«غصون الماضی» خبرنگار شمس آباد،‌ دمشق: جوانان سوری با سر دادن شعار «ساعد» به مدد هموطنان خود شتافتند، آنها برای حرکت خودجوش خود درماه مبارک رمضان، نام «خسی الجوع»(نه به گرسنگی) را انتخاب کرده‌اند، آنها از صبح تا غروب کار می‌کنند و هدفشان جز این نیست که هیچ شهروند سوری شب‌ را بدون غذا به صبح نرساند.

 

«کفا جوزف» مسئول داوطلبان این حرکت خودجوش در جمعیت «ساعد» به خبرنگار شمس آباد می‌گوید: از ابتدای جنگ این ابتکار در اندیشه برخی دوستان بود، از همان ابتدا انبارهای منازل را گشودیم و مقداری برغول(ریزه‌های گندم پوست کنده) و برنج برداشتیم و آن را در اختیار افراد نیازمندی که از جنگ متضرر شدند، قرار دادیم،‌ ما عنوان حرکت خودجوش خود را «خسی الجوع» (نه به گرسنگی) گذاشتیم،‌ همانطور که در شام گفته می‌شود یعنی هر گرسنه‌ای که در منزلت را می‌کوبد به او می‌گویی «خسى الجوع»(گرسنه نخواهی ماند)

وی می‌افزاید: خدا را شکر ما برای پنجمین سال متوالی این فعالیت‌ها را انجام می‌دهیم، در آغاز از دمشق شروع کردیم، اما امروز در حومه دمشق،‌ حلب و حمص هم فعالیت می‌کنیم و امیدواریم که تمام سوریه را تحت پوشش قرار  دهیم.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - مصاحبه سعد الحریری معمای استعفای وی را پیچیده‌تر کرد

خبرنگار شمس آباد از وی درباره تعداد غذایی که این گروه هر روز آماده می‌کنند، پرسید که وی پاسخ داد: امسال می‌خواهیم تا آخر ماه رمضان یک میلیون فقیر را اطعام کنیم، ما هر روز ۲۰ هزار نفر را اطعام می‌کنیم و امیدواریم تا آخر ماه رمضان این چالش ما محقق شده و تعداد وعده‌های غذایی به یک میلیون وعده افزایش یابد.

این ابتکار بر مدد‌های مردمی سوری‌ها شامل مواد غذایی و وجوه نقدی در هر روز مبتنی است تا این مدد‌ها به وعده‌های غذایی تبدیل شود که کار برای تهیه آن فقط به جوانان خلاصه نمی‌شود بلکه افراد مُسِن هم برای ارائه تجارب خود به صورت داوطلبانه فعالیت می‌کنند.

«ریاض الحلبی» هماهنگ کننده جمعیت «ساعد» و مسئول آشپزخانه می‌گوید: ما در طرح «خسی‌الجوع»(نه به گرسنگی) اهداف مشخصی داریم از جمله اهداف کوتاهمدت و بلندمدت و برای تقویت این فعالیت‌ها سعی می‌کنیم، ایده ما این نیست که آشپزخانه را باز  کنیم و به طبخ برنج و آماده‌کردن سبزی بپردازیم،‌ بلکه ایده ما فراتر از این کارهاست، ما به بافت جامعه سوریه صرف نظر از طایفه و وابستگی‌های سیاسی و قومی نژادی نگاه می‌کنیم.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - اروپا و آمریکا؛ دو بازیگر ناهمسو در برجام

اینجا سوری‌هایی هستند که از لبنان و اردن آمده‌ اند و همچنین جوانان مهاجری که برای دیدار خانواده‌هایشان در ماه رمضان آمده‌اند، ما شاهد یک بافت کلی هستیم و اینچنین ما سعی می‌کنیم که چنین جامعه‌ای ایجاد کنیم که همگی یک دست و یکپارچه باشیم و این روح را که در خلال بحران از دست دادیم به آن بازگردانیم، مسئله، تعداد وعده‌های غذایی و ارائه آن به برادران نیازمندمان نیست، بلکه ما سعی می‌کنیم چیزی برای آینده درست کنیم و دست در دست هم نهیم تا از این بحران همگی با هم عبور کنیم و بتوانیم برای آینده خدمتی انجام دهیم.

آماده‌سازی این غذاها مراحل متعددی را طی می‌کند، پیش از آنکه آماده توزیع در میان فقرا و مهاجران شود و با وجود سعی مشقت‌آور و سختی روزه، لبخند از چهره‌های داوطلبان قطع نمی‌شود، داوطلبانی که ایمان دارند یکی از مهمترین شعائر ماه مبارک رمضان مدد به نیازمندان و رفع نیازهایشان است.

«ابو جاد» یکی از هماهنگ‌کنندگان برنامه «ساعد» هم به خبرنگار شمس آباد می‌گوید: در این رنج و سختی که کشورمان با آن روبرو است، همه باید به یکدیگر مدد کنند و  دست یکدیگر را بگیرند، حتی اگر به اندازه مدد در طبخ و آماده کردن غذا باشد، ما هرگونه تلاشی را که بتوانیم از طریق آن به دیگران مدد کنیم، انجام می‌دهیم.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تغییر وزیر خارجه آمریکا به منزله تشدید سیاست واشنگتن است - شمس آباد

خبرنگار می‌پرسید : آیا شما آوارگان را هم اطعام می‌کنید؟ ابوجاد پاسخ می‌دهد: بله البته، آوارگان زیادی هستند که ما سعی می‌کنیم تا حد امکان و توان وعده‌های غذایی را به منازل یا چادرهای آنها برسانیم، همچنین چندین وعده‌ غذایی در اختیار نیروهای ارتش سوریه قرار می‌دهیم، ولی اساس فعالیت‌‌های ما خدمت به مردم نیازمند است.

آمادگی برای روز جدید آغاز می‌شود، احساس رضایتمندی وجود داوطلبان را فرا می‌گیرد،‌ اینکه هر کس در خانه آنها را بزند و درخواست غذا کند،‌ دست خالی به منزلش باز نمی‌گردد.

آنها نسبت به هم رحم و مروت دارند ومهربان هستند و به اخلاق این ماه بافضیلت آراسته می‌شوند و تمام توان خود را به کار می‌گیرند تا لبخند را بر چهره‌های فقیران و آوارگانی بنشانند که جنگ آنها را وادار به ترک منازلشان کرده است تا به همه جهان ثابت شود که هیچ کس جز سوری‌ها نمی‌توانند رنج خودشان را احساس کنند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :