به گزارش دفتر منطقه‌ای شمس آباد به نقل از «دویچه وله»، در حالی که کابل و اسلام‌آباد همواره یکدیگر را به پشتیبانی و فراهم کردن مناطق امن برای گروه‌های افراط‌گرا و تروریستی متهم می‌کنند، پس از دیدار وزیر خارجه چین و هیئت نمایندگان سنای آمریکا از دو کشور طرح اقدام هماهنگ کابل-اسلام‌آباد علیه تروریست‌های اماده در مرز دو کشور مطرح شد.

«وانگ ایی» وزیر امور خارجه چین در این دیدارها اظهار کرد: چین برای بهبود روابط افغانستان و پاکستان مجاهدت می‌کند و امیدوار است که دو کشور با اعتمادسازی همکاری‌ها را تقویت کنند و به امنیت و توسعه‌ متقابل دست یابند.

چین همچنین بخشی از گروه همکاری‌های چهارجانبه است. کشورهای افغانستان، چین، پاکستان و آمریکا با هدف پایان دادن به بحران طولانی‌ مدت در افغانستان ایجاد شد.

در ادامه این یادداشت آمده است که این گروه تاکنون پیشرفت قابل توجهی نداشته، اسلام‌آباد و کابل اختلافات شدیدی دارند و پکن و واشنگتن نیز قابل اعتماد نیستند.

کارشناسان می‌گویند که چین در پاکستان سرمایه‌گذاری کلانی کرده است و به همین دلیل نیز دستکم در مناطقی که پروژه‌ «یک راه، یک جاده» این کشور عملی شده است برای ثبات و امنیت مجاهدت می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - برنامه جدید بانک مرکزی برای سود سپرده ها

چین همچنین بندری را در ایالت‌های جنوب‌ غربی بلوچستان پاکستان به‌ عنوان بخشی از پروژه‌ حدود ۴۶ میلیارد دلاری خود به منظور ایجاد مسیرهای تجارتی زمینی و دریایی برای دستیابی به بازارهای خاورمیانه، اروپا و آفریقا احداث کرده است.

در حالی که مقامات چینی از نفوذ زیادی بر تاسیسات نظامی و غیرنظامی پاکستان برخوردارند، افغانستان اما به آمریکا نزدیک‌تر است؛ بنابراین برای پکن به اجماع رساندن کابل و اسلام‌آباد برای توافق بر سر یک راه‌حل سیاسی به مالکیت و رهبری افغان‌ها آسان نیست.

«پائولو کاساکا» بنیانگذار و مدیر اجرایی انجمن دموکراتیک جنوب آسیا در بروکسل درباره مجاهدت‌های اخیر چین درباره افغانستان به دویچه وله گفت: چین سیاستمداری فعالی در سراسر جهان دارد و طبیعی است که پکن به کشورهای هم‌مرز خود، بویژه افغانستان توجه ویژه‌ای داشته باشد.

نزدیک شدن چین به طالبان

وی افزود: چین در مجاهدت است تا با هدف ایجاد ثبات در افغانستان به طالبان نیز نزدیک‌تر شود؛ اما کاساکا معتقد است که مهمترین هدف مجاهدت‌های چین در افغانستان محدود ساختن نفوذ آمریکا در منطقه است.

در اوایل ماه جاری «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا گفت که کشورش به‌ دنبال ایجاد «راه‌حل منطقه‌ای» برای جنگ افغانستان است. اکنون این پرسش مطرح می‌شود که روسیه و چین بطور فزاینده‌ای در سیاستمداری افغانستان دخیل هستند بنابراین آیا دولت ترامپ می‌تواند به اهداف خود در افغانستان برسد؟

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : نمایندگان ملت بر سر طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان محکم ایستاده‌اند/ امضای نمایندگان پای این طرح ساده نبوده

کاساکا در این باره گفت: تغییر جهت روسیه در افغانستان، ایجاد همکاری استراتژیک با پاکستان و چین و تعامل با طالبان با هدف مقابله با آمریکا در هر جای ممکن صورت گرفته است.

وی در ادامه تصریح کرد که آمریکا باید درک کند که با اتحاد سه‌جانبه‌ و خصمانه‌ پاکستان، روسیه و چین در افغانستان مواجه است.

وی افزود: آمریکا باید با تقویت اتحاد خویش با هند و اتحادیه‌ اروپا به این چالش پاسخ دهد.

هراس چین از ناامنی‌های ایالت سین کیانگ

دلیل دیگر مجاهدت‌های دیپلماتیک پکن در افغانستان نیز نگرانی‌های این کشور در مورد مخالفان مستقر در منطقه‌ «سین‌کیانگ» این کشور عنوان می‌شود و پکن بیم آن دارد که این افراد با طالبان و دیگر گروه‌ها در افغانستان و پاکستان متحد شود.

در این رابطه «زیگفرید ولف» محقق انستیتو جنوب آسیا در دانشگاه هایدلبرگ معتقد است که پکن صرفا برای مهار بحران افغانستان و نه رفع و حل آن مجاهدت می‌کند.

ولف به دویچه‌وله گفت: چین به‌طور غیرمستقیم پاکستان را تشویق می‌کند تا به پشتیبانی دولتی از تروریسم فرامرزی ادامه دهد. در عین حال نیز پکن از سیاست‌های پاکستان در زمینه جنگ با شبه‌نظامیان مخالف دولت، بویژه گروه‌هایی که می‌توانند تهدیدی برای کریدور اقتصادی چین و پاکستان باشند، پشتیبانی می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ژنرال پاکستانی «راحیل شریف» رسما فرمانده ائتلاف سعودی مبارزه با تروریسم شد

ناظران افغانستان نیز می‌گویند که پکن به‌ دنبال سودمند به پاکستان، نه‌ تنها با هدف سودمند به تامین صلح در افغانستان، بلکه با هدف به‌ حاشیه کوبیدن رقیب خود یعنی هند است.

هند و پاکستان، از زمان استقلال‌ خود از حاکمیت انگلیس، به‌ دنبال افزایش نفوذ در افغانستان هستند.

ولف تاکید کرد: اقدامات ضدتروریستی چین شامل آمریکا و هند نمی‌شود. مقامات چین دهلی‌نو را رقیب ژئوپلتیک خود در منطقه می‌دانند.

روابط نزدیک هند با آمریکا نیز تهدیدی علیه پکن پنداشته می‌شود، بنابراین چین نیز ترجیح می‌دهد تا با هند همکاری نکند. از این جهت به نظر می‌رسد پکن در مجاهدت است تا مجاهدت بلوک امنیتی جدیدی را در آسیا ایجاد کند؛ اما این موضوع شامل همکاری امنیتی چین-هند نمی‌شود.

انتهای پیام/.

ما را در فیسبوک، توییتر و تلگرام دنبال کنید.

این خبر را به اشتراک بگذارید :