به گزارش بام ایران خبر ؛ محسن ضیایی در گفتگو با مهر در مورد تخریب خانه تاریخی احمدی در بندرعباس بواسطه مالک بنا، بیان داشت: این خانه تاریخی در تملک شخصی بیژن احمدی است که سال‌هاست در خارج‌ازکشور اقامت دارد و اکنون با همدستی وکیل خود توانسته رأی دیوان عدالت اداری را درخصوص خروج این اثر تاریخی از فهرست آثار ملی بگیرد، اما ازآنجاکه این حکم هنوز به هدایت‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان ابلاغ نشده و از طرفی این هدایت‌کل خود را موظف به صیانت از آثار فرهنگی‌تاریخی می‌داند، مجاهدت‌ها برای جلوگیری از تخریب این بنا ادامه دارد.

او با اشاره به سابقه این خانه تاریخی و روند ثبت آن افزود: خانه تاریخی احمدی به‌عنوان یکی از آثار تاریخی ارزشمند در بندرعباس در سال ۱۳۸۲ ثبت‌ملی شد، اما متأسفانه در آن زمان اصلی‌ترین کار یعنی رضایت مالک برای ثبت اثر اخذ نشده بود که همین مسئله باعث اعتراض مالک و شکایت او از میراث‌فرهنگی شد و از سال ۱۳۸۴ به‌صورت جدی پیگیر خارج کردن این خانه تاریخی از ثبت بوده است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : دغدغه‌های رانندگان تاکسی در چهارمحال و بختیاری

ضیایی اضافه کرد: مالک بنا در سال‌های گذشته در چندین مرحله در دادگاه شکایت کرد. در مرحله اول دادگاه به‌نفع مالک رأی صادر کرد که هدایت‌کل میراث‌فرهنگی هرمزگان به رأی صادره اعتراض کرد اما مالک درنهایت موفق به اخذ رأی به‌نفع ادعای خود از دیوان عدالت اداری شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی هدایت‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان ادامه داد: بعد از صدور حکم، به‌دستور مالک تخریب بنا آغاز می‌شود که به‌محض اطلاع هدایت‌کل میراث‌فرهنگی هرمزگان از این اقدام، با حضور مدیران و حراست این هدایت‌کل و یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، جلوی تخریب این اثر، در روز سه‌شنبه ۱۳ تیرماه جاری گرفته شد اما روز بعد تخریب بنا به‌دستور مالک ادامه یافت که مجدداً با حضور مدیران هدایت‌کل میراث‌فرهنگی هرمزگان، برای جلوگیری از تخریب بنا کوشیده شد که موضوع با حضور پلیس ۱۱۰ خاتمه یافت.

او ادامه داد: از چهارشنبه هفته گذشته (۱۴ تیر) تاکنون، هدایت‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان با همکاری یگان حفاظت میراث‌‎فرهنگی از این اثر به‌صورت شبانه‌روزی صیانت کرده و از ادامه تخریب این اثر جلوگیری به‌عمل آورده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : عملکرد متوسط تیم‌های ایران؛ کار پرسپولیس سخت شد/غریبه‌ای میان غول‌های شرقی!+جدول

شهرداری و دادستانی به میراث‌فرهنگی همدستی کند

ضیایی، در ادامه، با اشاره به مجاهدت‌ها برای باقی این اثر فرهنگی‌تاریخی، گفت: در نامه‌ای به شهرداری بندرعباس و نیز دادستانی، درخواست کرده‌ایم که از ادامه تخریب این بنا جلوگیری کنند و برای حفاظت و صیانت از این اثر فرهنگی‌تاریخی، به هدایت‌کل میراث‌فرهنگی استان یاری رسانند.

او اضافه کرد: این هدایت‌کل همچنین از مالک شکایت‌نامه‌ای بابت تخریب این اثر فرهنگی‌تاریخی تنظیم کرده که امروز شنبه ۱۷ تیر ۹۶ به مراجع قضایی ارسال خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی هدایت‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان خاطرنشان کرد: اخذ رأی از دیوان عدالت اداری درخصوص خروج این اثر از فرهست آثار ملی به‌معنی صدور مجوز تخریب نیست و مالک اجازه تخریب این بنا را نداشته و ازآنجاکه خانه احمدی یک اثر فرهنگی‌تاریخی در بندرعباس است، بهتر این است که مالک درخصوص هر گونه تغییرکاربری بنا با میراث‌فرهنگی استان هماهنگ شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید :