از سوی شرکت پیمانکار شیمبار ضمن گفت و گو با پارس، در خصوص چگونگی این پروژه و مراحل اجرای آن اطلاع داد.

وی گفت: ما در سال ۲۰۱۴ ضمن شرکت در مناقصه بین المللی احداث تصفیه خانه آب شهر دوشنبه برنده شدیم ولی به دلیل اینکه هنوز تحت ممنوعیت های بانکی قرار داشتیم نتوانستیم به موقع پیش پرداخت را دریافت و آغاز به کار کنیم. چون ۷۸ درصد سرمایه گذاری این پروژه ۶ میلیون دلاری از سوی بانک جهانی و ۲۲ درصد هم از سوی دولت تاجیکستان انجام می شد.

در نهایت با دریافت پیش پرداخت در ماه مارس سال ۲۰۱۵ مقدمات لازم را فراهم کردیم و از ماه جون همان سال وارد مرحله کار اجرایی پروژه شدیم که در ظرف مدت دو سال انجام و به طرف تاجیک تحویل دادیم.

البته در این میان هم یک مشکل دیگری برای کارفرما پیش آمد. بانک جهانی پول را به حساب کارفرما واریز می‌کرد و سپس کارفرما به حساب شرکت منتقل می‌نمود. حساب کارفرما در «تاجیک صادرات بانک» بود و چون این بانک با وضعیت نابسامانی مواجه شده بود، انتقال پول به حساب ما صورت نگرفت و به این دلیل طی ماه‌های مارس، آوریل، می و جون سال ۲۰۱۶ نتوانستیم اجرای پروژه را دنبال کنیم. بنابراین عملیات ساختمانی در حدود ۱۹-۲۰ ماه زمان برد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - پاکستان و چرخه بی‌ثباتی سیاسی

استفاده از تکنولوژی پیشرفته تولید ایران

کریمی در ادامه گفت: ما ضمن ساخت این تصفیه خانه از یکی از مدرنترین تکنولوژی‌های دنیا را استفاده کردیم. ۹۰ درصد تجهیزاتی که در این پروژه استفاده شد ساخت ایران می‌باشد. به عنوان مثال پمپ‌های تصفیه خانه تولید شرکت «پمپ ایران» و بلوور یا دمنده‌های بزرگی که جهت تمیز کردن فیلتر ها استفاده می‌شوند، تولید شرکت «وکیوم پارس» (تحت لیسانس آلمانی ها)، ترانسفورماتورها تولید کارخانه «ایران ترانسفور» (ضمنا برای نیروگاه سنگ توده ۲ از ترانسفورموتورهای این کارخانه استفاده شده که خوب جواب دادند)، تابلوهای برق تولید شرکت «تال ایران» و شیر آلات نیز تولید شرکت «میر آب» ایران می‌باشند. یعنی در مجموع از تولیدات آن عده از شرکت ها و کارخانجات ایران استفاده کردیم که هم آبروی کشور و هم شرکت شیمبار را باقی کنند.

وی ادامه داد: فیلتری برای این تصفیه خانه ساخته شده از نظر تکنولوژی در دنیا ۴-۵ نمونه بیشتر وجود ندارد. زیرا بر خلاف تصفیه خانه آب ایران و سایر کشورها، اینجا ما ساختمان مخزن را زیر فیلتر قرار دادیم. یعنی مخزن این تصفیه خانه یک مخزن بسته و تحت فشار است که اگر درست دیزاین و طراحی نشود و محاسبات هیدرولیکی دقیقی صورت نگیرد، جواب نداده و در آینده برای برای اپراتور مشکلات عدیده‌ای به وجود خواهد آورد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : پوتین نشان داد که مسئولیت خاصی برای شرکت به دولت سوریه دارد

این تصفیه خانه در حدود ۱۵۰ هزار متر مکعب در روز آب تصفیه می‌کند که می‌تواند حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر از اهالی شهر دوشنبه را تحت پوشش قرار دهد.

سرنوشت مرحله دوم پروژه

کریمی با اشاره به اینکه مرحله دوم این پروژه با ظرفیت مشابه در یک ماه دیگر شروع خواهد شد، اظهار داشت: برای مرحله دوم مناقصه صورت گرفت که نتایج آن در ماه جولای اعلام خواهد شد. رقابت اصلی بین شرکت ما و شرکت آلمانی «فایفر» است که در نهایت یکی انتخاب خواهد شد.

وی ادامه داد، البته از کیفیت کار ما مقامات تاجیک اظهار رضایت کردند ولی در رابطه به مناقصه مربوط به مرحله دوم بحث قیمت مطرح می باشد که شرکت یادشده آلمانی قیمت خیلی پست تر از ما (نزدیک ۲ میلیون دلار) معرفی کرده است. تا جایی ما متوجه هستیم کارفرما روی شرکت فایفر نظر دارد اما مشاور پروژه که خودش هم آلمانی است معتقد است که با قیمت پیشنهادی شرکت فایفر مرحله دوم قابل اجرا نبوده و پروژه دچار مشکل خواهد شد. بنابراین مشاور پروژه از شرکت شیمبار پشتیبانی می‌کند. البته حرف مشاور مهم است اما حق انتخاب با کارفرما است.

تجربه فعالیت‌های خارجی موفق

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - آمارهایی از رایج‌ترین آزارهای خیابانی علیه زنان

وی ضمن پاسخ به این پرسش که آیا شرکت شیمبار به جز تاجیکستان در کشورهای دیگری نیز پروژه اجرا کرده است، گفت: شرکت ما حدود سه و نیم دهه است که در زمینه ساخت تصفیه خانه‌های آب و فاضلآب، پمپخانه، خطوط انتقال آب و … پروژه اجرا کرده که تعداد قابل توجهی از آنها در خارج از ایران (از جمله در کشورهای آسیایی و خاور میانه) انجام شده است. البته احداث تصفیه خانه آب شهر دوشنبه نخستین کار ما در تاجیکستان و آسیای مرکزی است. تمام مراحل این پروژه از طراحی تا کلید تحویل با شرکت شیمبار بود و البته از پیمانکاران محلی نیز در زمینه های مانند خاک برداری، زدودن بتن و… استفاده کردیم.

کریمی در بخش پایانی گفت و گوی خود با خبرنگار پارس، ضمن پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به وضعیت موجود روابط بین دوشنبه و تهران فشارهای از سوی نهادهای محلی برای شرکت شیمبار اعمال شده است، اظهار داشت: گهگاهی متوجه گلایه‌هایی از سوی نمایندگان شرکت‌ها یا بازرگانان ایرانی در این خصوص شنیده میشود ولی برای ما ضمن اجرای پروژه هیچ گونه مشکل سیستماتیک نه تنها ایجاد نشد بلکه مواقعی کارفرما و شهرداری دوشنبه با تمام وجود به ما معاونت کردند تا این پروژه جلو رفته و به موعد مقرر مورد بهره برداری قرار گیرد.

انتهای پیام/ز

این خبر را به اشتراک بگذارید :