کارگاه آموزش مهارت برقراری ارتباط موثر و پیشگیری از اعتیاد در بروجن برگزار شدکارگاه مهارت‌های زندگی با موضوع مهارت برقراری ارتباط مؤثر با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی بویژه اعتیاد و بالابردن مهارت های ارتباط کلامی و شنیداری در آغاز شروع هفته و روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در بروجن برگزار شد.

مسئول خیریه آبشار عاطفه ها شعبه شهرستان بروجن درگفتگو با خبرنگار پایگاه شمس آباد ، گفت: یکی از ضروریات زندگی اجتماعی برقراری ارتباط است و ارتباط عبارت است از فرایند ارسال و دریافت پیام همه ما برای ارتباط برقرار کردن حرف می زنیم و گوش می کنیم. کسب این مهارت به ما می آموزد برای درک موقعیت دیگران چگونه به سخنان آنان گوش دهیم و چگونه دیگران را از احساس و نیازهای خود، آگاه نماییم تا ضمن به دست آوردن بایسته های خود طرف مقابل نیز احساس رضایت نماید.
حسینی گفت:ضعف در مهارت های اجتماعی منشا بسیاری از آسیب ها، از جمله ترک تحصیل، کم سوادی، فقدان موفقیت تحصیلی، خشونت، بزهکاری وبویژه اعتیاد است. مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن) در مبارزه با مواد مخدر برای کاهش آسیب‌های اجتماعی ضروری و موثر است و هر چه میزان مشارکت بیشتر باشد، تاثیر بیشتری خواهد داشت و در همین راستا ، موسسه آبشار عاطفه ها بروجن با همکاری جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی شهرستان بروجن و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان چهارمحال و بختیاری و پایگاه شمس آباد اقدام به برگزاری کارگاهها و نشست ها با استفاده از کارشناسان مجرب و خبره ویژه مهرجویان این موسسه می نمائید.
مدیر امور شعب شرق استان چهارمحال و بختیاری سازمان مردم‌نهاد خیریه آبشار عاطفه‌ها هدف از برگزاری این دوره های آموزشی  ارتقاء سطح آگاهی مددجویان تحت عنوان کرد وگفت:  مسئله اعتیاد یکی از معضل های  اصلی جامعه است و پیشگیری از اعتیاد اصلی است که خانواده‌ها باید به آن توجه داشته باشند، زیرا ترک اعتیاد به‌ مراتب سخت‌تر و پر هزینه‌تر از پیشگیری آن است و بروز ناهنجاری‌های اجتماعی از قبیل سرقت و طلاق از پیامدهای عدم پیشگیری از این مسئله است.
به گزارش شمس آباد ، امید ایمانی به عنوان تسهیلگر این کارگاه یکی از راه کارهای مهم و اساسی پیشگیری از اعتیاد را رعایت مهارت ارتباط موثر و گوش دادن فعال والدین در مقابل فرزندان عنوانکردند و افزودند: تشکیل گروه های محله محور و خودجوش مردمی را اولین قدم در اجتماعی شدن مبارزه با آسیب های اجتماعی ومواد مخدر دانستند.
وی با اشاره به اینکه خشونت، تحکم، تحقیر، تنبیه روانی و فیزیکی و اختلالات شدید خانوادگی سبب گرایش فرزندان به اعتیاد می‌شود، ادامه داد: شکل‌گیری باورها و نگرش نا درست در خصوص موادمخدر در نوجوانان، سبب گرایش به مصرف این مواد خواهد شد.
ایمانی تقویت نشاط اجتماعی و خانوادگی را عاملی مؤثر در پیشگیری از اعتیاد نوجوانان و جوانان دانست و خاطرنشان کرد: آن‌ها باید از مصرف تفننی موادمخدر و روان‌گردان‌ها حتی برای یک‌بار خودداری کنند. وبا بیان اینکه ارتباط مؤثر و مستمر والدین و فرزندان گامی مؤثر در پیشگیری از اعتیاد است، اظهار کرد: عدم ارتباط مؤثر والدین با فرزندان زمینه انحراف آن‌ها را به دوستان نامناسب فراهم می‌کند.
وی در این کارگاه خاطرنشان کرد: وجود خشونت و مشکلات روحی در خانواده موجب شکل‌گیری آسیب‌های روانی در فرزندان می‌شود که در آینده زمینه‌ساز بروز آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد در آن‌ها خواهد شد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - زنده‌رود با رنگ قرمز اخطار داد

این خبر را به اشتراک بگذارید :