به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» در تحلیلی نوشته است: روز گذشته در پکن نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو «گروه بریکس» (برزیل، روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی) برگزار شد. بعد از آن نیز باید نشست سران این گروه در چین تشکیل جلسه دهد.   

روسای دستگاههای سیاستمداری چین و روسیه در آستانه نشست وزیران از شرکت کنندگان در آن خواستند تا اقدامات خود را با منافع کشورهای در حال توسعه هماهنگ کنند. البته به عقیده کارشناسان، طرف چینی در این راستا قصد دارد از گروه بریکس در جهت پیشبرد طرح «یک کمربند-یک راه» برای احیای راه ابریشم استفاده کند.

گروه بریکس در سال ۲۰۰۱ و بر اساس هماهنگی اقدامات اقتصادی ۴ کشور، برزیل، روسیه، چین و هند که از سریعترین رشد اقتصادی برخوردار بودند تشکیل شد و چند سال بعد آفریقای جنوبی هم به اجتماع آنها پیوست. ظرف ده سال نخست فعالیت این گروه، یعنی تا سال ۲۰۱۲، ارزش اوراق بهاء دار کشورهای در حال توسعه ۱۷ درصد افزایش یافت که دو برابر بیشتر از این شاخص در کشورهای توسعه یافته بود. البته در سالهای افت اقتصادی، این رقم کاهش یافت. ولی در اوایل سال جاری بار دیگر اعلام شد که سرمایه گذاران باردیگر به سمت کشورهای عضو گروه بریکس توجه پیدا کرده اند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : واکنش تند اروپا به «جنگ تجاری» آمریکا - اخبار شمس آباد

هند که دومین کشور پرجمعیت جهان است، می تواند طی سالهای آتی به یکی از بازارهای پرتحرک جهان تبدیل شود و از چین هم در آهنگ رشد اقتصادی سالانه سبقت بگیرد. روسیه هم از بهبود رشد اقتصادی بهره مند خواهد بود و این مسئله به دلیل متنوع سازی عرصه های اقتصادی و کاهش وابستگی اقتصاد این کشور به نفت و ذخایر طبیعی روسیه بستگی دارد.

گروه بریکس، دیگر ساختاری در حال نابودی نیست

مجله «اکونومیست» لندن به تازگی اعتراف کرده است که قبلا امکان نداشت «قلعه بریکس» را مستحکم نامید، ولی در سال ۲۰۱۷  بازار چهار کشور در حال توسعه (بغیر از آفریقای جنوبی) شروع به رشد نموده و اکنون دیگر نمی توان این ساختار را، آنطور که برخی رسانه های غربی مدعی بودند، ساختاری در حال نابودی دانست.  

به نوشته این روزنامه، مسلما وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه بریکس در نشست پکن مجاهدت نمودند تا جای ممکن از تمایلات مثبت جمعی پشتیبانی کنند. همه آنها از ضرورت هماهنگی برخوردهای گروه در مسائل کلیدی جهان صحبت کردند. این هماهنگی از آن جهت اهمیت دارد که “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا در حال خارج کردن ایالات متحده از توافقات چندجانبه بین المللی است که از جمله آنها می توان به توافق پاریس در مورد آب و هوا و مشارکت ترانس آتلانتیکی، اشاره کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تیلرسون: برجام ناقص، دیگر نقطه محوری سیاست واشنگتن در قبال تهران نخواهد بود - شمس آباد

“وان ایی” وزیر خارجه چین اعلام کرد که این کشور در سال آینده همکاریهای خود در عرصه بازرگانی و سرمایه گذاری با دیگر کشورهای عضو بریکس افزایش خواهد داد. “سرگئی لاوروف” وزیر خارجه روسیه نیز از همتایان خود خواست تا مشکلات و بحرانهای بین المللی را بررسی کرده و به موضع گیری واحدی در مورد آنها دست یابند. این پیشنهاد با مخالفتی روبرو نشده است، ولی باید دید آیا براستی دیدگاه رهبران کشورهای عضو گروه بریکس در مورد بحرانهای جهانی به یکدیگر نزدیک است؟

استفاده چین از گروه بریکس و سازمان همکاری‌های شانگهای

“آلکسی ماسلوف” رئیس بخش شرق شناسی مدرسه عالی اقتصاد مسکو در گفتگو با «نیزاویسیمایا گازیتا» یادآور شده است که زمانی که گروه بریکس بوجود آمد، همه تشکیل دهندگان آن تازه از لحاظ اقتصادی در حال بپاخاستن بودند و اصلی ترین نظریه آنها تامین مالی طرحهای توسعه زیرساختارهای منطقه ای بود. ولی با این وجود اکنون چین نظریه خود در مورد احیای جاده ابریشم (یک کمربند-یک راه) را ارائه داده است، یعنی بطور اساسی دکترین خود را تغییر داد. این به منزله آن است که در حقیقت طرحهای زیرساختاری منطقه ای نه در چارچوب گروههایی مانند بریکس و سازمان همکاری‌های شانگهای، که پیش از این مورد نظر بود، بلکه صرفا بوسیله خود مقامات چینی پیش برده می شود و در این صورت پکن تنها طراح و حامی مالی این طرحها خواهد بود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - آمریکا می تواند ضامن نارنجک را بکشد؟

این دیدگاه چین در نشست سران اخیر سازمان همکاری‌های شانگهای در قزاقستان مشخص شد. “شی جین پینگ” رئیس جمهوری چین گفت که کشورهای عضو سازمان شانگهای باید سرنوشت یکسانی داشته باشند و این سرنوشت به «یک کمربند-یک راه» گره خورده است. اکنون مقامات پکن در چارچوب گروه بریکس نیز همین نظریه را دنبال کرده و به دنبال تقویت حضور چین در طرح‌های مشخص زیرساختاری کشورهای عضو این گروه هستند.  

ماسلوف می گوید: «بدون تردید چین علاقه زیادی به کشورهای دوردست در آفریقا و آمریکای لاتین ندارد، ولی دو کشور هند و روسیه مورد نظرش هستند و قصد دارد از طریق گسترش مشارکت در طرحهای زیرساختاری آنها در عمل به تحقق طرح احیای جاده ابریشم خود بپردازد.»

به گفته وی، نشست وزرای خارجه کشورهای عضو بریکس در پکن هم بیشتر از آن جهت بود تا از امکانات گروه بریکس برای پیشبرد طرح «یک کمربند-یک راه» چین استفاده بهتری شود. هرچند در این زمینه هند به خاطر مشارکت فعال چین با پاکستان، اختلافاتی در این زمینه با مقامات پکن دارد و تمایل زیادی برای چنین همکاری نشان نمی دهد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :