۰

اجتماعی و فرهنگی / کل اخبار / گفتگو


۱۳۹۶/۰۴/۲۶ در ۱۹:۳۳ بوسیله .نتایج ماراتن نفس‌گیر کنکور کارشناسی ارشد امسال در حالی اعلام شد که تنها نام یک نفر از شهرستان سامان در بین لیست دو رقمی‌های این آزمون در گروه‌های مختلف امتحانی دیده شد.

به گزارش خبرنگار سامانِ بـرتـر، محمد اکبری سامانی رتبه ۴۱ کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۶ رشته مدیریت بازرگانی است که در کنکور کارشناسی ارشد سال جاری است که موفق به کسب این رتبه برتر شد.

پایگاه خبری تحلیلی سامانِ بـرتـر، در گفتگوی اختصاصی با این شهروند سامانی که حائز رتبه دو رقمی در کنکور کارشناسی ارشد ۹۶ شده است را به نظاره می نشینیم:

رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع لیسانس چه بوده است و با چه معدلی فارغ التحصیل شده اید؟ آیا در حین مطالعه برای کنکور شاغل یا دانشجو بودید؟
مدیریت بازرگانی دانشگاه غیرانتفاعی صبح صادق اصفهان 

معدل ۱۹٫۱۸ 

بله دانشجو ترم۷ (ترم آخر) بودم .
 

از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟
دروسی مثل ریاضی-آمار و اقتصاد را بیشتر در پاییز مطالعه کردم ولی بطور جدی از بهمن ماه بعد از امتحانات پایان ترم دانشگاه شروع کردم و بیشترین مطالعه ام در ماه آخر بود که بسیار تاثیرگذار بود. به طور میانگین قبل از عید روزانه ۴ ساعت و بعد از عید روزانه ۷ ساعت مطالعه داشتم.

به دانشجویان توصیه می کنم برای کنکور طوری مطالعه کنند که در ماه آخر انرژی لازم را داشته باشند و خدای نکرده از دروس خسته و زده نشوند زیرا مطالعه باکیفیت در یکی دو ماه آخر در موفقیت شما تاثیر بسزایی خواهد داشت.
 

کدام دانشگاه ها و گرایش ها را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به عنوان انتخاب های اول خود انتخاب کرده اید؟
به ترتیب دانشگاه های : تهران ، شهیدبهشتی ، تربیت مدرس و علامه 

و به ترتیب گرایش های : بازرگانی بین الملل ، بازاریابی و استراتژیک . 
 

منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس کدامها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟
اقتصاد
: کتاب های خرد و کلان آقای نظری عالی و کافی هستند و در این ۲کتاب ، تست هم وجود دارد و به نظرم الزامی به تهیه ی کتاب های ۲۰۰۰تست اقتصاد نیست مگر کسی که وقت زیاد و نیاز به تسلط بیشتری دارد .

تئوری : برای این درس منابع و کتاب های زیادی وجود دارد ولی توصیه میکنم خود را درگیر چند کتاب مختلف نکنید زیرا اکثر این کتابها مطالب یکسانی دارند با بیان متفاوت. بهتر است یک کتاب جامع را به خوبی بخوانید و مرور کنید .

من از کتاب جامع آقای پرچ استفاده کردم که خلاصه های مفیدی از کتاب های آقایان رضائیان ، رابینز و الوانی در این کتاب جامع وجود دارد . همچنین در این درس حتما پاسخنامه های تشریحی کنکورهای سالهای اخیر را به خوبی مطالعه کنید .

ریاضی-آمار : کتاب های ریاضی و آمار آقای رنجبران بسیار دقیق و کامل هستند و در این دروس تاجایی که فرصت دارید تست کار کنید (مخصوصا تست های کنکورهای اخیر) و فنون تستی را یاد بگیرید تا سرعت تست زنی شما بالا رود زیرا در کنکور امسال سوالات ریاضی-آمار بسیار وقتگیر بود و همین باعث شد درصدی که مدنظرم بود یعنی بالای۶۰% را کسب نکنم .

بازاریابی : کتاب آقای مناجاتی لازم است ولی کافی نیست درحالیکه این کتاب تا دوسال پیش کافی نیز بود . در کنکور ۹۵و۹۶ درکل شکل سوالات تغییر کرد و نزدیک سوالات شکل ابتکاری و جدید به خود گرفت و کتابی به نویسندگی آقایان لنکستر و مسینگهام به منبع کنکور اضافه شد که به نظرم در کنکور ۹۵ بیشتر از این کتاب سوال طرح شده بود .

اسلام : این درس بدلیل اینکه سه سال است به کنکور اضافه شده هنوز منبع کاملا مشخصی ندارد و برخی سوالاتش را با اطلاعات عمومی میتوان پاسخ داد ولی درکل کتاب های آقایان مقیمی و پورعزت و کتاب ۲۰۰۰تست این درس مفید می باشند . بدلیل اینکه کتاب آقای مقیمی حجم زیادی دارد افرادی که وقت زیادی برای مطالعه ندارند بهتر است قسمت پاسخ های تشریحی کتاب ۲۰۰۰تست را به خوبی مطالعه نمایند .

زبان : درسی است که تاثیر زیادی روی رتبه شما در کنکور دارد و این درس را به هیچ وجه سفید نگذارید . متاسفانه من بدلیل سردرد زیاد در پایان کنکور درصد مورد نظرم که حداقل ۳۰% بود را کسب نکردم .

تا میتوانید دایره لغات خود را بالا ببرید و متن های تخصصی بخوانید . کتاب های لغت و گرامر زیر ذره بین و کتاب زبان تخصصی آقای اشراقی کتاب های مناسبی برای این درس می باشند .
 

به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟
در خصوص آزمون های آزمایشی توجه داشته باشید که اگر بتوانید خود را به برنامه آزمون ها برسانید و با آمادگی سرجلسات اماده شوید ، آزمون آزمایشی مخصوصا آزمون های جامع میتواند بسیار سودمند باشد زیرا خود را محک زده و تکنیک تست زنی و مدیریت زمان را در این آزمون ها تمرین میکنید .

سعی کنید در یک روز حداقل ۲درس متفاوت را مطالعه کنید تا احساس خستگی از یک درس خاص نکنید .

ساعات مطالعه خود را یادداشت کنید که همین باعث انگیزه شما در مطالعه بیشتر میشود و درضمن یادتان باشد کیفیت مطالعه از کمیت آن مهمتر است .

بازهم تاکید میکنم در ماه آخر کنکورهای سالهای اخیر مخصوصا از سال۹۰ به بعد را در همه ی دروس به خوبی مطالعه کنید . برای خود فضای کنکور را شبیه سازی کرده و سپس پاسخ های تشریحی سوالات کنکور را به دقت مطالعه نمایید .

این نکته را همیشه در ذهن داشته باشید که خواستن توانستن است . برای خود هدفگذاری کنید و با برنامه و هدف و همچنین پشتکار و توکل به خداوند متعال جلو بروید ان شاالله نتیجه مطلوب را خواهید گرفت .

لطفا درصدهای خود در دروس مختلف کنکور و رتبه و معدل موثر خود را بیان کنید؟

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : مشکل دستگاه اجرا آمریکا توانمندی ایران است/جمهوری اسلامی متناسب با شرایط تصمیم‌گیری می‌کند

درصد ها :

اقتصاد ۷۱٫۹۳%

تئوری ۴۸٫۸۹%

ریاضی-آمار ۴۵%

بازاریابی ۳۷٫۷۸%

اسلام ۳۳٫۳۳%

زبان ۱۱٫۱۱%

رتبه ها (بدون سهمیه):

بازرگانی ۴۱

دولتی۴۵

صنعتی۵۲

فناوری اطلاعات۲۹

تکنولوژی ۲۹

کارآفرینی۲۹

منابع انسانی۳۰

حمل ونقل دریایی۳۲

بازرگانی دریایی ۲۰

معدل موثر : ۱۹٫۶۸

 

در پایان کمال تشکر را از خانواده و همسرم دارم که همیشه در کنارم بودند و باعث انگیزه و سعی بیشترم شدند.

انتهای پیام/

سامانِ بـرتـر در کانال تلگرام راه اندازی شـد
این خبر را به اشتراک بگذارید :