نیروی دریایی چین اولین فروند ناوشکن تایپ ۰۵۵ خود را به آب انداخت. ناوشکن‌ تایپ ۰۵۵ (Type 055) جدیدترین ناوشکن این کشور و یکی از بزرگترین شناو‌رهای رزمی است که از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون در منطقه آسیا ساخته شده‌اند.

ناوشکن جدید روز چهارشنبه، ۲۸ ژانویه در کارخانه گروه کشتی سازی جیانگنان شانگهای به آب انداخته شد. مراسم به آب انداختن این شناور مانند مراسم‌های مرسوم در آمریکا اجرا شد و شامل برافراشتن پرچم چین، بریدن ربان و شکاندن بطری نوشیدنی بر بدنه کشتی بود. بر اساس برنامه ریزی‌ها این ناوشکن در سال ۲۰۱۸ رسما وارد خدمت خواهد شد و پیش از آن نیز مانند سایر شناور‌ها دوره‌ای آزمایشی را برای آموزش خدمه و اطمینان از عملکرد درست شناور از سر خواهد گذراند. از آن جایی که این ناوشکن اولین شناور از کلاس خود است این دوره قطعا بیش از دوره مشابه برای سایر شناورها به طول خواهد انجامید.

ناوشکن تایپ 055

 

نیروی دریایی ارتش آزادی بخش خلق چین در طی دو دهه گذشته به سرعت رشد کرده است. این کشور اولین ناو هواپیمابر خود با نام لیائونینگ را در سال ۲۰۱۲ به ناوگان خود افزود و اوایل امسال نیز دومین ناو هواپیمابر خود را به آب انداخت. هواپیمابر‌های دیگری نیز در راه هستند. در این میان هر چند که فرماندهان نیروی دریایی چین در مورد ناوشکن جدید صحبت زیادی نکرده اند، اما نزدیک به طور قطع می‌توان گفت که این شناورها نقش دفاع هوایی و موشکی را در ناوگروه‌های آینده این نیرو ایفا خواهند کرد.

ناوگروه نیروی دریایی چین

یک ناو گروه نیروی دریایی چین

ناوشکن تایپ ۰۵۵ شباهت‌های بسیاری با ناوشکن‌های کلاس آرلی برک نیروی دریایی آمریکا دارند. وزن این ناوشکن بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تن تخمین زده می‌شود که نزدیک با وزن ناوشکن آمریکایی برابر است که البته کشتی چینی اندکی سنگین تر است. ناوشکن تایپ ۰۵۵ ۱۸۳ متر طول و ۲۲ متر عرض دارد که در مقایسه با طول ۱۵۵ متری و عرض ۱۸ متری ناوشکن آمریکایی کمی بیشتر است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : «بایدها» بر زمین مانده/ دولت، درگیر دشمن فرضی

توپ سینه کشتی ناوشکن چینی یک توپ ۱۳۰ میلی متری H/PJ-38 دو منظوره است و ناوشکن آمریکایی دارای توپ ۱۲۷ میلی متری Mk.45 است. قدرت آتش اصلی ناوشکن تایپ ۰۵۵ اما در زیر عرشه این شناور نهفته است. بر اساس منابع اینترنتی چینی، ناوشکن تایپ ۰۵۵ دارای ۲ دسته ۶۴ تایی پرتابگرهای عمودی است و مجموعا ۱۲۸ موشک را در خود جای می‌دهند که بسیار بیشتر از ۹۶ سیلو ناوشکن آرلی برک است.

پرتابگرهای ناوشکن تایپ ۰۵۵ می‌توانند موشک کروز تجاوز زمینی DF-10 (مشابه تاماهاک آمریکایی)، موکش ضد کشتی YJ-12 Eagle Strike، موشک کروز تجاوز زمینی و ضد کشتی YJ-18 (مشابه موشک کلاب روسی)، موشک ضد کشتی YJ-83 و موشک‌های پدافندی HQ-16 , HQ-9 را حمل و پرتاب کنند. با این که این ناوشکن موشک‌های بیشتر را نسبت به ناوشکن آرلی برک حمل می‌کند اما می‌توان گفت نسبت به نقش دفاع هوایی و موشکی که احتمالا برای این ناو در نظر گرفته شده، ناوشکن آمریکایی تسلیحات موثرتر و پیشرفته تری را حمل می‌کند.

ناوشکن Arleigh Burke و رزمناو Ticonderoga

ناوشکن آرلی برک (نزدیک) و رزمناو تایکاندروگا (دور)، هر دو متعلق به نیروی دریایی آمریکا

مانند ناوشکن آمریکایی، قلب ناوشکن تایپ ۰۵۵ رادارهای آرایه فازی باند X و S هستند که بوسیله موسسه تحقیقاتی چهارهم گروه تکنولوژی الکترونیک چین توسعه یافته اند که البته بر خلاف ناوشکن آمریکایی که به رادار آرایه فازی غیرفعال مجهز است، این ناوشکن دارای رادار آرایه فازی فعال است. باز هم مانند ناوشکن آمریکایی ۴ صفحه رادار دور تا دور ساختار فوقانی ناو نصب شده‌اند تا پوشش ۳۶۰ درجه‌ای را فراهم کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - توکلی به زنگنه نامه نوشت

ناوشکن تایپ 055

۴ فروند از این کلاس از ناوشکن‌ها در دو کارخانه مجزا در مراحل ساخت هستند و بر اساس ادعای منابع چینی ۱۲ فروند از این ناوها ساخته خواهد شد تا در ابتدا نقش ناوشکن‌های قدیمی تر تایپ ۰۵۲ C/D را تکمیل کنند و در نهایت به طور کامل جایگزین آن‌ها شوند.

مسئله دیگر در مورد این شناور طبقه بندی نوع آن بر اساس وزنش است. بحث‌های فراوانی در مورد این که آیا باید این شناور را ناوشکن نامید و یا آن را در دسته سنگین تر رزمناو طبقه بندی کرد، وجود دارد. پنتاگون در گزارش سالانه خود در ۲۰۱۷ در مورد ارتش آزادی بخش خلق چین این شناور را به عنوان رزمناو طبقه بندی کرد است. بسیاری با این طبقه بندی موافق هستند اما بر همین اساس باید ناوهای کلاس زاموالت آمریکا که ۱۴۰۰۰ تن وزن دارند و نیروی دریایی بر ناوشکن خواندن آن‌ها اصرار دارد را نیز رزمناو نامید. همچنین ناوشکن‌های کلاس کیم سجنونگ کره با ۱۱۰۰۰ تن و ناوشکن‌های کلاس آتاگو ژاپن با ۱۰۰۰۰ تن وزن را نیز بر اساس همین گزارش می‌توان رزمناو نامید.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - روز مباهله؛ روز جشن و شادی شیعیان

این خبر را به اشتراک بگذارید :