به گزارش گروه دفاتر خارجی شمس آباد، «عبدالرحمن خزعلی» مشاور فرمانده پلیس عراق در گفت‌وگو با خبرنگار  اعزامی شمس آباد به بغداد به سئوالات مختلفی درباره پلیس فدرال عراق و چگونگی تشکیل آن و نیز نقش آن در نبرد تمام عیار با تروریست‌های تکفیری و دیگر ماموریت‌های آن پاسخ داده است که مشروح آن از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد:

شمس آباد : پلیس فدرال چه نهادی است، چه زمانی تشکیل شد و در حال موجود چه ماموریت‌هایی دارد؟

عبدالرحمن خزعلی : بله پلیس فدرال در سال ۲۰۰۴ میلادی با عنوان نیروهای نگه داشتن نظم تشکیل شد که پس از مدتی نام آن به نیروهای پلیس فدرال تغییر یافت که در صفوف خود از تمام طیف‌های ملت عراق را جای داده است، این درباره نامگذاری پلیس فدرال که شامل شیعیان، اهل سنت و کردهاست یعنی از تمام طوایف است و به این سبب به پلیس فدرال موسوم شده است.

این نیروها ماموریت نگه داشتن نظم و امنیت را در استان بغداد و استان‌های دیگر از جمله موصل برعهده گرفتند که ما یک لشکر رزمی در آنجا داشتیم.

شمس آباد : قطعا یکی از مهمترین ماموریت‌های شما، ماموریت‌های نظامی برای نگه داشتن نظم و امنیت است، اما در ارتباط با وضعیت تسلیحاتی شما، نوع تسلیحاتی که شما استفاده می‌کنید، تسلیحات سنگین در مقایسه با تسلیحات پلیس است، در این باره توضیح می‌دهید؟

عبدالرحمن خزعلی : برای روشن شدن مسئله باید به این مسئله اشاره کنیم که پس از حوادث موصل و آنچه در موصل و تکریت و دیگر مناطق رخ داد و برخی از تشکل‌های نظامی که به سبب این حوادث از هم فروپاشید، یک لشکر کامل از پلیس فدرال در موصل از هم فروپاشید،‌هنگامی که دولت برای مقابله با تروریسم که به دروازه‌های بغداد رسیده بود، تصمیم خود را گرفت، پلیس فدرال در صدر صفوف نیروها بود که دوشادوش نیروهای حشد شعبی از همان روز اول آغاز درگیری‌ها در منطقه جرف الصخر جنگید.

برای در نظر بردن تسلسل زمانی رخدادها و برای شفاف شدن موضوع درادامه به دقت توضیح می‌دهم و درباره ماموریت‌هایش در بغداد و دیگر استان‌ها و ماموریت‌های جنگی صحبت می‌کنم که به دو بخش تقسیم می‌شود. هنگامی که نبرد آزادسازی منطقه جرف الصخر آغاز شد، نبردی که بعدا نام آن را جرف النصر گذاشتیم، پلیس فدرال با حدود یک تیپ یا کمتر از آن مشارکت داشت زیرا امکانات تسلیحاتی بسیار ناچیز در اختیار داشت و تعداد رزمندگان هم اندک بود که «شاکر جودت» فرمانده لشکر آنها را اجتماع آوری کرد، این نیروها به سمت منطقه جرف الصخر راه افتادند و اولین نبردها درآن منطقه در جرف الصخر با مشارکت آنها صورت گرفت، پس از این پیروزی، نیروهای ما به سمت غرب بغداد حرکت کردند، تا اینکه نبردهای ما در ابوغریب، الضلوعیه و غرب دیالی تا شهر سامراء‌، شهر الدور و شهر العلم آغاز شد تا اینکه شهر تکریت به طور کامل آزاد شد، صلاح الدین،‌سامراء، غرب سامراء و جزیره سامراء و شمال الثرثار آزاد شد،‌ما همچنین در الرمادی جنگیدیم. تیپ ۱۸ پلیس فدرال در غرب الرمادی در حصیبه و در المضیق می‌جنگید، پلیس فدرال در تمام این مناطق می‌جنگید.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : از نبرد نقی معمولی و خانواده اش با داعش تا بمب گذاری در فرودگاه ترکیه/ نمایش تصویری رشادت مدافعان حرم در ایجاد امنیت و دفاع از ناموس ایرانی

پلیس فدرال آنگاه در نبرد موصل شرکت کرد که توانست بیش از ۴۵۰ روستا، شهرستان، شهر، ناحیه و منطقه عراق را آزاد کند که از منطقه جرف الصخر تا موصل امتداد یافت که ما در حال موجود در این مناطق می‌جنگیم. همانطور که قبلا توضیح دادم پلیس فدرال در دهمین ماه سال ۲۰۱۴ در سطح یک تیپ می‌جنگید، اما اکنون پلیس فدرال شش لشکر رزمی و یک لشکر مکانیزه زرهی دارد. ما همچنین بخش‌های رزمی مهمی را تشکیل دادیم که شامل بخش هواپیماهای بدون سرنشین(پهپاد) و نیز یگان‌های تک تیرانداز و نیز بخش‌های پشتیبانی دیگر است. در حال موجود پلیس فدرال در ردیف ارتش‌های منظم مجهز به تسلیح و آموزش و شایستگی بالاست و در حال موجود با شجاعت و اقتدار در نبرد موصل شرکت کرده است که همه جهان به این شجاعت گواهی می‌دهد.

شمس آباد : آیا طرحی وجود دارد که پلیس فدرال به عنوان ارتش پشتیبان باقی بماند یا طرح‌هایی دیگری برای بازگرداندن آن به پلیس مرسوم وجود دارد؟

عبدالرحمن خزعلی: هیچ نبردی بدون حضور پلیس فدرال وجود ندارد، تمام نبردهایی که نیروهای امنیتی وارد آن شده‌اند، پلیس فدرال بخشی از آن است اگر نگوییم بخش اصلی آن است.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - تجار بزرگ کشور هم برای سفر خارجی دلار ندارند

شمس آباد : نحوه مقابله شما با پهپادهایی که دشمن داعشی از آن استفاده می‌‌کند، آیا به سلاح خاصی مجهز شده‌اید یا بر توانمندی‌های درونی خود تکیه می‌کنید؟

عبدالرحمن خزعلی : پهپادهایی که داعش استفاده می‌کند؟

شمس آباد : بله

عبدالرحمن خزعلی : طرح‌های جایگزینی برای مقابله با این هواپیماها وجود دارد از جمله این طرح‌ها این است که فرماندهی پلیس فدرال یک اسکادران ویژه از پهپادها تشکیل داده و در حال موجود ما اسکادران کاملی در اختیار داریم و تعداد آن در حال افزایش است، ده‌ها فروند هواپیمای بدون سرنشین با قابلیت وکیفیت عالی را در ابتدای امر در جریان نبرد فلوجه و خالدیه را به عنوان دستگاه‌های کنترل برای نظارت و زیر نظر قرار دادن تحرکات دشمن مورد استفاده قرار دادیم و مختصات جغرافیایی مکان را در اختیار ما قرار می‌داد، در نبرد خود در موصل، هواپیماهای جنگی مجهز به بمب را به دو دلیل وارد کردیم : اولین دلیلی که ما به طور گسترده از این نوع هواپیماها استفاده کردیم، این بود تا میزان تلفات در صفوف غیرنظامیان را کاهش دهیم، زیرا همانطور که معروف است، پهپاد هدف خود را با دقت و قابلیت بمباران می‌کند، همچنین این هواپیماها حامل بمب‌هایی با تاثیر محدودی است، یعنی فقط بر هدف مشخصی تمرکز می‌کند.اما دومین دلیل این است که پهپادها حداقل مانع حرکت داعشی‌ها می‌شود، حتی اگر نتوانیم آنها را نابود کنیم،مانع حرکت آنها می‌شود.

تحرکات داعشی‌ها اکنون محدود شده است یعنی آنها در لانه‌های خود پنهان شده‌اند، زیرا هواپیماها به طور بیست و چهارساعته آنها را تحت نظر دارند و بر فراز مناطق عملیاتی پرواز می‌کنند علاوه بر آنکه سامانه‌های دفاعی زمینی ما برای پهپادها پابرجاست و اگر ما امروز بر دشمن مسلط شویم دیگر قدرت ندارد پهپادهایش را به پرواز درآورد.

شمس آباد : در ارتباط با تونل‌های داعش، آیا داعشی‌ها آن را با وسایل معمولی حفر کرد یا با ماشین‌آلات پیشرفته ویژه حفاری؟ این تونل‌ها از کجا تا کجا امتداد دارد؟ آنها چند کیلومتر تونل در موصل حفر کرده‌اند؟

عبدالرحمن خزعلی : در ابتدای نبرد که از «القیاره» تا «حمام العلیل» آغاز شد که تمام این منطقه را روستاهایی فرا گرفته است،‌ما تعداد زیادی تونل کشف کردیم که داعشی‌ها حفر کرده بودند، حفر تونل، شیوه جنگی آنهاست، ما دستگاه‌های حفاری را که داعشی‌ها مورد استفاده قرار می‌دادند، کشف کردیم.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : بایکوت‌ها علیه کره شمالی بی‌اثر است

تونل‌ها آن طور که تصور می‌شد، بزرگ نبود،‌یعنی از۱۰۰ متر تا ۲۰۰ و ۳۰۰ متر بود که با هدف پنهان شدن مورد استفاده قرار می‌گرفت و در داخل آن اتاق‌هایی برای استراحت و غذاخوری و منافذی هم در بالای آن برای کنترل تحرکات تعبیه شده بود.

شمس آباد : وضعیت خانواده‌هایی را که در محاصره داعشی‌ها در موصل قرار دارند، چگونه ارزیابی می‌کنید، چه چندین از غیرنظامیان در محاصره قرار دارند؟

عبدالرحمن خزعلی: قرار بردن غیرنظامیان تحت سیطره داعش یکی از دلایلی است که نبرد برای محور پلیس فدرال کند است، نبرد اکنون در زمینه آزادسازی و پیشروی به سبب وجود غیرنظامیان بی‌دفاع با کندی پیش می‌رود.

پلیس فدرال به تصمیمات آقای نخست وزیر و فرماندهی عملیات مشترک برای نگه داشتن جان و اموال غیرنظامیان پایبند است.

دشمن در فضاهای باز نمی‌جنگد به همین سبب از مقابل نیروهای پیشرو ما می‌گریزد. ولی هنگامی که نیروهای ما به منطقه قدیمی موصل که تراکم ساختمانی بالایی دارد و ویژگی آن خیابان‌های کم عرض و کوچه‌های تنگ و مملو از جمعیت است، ما دشمن را دیدیم که در این منطقه پناه گرفته بود. یعنی شروع به بمب‌گذاری منازل کرد و غیرنظامیان را در این اماکن بمب‌گذاری شده قرار داده، همچنین با استقرار تک تیراندازان خود هر شهروندی را که برای خروج از این منطقه سعی می‌کند، هدف قرار داده و به قتل می‌رساند به همین سبب نیروهایمان با آرامش و احتیاط شدید به خاطر نگه داشتن جان مردم می‌جنگند.
انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :