به گزارش گروه دیگر رسانه‌های شمس آباد، روزنامه‌های دیروز تهران در حالی روی پیش خوان مطبوعات رفتند که به نظر می‌رسد روزنامه‌های حامی دولت خبری مهم را سانسور کرده‌اند؛ خبری که می‌توانست در آستانه آغاز دولت دوازدهم، چالشی جدی برای حسن روحانی باشد.  موضوع مربوط به تصویب ممنوعیت‌های جدید علیه ایران، بواسطه سنای امریکا است که بار دیگر برنامه دفاع موشکی کشورمان و موضوع حقوق بشر در ایران را نشان گرفته است.

 

این اتفاق در حالی افتاده است که بسیاری از کارشناسان این اقدام امریکا را تخطی آشکار برجام دانسته‌اند و هشدارهایی جدی به دولت در خصوص ادامه یکسویه برجام داده‌اند. اما به رغم این هشدارهای جدی رسانه‌های حامی دولت از بیم شکل‌گیری چالشی جدید برای روحانی در آستانه تشکیل دولت تازه، تصمیم گرفتند که این خبر مهم بین‌المللی را در صفحه نخست خود سانسور کنند و معدود روزنامه‌هایی نیز که به این خبر پرداخته‌اند، از موضعی سخن گفته‌اند که گویی این ممنوعیت‌ها تأثیری در تخطی برجام نداشته‌اند.  اما در تحلیل این اقدام رسانه‌های حامی دولت و نادیده بردن این خبر مهم باید این نکته را نیز در نظر گرفت که دولت و شخص حسن روحانی در طول مبارزات انتخاباتی، محور اصلی تبلیغات خود را بر موضوع برجام استوار کرد. وی در آن ایام از این اتفاق سخن گفت که دولت دوازدهم به دنبال چیدن میوه‌های برجام خواهد بود اما حالا ممنوعیت‌های جدید، برجام را در بدترین وضعیت ممکن خود قرار داده است تا آنجا که محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه نامه‌ای سرگشاده به فدریکا موگرینی مسئول هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام نوشته و در آن به تخطی صریح و توأمان روح و جسم برجام بواسطه دولت امریکا به‌ویژه طی ماه‌های اخیر و پس از روی کار آمدن ترامپ اعتراض کرده‌ است.

از این رو بعید بود که رسانه‌های حامی دولت که شعار محوری خود را «دانستن حق مردم» قرارداده‌اند، از کنار این خبر به سادگی بگذرند.

  

نگاهی به روزنامه‌های اصلاح‌طلب

 در میان بیش از ۱۰ روزنامه اصلاح‌طلب، تنها روزنامه آفتاب یزد و اعتماد خبر تصویب ممنوعیت‌های جدید را در صفحه نخست خود دیدند که در این بین روزنامه آفتاب یزد در تیتر نخست خود نوشته است که « برجام همچنان نفس می‌کشد» و از قول دو کارشناس عرصه بین‌الملل مدعی شده که مصوبه ممنوعیت‌های جدید ایران «در عین ناعادلانه بودنش، جای نگرانی ندارد» و «امریکا تمایلی به برهم زدن برجام ندارد». علاوه بر این روزنامه اعتماد نیز با ترکیب چندین خبر پیرامون امریکا و اختصاص یک تیتر واحد به تمامی آنها مدعی شده که «صف واحدی علیه تیلرسون» شکل گرفته و امریکا که توان پاره کردن برجام یا خروج از آن را ندارد، به دنبال راهی فرعی برای تشدید فشار به ایران و وادار کردن تهران به خروج از برجام است. اما هیچ کدام از دو روزنامه در مطالب خود ذکر نکردند که رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای که به منظور تأیید مشروط اجرای برجام به دولت نوشتند، ‌تأکید کردند که « در سراسر دوره‌ هشت‌ساله، وضع هرگونه ممنوعیت در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ تروریسم و حقوق بشر) بواسطه هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، تخطی برجام محسوب خواهد شد و دولت موظف است طبق بند ۳ مصوبه‌ مجلس، اقدام‌های لازم را انجام دهد و فعالیت‌های برجام را متوقف کند.»

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : در گفت‌وگو با هوشنگ توکلی مطرح شد/۳ به «مشایی» تذکر دادم وارد فرهنگ و هنر کشور نشود/ ماجرای پولشویی در سینمای ایران

  

واکنش کارشناسان به تخطی برجام

اما در حالی که روزنامه‌های اصلاح طلب به سانسور خبر ممنوعیت‌های جدید امریکا روی آوردند، کارشناسان سیاسی این اقدام را تخطی آشکار برجام دانستند.

بر این اساس، رضا سراج کارشناس مسائل استراتژیک در گفت‌وگویی، با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های سنگین برای ممنوعیت‌ها تأکید کرد: با وجود این ممنوعیت‌ها دیگر چیزی از برجام باقی نمی‌ماند و برجام به یک مرگ زودرس رسید و نه تنها تخطی شد، بلکه کسانی که قطعنامه ۲۲۳۱ را پشتوانه برجام می‌دانستند، عملاً چون ممنوعیت‌های تسلیحاتی و موشکی باید در یک بازه ۸ تا ۱۰ ساله خاتمه پیدا می‌کرد، این ممنوعیت‌ها نیز دائمی می‌شود و از این منظر نیز این قطعنامه تبدیل به یک کاغذ پاره خواهد شد.

 

وی بر همین اساس یادآور شد: با این ممنوعیت‌های جدید، هم روح و جسم برجام تخطی شده و هم قطعنامه ۲۲۳۱ به عنوان ضمانت برجام بی‌خاصیت شده است، همچنین با این ممنوعیت‌ها ما شاهد باز شدن دست امریکا برای بالا بردن ریسک سرمایه‌گذاری در ایران خواهیم بود و با این زیرساخت‌ها به هر بهانه‌ای می‌توانند ممنوعیت‌های جدیدی را به ما تحمیل کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آیفون در سال ۲۰۲۷ چگونه خواهد بود؟

سراج با اشاره به وضعیت فعلی برجام و اقدام متقابل اظهار داشت: این مسئله یک پروسه‌ای دارد که باید طی شود و به محض اینکه به امضای ترامپ برسد، تیر خلاص به برجام شلیک می‌شود، اما تا آن مقطع، کمیسیون نظارت بر برجام باید آثار این ممنوعیت‌ها بر روح و جسم برجام را تعیین کند و طبق مصوبه مجلس، برای مقابله با تخطی برجام اقدامات لازم را انجام دهند.

  

اتحادیه اروپایی بخواهد هم نمی‌تواند برای تخطی برجام بواسطه امریکا کاری کند

همچنین فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل بین‌الملل نیز با اشاره به تصویب ممنوعیت‌های جدید علیه ایران بواسطه سنای امریکا با بیان اینکه برجام بارها تخطی شد و قانون جدید سنا نیز شلیک تیر خلاصی بر برجام بود، اظهار داشت: اگر این ممنوعیت به همین سبک در مجلس نمایندگان تصویب شود و ترامپ نیز آن را امضا کند غیراز پوسته‌ای از برجام چیزی باقی نمی‌ماند و این توافقنامه از درون تهی می‌شود.

 

کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه ممنوعیت‌‌های جدید بسیار گسترده است، گفت: با نسل جدیدی از ممنوعیت‌ها مواجهیم که نوع ادبیاتی که در آن استفاده شده قبلا نبوده و بی‌سابقه است و از این جهت ممنوعیت‌های قبل از برجام نسبت به این ممنوعیت‌ها بسیار ضعیف‌تر بوده است.

ایزدی با اشاره به نقش اتحادیه اروپا در مواجهه با تخطی برجام بواسطه امریکا، تصریح کرد: اینکه اروپایی‌ها بخواهند کاری کنند تصور و تحلیل غلطی است که در دولت از همان ابتدا بوده است.

  

برجام بین ایران و امریکا به پایان رسیده است

در همین حال حسن هانی‌زاده نیز اظهارداشت: مصوبه اخیر سنای امریکا مبنی بر برقراری ممنوعیت‌های جدید علیه ایران به عنوان تیر خلاصی بر پیکره برجام است.  وی افزود: با توجه به اینکه اینگونه ممنوعیت‌ها تخطی آشکار برجام محسوب می‌شود و ترامپ و کنگره و سنای امریکا با این اقدامات در مقابل برجام ایستادگی کرده‌اند برجام ماهیت خود را با ممنوعیت‌های جدید از دست داده است.

هانی‌زاده با تأکید بر اینکه برجام بین ایران و امریکا به پایان رسیده است، تصریح کرد: اما فرصت دیگری نیز باقی مانده و آن اینکه ایران ضرب‌الاجلی را برای کشورهای ۱+۵ تعیین کند که اگر در برابر زیاده‌خواهی امریکا ایستادگی نکنند ایران به نقطه آغاز قبل از برجام بر خواهد گشت و برجام را کن‌لم‌یکن تلقی می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - غرب موصل تا چند روز دیگر آزاد می‌شود

  

ممنوعیت‌های جدید سنای امریکا علیه ایران ناقض برجام است

در سوی دیگر عبدالرضا عزیزی نماینده مردم شیروان در مجلس هم گفت: امریکا به هیچ وجه قابل اعتماد نیست و رهبر معظم انقلاب نیز از ابتدای کار مذاکرات به مسئولان امر گفتند که با امریکا مذاکره کنید اما به این کشور اعتماد نکنید و ایشان این روزها را می‌دیدند که بر عدم اعتماد بر امریکا تأکید داشتند.

 

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: تمام ممنوعیت‌های جدیدی که سنای امریکا علیه ایران به تصویب رسانده ناقض برجام است و سایر اعضای ۱+۵ باید در مقابل امریکا بایستند و اگر این کار را انجام ندادند ما باید اقدامات لازم را در کشور خودمان بر علیه ممنوعیت‌های اعمال شده صورت دهیم.  همچنین حسینعلی حاجی دلیگانی دیگر نماینده مجلس هم در این خصوص گفت: امریکایی‌ها با تصویب این طرح شرایطی بدتر از دوران قبل از برجام را برای کشور ما رقم زدند و طرح جدید سنای امریکا دست رئیس‌جمهور امریکا را باز می‌گذارد تا هرگونه تحریمی را بر علیه ایران اعمال کند.  در نهایت پرویز سروری دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی نیز در همین خصوص اظهار داشت: ممنوعیت‌های جدید سنای امریکا تخطی مکرر برجام بود و آنها با این اقدام ممنوعیت‌ها را توسعه دادند.

 

وی افزود: امریکایی‌ها در یک حرکت کاملا حساب شده کوشش می‌کنند که برجام را به نفع خود مصادره و از تفاله آن به نفع ملت ایران دریغ می‌کنند.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی معتقد است از برجام فقط «شکل» باقی مانده است و مصوبات آن هر روز مورد دست‌اندازی مقامات امریکایی صورت می‌گیرد.

منبع: روزنامه جوان

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و شمس آباد صرفا آن را بازنشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :