ارتش آمریکا در قراردادی با کمپانی ریتیان (Raytheon) به ارزش ۱۱۶ میلیون دلار، خواستار ادامه توسعه سامانه تاکتیکی موشک بالستیک DeepStrike (تجاوز‌ عمقی) شد.

کمپانی دفاعی و هوافضا آمریکایی ریتیان به عنوان بزرگ‌ترین سازنده موشک در جهان، عهده‌دار ادامه توسعه و مرحله کاهش ریسک موشک بالستیک DeepStrike به عنوان جایگزینی برای موشک بالستیک تاکتیکی MGM-140 ATACMS موسوم به «سامانه موشکی تاکتیکی ارتش» شده است. مرحله توسعه و کاهش ریسک شامل مجموعه آزمایش‌هایی است که به منظور اطمینان خاطر یافتن ازکارکرد درست اجزا و بخش‌های مختلف موشک و آمادگی برای ساخت و آزمایش آن است.

موشک بالستیک DeepStrike

تصویری گرافیکی از موشک بالستیک DeepStrike

موشک بالستیک DeepStrike، بدنه‌ای صیقلی و کم قطر دارد و از سرعت بسیار بالایی برخوردار است. این موشک جدید دارای برد بیش از ۴۹۹ کیلومتر است و در زمره موشک موشک‌های بالستیک کوتاه برد قرار می‌گیرد؛ درحالی که موشک MGM-140 ATACMS با برد ۳۰۰ کیلومتر، یک موشک بالستیک تاکتیکی محسوب می‌شود.

موشک بالستیک DeepStrike

رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا و میخائیل گورباچوف، رهبر وقت شوروی هنگام امضای پیمان INF

بر اساس پیمان INF که در آخرین ماه از سال ۱۹۸۷ بین ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی (و پس از آن فدراسیون روسیه) به امضا رسید، ساخت، آزمایش و به‌خدمت‌گیری موشک‌های بالستیک و کروز اتمی و متعارف زمین پرتاب از دسته کوتاه برد (با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر)، برد متوسط (برد ۱۰۰۰ تا ۳۵۰۰ کیلومتر) و دوربرد (برد ۳۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر) ممنوع است؛ از این رو برد این موشک دست کم بنابر ادعای سازنده و روی کاغذ، به ۴۹۹ کیلومتر محدود شده است؛ گرچه برخی منابع تخصصی برد موشک بالستیک DeepStrike را بالای ۵۰۰ کیلومتر عنوان کرده‌اند. سامانه موشکی اسکندر-اِم ساخت روسیه نیز وضعیتی مشابه دارد و برد موشک‌هایش ۴۹۹ کیلومتر اعلام شده است.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - نباید‌ کشور و مردمم را ترک می‌کردم

یک ویژگی ذاتی موشک بالستیک DeepStrike، سخت بودن مقابله با آن بواسطه سامانه‌های پدافندی است. این موشک بر پرتاب‌گرهای متحرک با قابلیت تحرک بالا نصب می‌شود و پرتابگر می‌تواند به سرعت، پیش از آن‌که دشمن متوجه شود اقدام به شلیک کند. همچنین موشک‌های کوتاه برد به دلیل کم بودن زمان پرواز و عموما سرعت بالایی که دارند، زمان کمی برای واکنش سیستم پدافندی باقی می‌گذارند.

موشک بالستیک DeepStrike

شلیک موشک MGM-140 ATACMS از M270 MLRS

DeepStrike در اصل برای برنامه «آتش دوربرد و دقیق (LRPF)» ارتش آمریکا توسعه یافت، اما در عوض به جایگزینی برای MGM-140 ATACMS تبدیل شد و پاسخی به اسکندر-اِم روسی محسوب می‌شود. ATACMS در زمان جنگ سرد برای اهدافی همچون هدف قرار دادن مراکز فرماندهی دشمن، مراکز ذخیره سوخت و تجهیزات، زاغه‌های مهمات، محل تجمع نیروهای دشمن، باندهای فرود هلیکوپتر و دیگر اهداف با ارزش تا برد ۳۰۰ کیلومتر طراحی شد.

موشک بالستیک DeepStrike بواسطه ۲ توپخانه راکتی (راکت انداز چندتایی) آمریکایی M270 MLRS و M142 HIMARS شلیک می‌شود و هر کدام به ترتیب ۲ و ۱ موشک MGM-140 حمل می‌کنند. اولین استفاده عملیاتی از ATACMS نیز به سال ۱۹۹۱ به جنگ خلیج پارس باز می‌گردد؛ این موشک در تجاوز نظامی سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق نیز بکار رفت و نقش پررنگی در درهم کوبیدن نیروهای عراقی داشت.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : گزارشی تکان‌دهنده از زاغه نشینی پاکستانی‌ها در حاشیه تهران

گرچه ATACMS همچنان موشکی موثر و بسیار پرکابرد است، اما در دهه ۱۹۸۰ وارد خدمت شد و با برطرف ۳۰ سال عمر، زمان به‌روزرسانی این کلاس از موشک‌ها رسیده است؛ همچنین بیشتر موشک‌ها در دهه ۱۹۹۰ تولید شده اند و اکنون به پایان عمر مفید خود نزدیک می‌شوند، به این معنی که موتور و دیگر اجزا موشک دیگر اعتمادپذیری سایق را نخواهند داشت.

موشک بالستیک DeepStrike

توپخانه راکتی HIMARS (سمت راست) و MLRS (سمت چپ) و تعداد موشک‌های DeepStrike قابل حمل

DeepStrike موشکی با اندازه کوچکتر از ATACMS است و به لطف اندازه کوچک‌تر، توان حمل موشک را برای پرتابگر دو برابر کرده و به جای یک موشک در هر غلاف، ۲ موشک در هر غلاف جای می‌گیرند که در نتیجه M270 MLRS و M142 HIMARS هرکدام خواهند توانست به ترتیب ۴ و ۲ تیر از آن حمل کنند.

برد موشک جدید ۴۰ درصد بیشتر از موشک قدیمی است و در کنار قابلیت‌های بیشتر، هزینه کمتری دارد. قدرت بالاتر، سیستم هدایتی بهتر و پیشرفته‌تر، سرجنگی و موتور جدید نیز از دیگر ویژگی‌های موشک بالستیک DeepStrike است. این موشک طراحی ماژولاری دارد که موجب افزایش کاربرد آن و مقابله با اهداف مختلف می‌شود. همچنین به گونه‌ای طراحی شده است که به‌سازی، به‌روزرسانی و ارتقا آن آسان باشد.

موشک بالستیک DeepStrike

شلیک ۴ موشک MGM-140 ATACMS از ۴ دستگاه M142 HIRMARS

DeepStrike موشکی با قابلیت تجاوز به اهداف ثابت و احتمالا متحرک، چه در خشکی و چه در دریا، در همه شرایط آب هوایی و در هر زمان از روز است؛ ناگفته نماند قابلیت تجاوز به اهداف متحرک یک ویژگی جالب و عالی برای آن به شمار می‌رود که موجب افزایش کاربری آن می‌شود. بنابر گزارش Breaking Defense که در سال میلادی گذشته انتشار یافت، موشک ATACMS دست‌خوش یک به‌روزرسانی خواهد شد و در پی آن با اضافه یک جستجوگر به موشک، قابلیت درگیری با اهداف متحرک و ضدکشتی را کسب می‌کند؛ از آن‌جا که DeepStrike قرار است جایگزین ATACMS باشد، گرچه به صورت مستقیم این قابلیت برای آن درخواست نشده، اما تاکیدها بر آن است که تمامی قابلیت‌ها و توانایی‌های ATACMS را داشته باشد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - پیشنهادهای رهبر انقلاب برای نگه داشتن زبان پارسی

قابلیت درگیری با اهداف متحرک و نقش ضدکشتی، مجددا به نیروی زمینی ارتش آمریکا توانایی درگیری با اهداف دریایی را می‌دهد. درحال اکنون، برخلاف نیروی دریایی و هوایی آمریکا، نیروی زمینی ارتش این کشور فاقد توان موشکی برای هدف قرار دادن کشتی‌های دشمن است؛ اما به لطف موشک جدید در صورت وقوع یک جنگ، به ویژه در ناحیه اقیانوس آرام (علیه چین)، نیروها می‌توانند در مناطق ساحلی مستقر و با موشک بالستیک DeepStrike، یک ناحیه غیر قابل عبور برای کشتی های دشمن و سدی در مقابل آنان ایجاد کنند.

موشک بالستیک DeepStrike

ماکتی از HIMARS و DeepStrike

ریتیان اعلام کرده است از تکنولوژی‌های بکار رفته در دیگر موشک‌هایش همچون موشک‌های پدافند هوایی استاندارد ۶ و موشک های ضد بالستیک استاندارد ۳ نیز در توسعه DeepStrike استفاده می‌کند. آزمایش‌های شلیک این موشک در سال ۲۰۱۹ آغاز و قرار است در سال ۲۰۲۷ عملیاتی شود؛ البته بنابر گفته ریتیان، این کمپانی معتقد است که می‌تواند موشک‌ها را پیش از زمان‌بندی از پیش تعیین شده نیز به ارتش آمریکا تحویل دهد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :