جاده ی شهرکرد، شلمزار، گهرو یکی از شاهراه های استان چهارمحال و بختیاری به سمت خوزستان است که علی رغم تردد بالا، عرض کم و حوادث بسیار اما اقدامی در جهت ۴ خطه شدن آن صورت نگرفته است.

گزارش پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار:
صدای آزیر، چراغ های گردان و ماشین های امدادی که با سرعت هر چه تمام تر در حرکت اند تا خود را به محل وقوع حادثه برسانند یا اینکه مصدومان وقوع حادثه ای را به اماکن درمانی برسانند هیچ گاه خوشایند نیست.
همه ی این تابلو ها حاکی از آن است که وقوع حادثه ای از سر غفلت، نادانی و ….باعث شده است محفل گرم خانواده ای از هم پاشیده شود و بعد از این حداقل تا چند روز و چند هفته اعضای آن خانه و خانواده طعم خوش آرامش و کنار هم بودن را احساس نخواهند کردندکما اینکه اگر در حادثه رخ داده فرد یا افرادی از آن خانواده از بین رفته باشد تا سالیان سال غم فقدان آنان در بین دیگر اعضا باقی خواهد ماند.
علت وقوع حوادث خصوصا حوادث تلخ رانندگی اگرچه مهم است و باید برای رفع آن کوشش و کوشش کرد و اما گاه نمی توان علت مشخصی را برای یک حادثه تعیین کرد.
گاهی اوقات بی توجهی به جلو، سبقت، سرعت، نقص فنی خودرو، خواب آلودگی باعث می شود که حوادثی به وقوع بپیوندد که هیچگاه جاییر برای جبران آن وجود نداشته باشد اما همه ی اینها یک سوی حادثه اند و یکی از مهمترین عوامل خطر آفرین برای رانندگان و سرنشینان که در بیشتر اوقات توجهی بدان نمی شود را نمی توان نادیده گرفت.
جاده؛ عاملی بس مهم و حیاتی در وقوع حوادث ترافیکی و جاده ای که در اغلب موارد دست در دست دیگر عوامل خطر می گذارد و حوادثی را رغم می زند که ماسفانه فاجعه بارند.
یکی از مصداق های مشکلات جاده ای جاده ی شهرکرد، شلمزار گهرو است که مسیر ۴۵۰۰۰متری بین شهرکرد تا گهرو را به هم وصلت می کند و در این فاصله از کنار یا درون شهرها و روستاهایی همچون کیان، بهرام آباد، طاقانک، شمس آباد، خراجی، تشنیز، شلمزار، جعفر آباد عبور می نماید.
در این مسیر جاده هایی فرعی هم به این مسیر وصلت می شوند که البته چندان هم فرعی نیستند و هر کدام از این جاده ها ترافیکی بیش از توان جاده موجود را بدان تحمیل می کند. جاده مواصلاتی از طاقانک به سمت هفشجان، جاده ارتباطی از خراجی به سمت کیار شرقی، جاده مواصلاتی شهرستان کیار به سمت شهرستان های اردل، فارسان در روستای تشنیز، جاده ارتباطی دستنا به شلمزار و در نهایت جاده های ارتباطی گهرو به سمت بلداجی و بروجن و همچنین گهرو به طرف ناغان از جمله مسیر هایی هستند که حجم بسیار بالایی از ترافیک را روانه این مسیر ۴۵کیلومتری می نمایند.
قرار گیری این مسیر در مسیر ارتباطی جنوب غرب کشور با مرکز هم یکی از عواملی است که بار ترافیکی این مسیر را به شدت افزایش می دهد و گواه این مدعا حجم بسیار بالای خودرو ها در اسفند ماه تا نیمه فروردین ماه و خردادماه تا اوایل مهرماه و البته ایام تعطیل سال است.
این مسیر مواصلاتی ۴۵ کیلومتری در کنار خود میهمان انبوه زیمن های کشاورزی نیز می باشد که تردد کشاورزان سوار بر خودرو، موترسیکلت، دوچرخه، الاغ و اسب، تراکتور و ….را هم باید بدان اضافه کرد.
صرف نظر از همه ی موارد مذکور قرار گیری این جاده  در مسیری گردشگر پذیر و زیبا که چشم انداز هایی همچون باغات ناغان و گهرو، دریاچه شلمزار، چشمه های گندیان و وقت و ساعت و ….را در خود دارد باعث می شود در ایام گردشگری سال انبوه مسافران راهی این مسیر زیبا شوند که متاسفانه…..
یکی از جاده هایی که در اغلب اوقات شاهد بروز تصادفات خونین و ناگورا در آن هستیم مسیر ۴۵ کیلومتری شهرکرد تا گهرو است که جان و مال هموطنان در آن در معرض تهدید قرار گرفته است و علی رغم وعده ها و قول های متعدد برای آنکه از جان مردم به خاطر عرض کم آن محافظت شود اقدامی در جهت ۴خطه شدن آن صورت نگرفته است.
سال ها گذشت تا سه راه گهرو که همواره محل تصادفات سهمگین بود تا اندازه ای بهسازی شود و اکنون شاهد آنیم که مشابه آن تصادفات در ورودی شلمزار از سمت گهرو در حال وقوع است.
سال های سال است که گردنه شلمزار محوطه کارگاهی است و هیچگاه هم از میزان تصادفات و خطرات موجود در این گردنه کاسته نشده است.
بیش از دو سال می گذرد از زمانی که تصادفات مکرر در جوار روستای خراجی باعث شد اهالی این روستا اقدام به بستن جاده کنند تا شاید مسئولان فکری برای زیر گذر و مسیر تردد اهالی این روستا بین دو بخش روستا کنند اما اگرچه این زیر گذر احداث شد اما هنوز هم تصادفاتی سنگین و سهمگین را در همان محل شاهد هستیم.
سه راه کیار شرقی نیز همچنان گذشته قربانی می گیرد و هنوز که هنوز است مهمترین علت وقوع حوادث در این محل عوامل انسانی معرفی می شوند و هیچکس حواسش به این نیست که این نقطه یک نقطه حادثه خیز است، عامل انسانی اگرچه دخیل است اما سه راه شلوغ و پر تردد هم یکی از عوامل خطر آفرین باید به حساب آید و …..
تعطیلات تابستان ۹۵ هم تمام شد و اکنون سال تحصیلی آغاز شده است و همه دغدغه شان این است که صبح شنبه خودشان، فرزندشان در محل کار یا سر کلاس درس موجود باشد اما خوب است بدانید در واپسین لحظات تابستان ۹۵ در مجاورت روستای قلعه ممکا، در کنار روستای خراجی  و در مقابل روستای شمس آباد بازهم خون انسان هایی بی گناه بر زمین ریخت تا شاید ۴ خطه شدن این مسیر ۴۵ کیلومتری بازهم عقب بیافتد اما خوب است مسئولان محترم استان چهارمحال و بختیاری و شهرستان های کیار و شهرکرد پاسخگوی این سوال باشند که: چند نفر دیگر باید کشته و مصدوم شوند تا عملیات اجرای ۴ خطه شهرکرد، گهرو آغاز شود؟
گزارش:مهدی بهزادی تشنیزی
 

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : عدالت محوری ویژگی بارز امام علی علیه السلام است
کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :