به گزارش خبرنگار حوزه دولت شمس آباد، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در ابتدای سخنان خود ضمن تسلیت شهادت امام محمدباقر (ع)، اظهار داشت: در این  ایام برای سلامت همه حاجیانی که امشب  عازم عرفات هستند و فردا برای آنها روز عرفه است دعا می‌کنیم.

وی با تبریک هفته دولت افزود: برای همه مسئولان دولت دوازدهم آرزوی موفقیت می‌کنم که همه ما بتوانیم خدمتگزار خوبی برای ملت عزیزمان باشیم. ملت بزرگی که حماسه بزرگ ۲۹ اردبیهشت را آفرید و آن حماسه بزرگ بود که دولت دوازدهم در سایه آن است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: از نمایندگان شورای اسلامی مصوب رأی اعتماد بسیار بزرگی که دولت دوازدهم در مجلس شورای اسلامی دادند و آنها امروز با روحیه بالاتری می‌توانند کار خود را آغاز کنند.

روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه فرآیند افراد کابینه دولت دوازدهم و معیار و ملاک‌های انتخاب آنها، خاطرنشان کرد: به طور طبیعی پس از انتخابات ما رایزنی را برای کابینه آغاز کردیم البته مراحل قانونی آن تنفیذ مقام معظم رهبری و تحلیف در مجلس شورای اسلامی بود اما پیشاپیش ما رایزنی‌ها را شروع کرده بودیم.

وی ادامه داد: ما با همه چهره‌های معروف سیاسی، جناح‌ها و احزاب مشورت کرده‌ایم و همه آنها مدد کرده و در این بین پیشنهاداتی داشتند.

رئیس‌جمهور در ادامه یادآور شد: بزرگ‌ترین فرقی که از نظر من بین کابینه یازدهم و دوازدهم وجود دارد این است که کابینه دوازدهم عموما افرادی هستند که با آنها یا مستقیم یا غیرمستقیم بنده در ۴ سال گذشته با آنها کار کردم بنابر این شناخت دقیق‌تری نسبت به آنها دارم و نیمی از کابینه همان وزرا هستند که سمت‌های خود را ادامه می‌دهند و از مجلس رأی اعتماد گرفته‌اند.

وی همچنین تصریح کرد: سایر وزرا هم برخی از آنها معاونان سابق بودند مانند وزیر کنونی ارتباطات و وزرای آموزش و پرورش و اقتصاد که همه افرادی بودند که قبلا معاونت وزیر را در همان وزاتخانه بر عهده داشتند برخی از آنها هم افرادی بودند که من با آنها مستقیم کار کردم.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : «مقتدی صدر» برای دیدار با نخست‌وزیر وارد کربلا شد

«بنده شناخت بیشتری نسبت به وزرای انتخابی داشتم و آنها هم نظرات من را دقیق‌تر می‌داند ۴ سال گذشته کابینه‌ای بود که با برخی تازه آشنا شده بودیم و آغاز به کار کرده بودیم و بنده از همه وزرایی که در دولت یازدهم حضور داشتند اما در دولت دوازدهم نیستند تشکر و سپاس‌گذاری می‌کنم و کار بسیار شایسته‌ای را در دولت یازدهم انجام دادند.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: دولت دوازدهم کار خود را با مشورت بیشتر و شناخت بیشتری آغاز کرد و چون نیمی از وزرا همان وزرای سابق هستند کاملاً به مسیر و راهی که ما باید برویم آشنا هستند، به دلیل اینکه بسیاری از برنامه‌های ما تکمیل برنامه‌های دولت یازدهم است. یعنی ما در مسیری در نیمه راه بودیم لذا به مردم می‌گفتیم که باید راه را باید ادامه دهیم مردم هم به یک بیانی می‌گفتند ما به عقب برنمی‌گردیم لذا امروز شرایط بهتری برای اینکه ما بتوانیم به مردم خدمت کنیم وجود دارد.

رئیس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: آغاز دولت یازدهم ما با مشکلات بسیار عظیم و بزرگی روبه‌رو بودیم، امروز آن مشکلات یا از بین رفته و یا خیلی کاهش پیدا کرده است. ما با تورم بزرگ، بیکاری و رشد منفی روبه‌رو بودیم مردم ما سال‌ها با مذاکرات هسته‌ای مواجه بودند و در افکار عمومی مردم این بود که این مذاکرات چه می‌شود. گروه‌هایی می‌رفتند مذاکره می‌کردند برمی‌گشتند و بعد هم قطعنامه علیه ملت ما در شورای امنیت سازمان ملل تصویب می‌شد.

«امروز دیگر آن نگرانی‌ها در آن زمینه کمتر شده است. اما معنای آن این نیست که مشکلات تمام شده ما مشکلات فراوانی پیش‌رو داریم و به این معنی نیست که راه هموار شده و در حقیقت هنوز سنگلاخ‌هایی پیش‌رو داریم اما با قصد‌ای قوی‌تر، روشنی‌ بیشتر راه خود را ادامه خواهیم داد و مسیرمان را می‌شناسیم.»

وی افزود: من امروز بسیار امیدوارتر از آغاز دولت یازدهم برای موفقیت این دولت هستم و حتماً با مدد مردم و عنایت آنها ما می‌توانیم مشکلات را پشت‌سر بگذاریم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - فتنه گران ۸۸ عاجز از تحلیل تمکین به قانون ۹۶

ادامه دارد…

وی ادامه داد: شرایط فرق کرده است، برخی از مشکلات هم کوچک‌تر شده، مثلاً در بحث هسته‌ای آن موقع که ما در دولت یازدهم شروع به کار کرده‌ایم، برنامه بر این بود که هر چند ماه یکبار تولید نفت ما کاهش پیدا کند. مانع‌ها افزایش پیدا کند. امروز از نظر ما بازگشت به مانع گذشته علیه ایران امکان‌ناپذیر است. آمریکایی‌ها حالا ممکن است تصورات دیگری داشته باشند، اما به هیچ عنوان مانع به صورت قبلی نسبت به جمهوری اسلامی برنخواهد گشت. 

روحانی تصریح‌کرد: شرایط بین‌المللی نسبت به ایران کاملاً تغییر کرده است، نگاه جهانیان نسبت به ایرانیان کاملاً عوض شده است و ما بسیاری از مشکلات بزرگ را پشت سر گذاشته‌ایم. به هر حال در مسائل اقتصادی، امروز مردم احساس آرامش بیشتری می‌کنند. در مسائل سیاست داخلی و سیاست خارجی مردم احساس آرامش بیشتری دارند. در کل جامعه احساس امنیت بالاتری وجود دارد. امنیت نه به معنای مفهوم نظامی یا به مفهوم هجوم خارجی نسبت به کشور، امنیت به معنای عام کلمه. در زمینه اقتصادی، در زمینه مسائل اجتماعی و مسائل فرهنگی مردم احساس آرامش بیشتری و امنیت بیشتری می‌کنند و شرایط کاملاً متفاوت شده است. 

وی تصریح کرد: ممکن است برخی مشکلات بیشتر شده باشد، مثلاً مشکل در حوزه آب روز به روز بیشتر می‌شود و ما باید برای حل و فصل آن فکر کنیم، در زمینه محیط زیست برخی از مشکلات را پشت سر گذاشته‌ایم. و اما مشکلات بزرگتری هم احتمال دارد پیش رو داشته باشیم. 

روحانی خاطرنشان کرد: این در حالی است که مسیر برای ما روشن است. ما برای این مسیر برنامه‌ریزی کرده‌ایم، بنابراین نوع مشکلات ممکن است عوض شده باشد، امید ما بیشتر است، تجربه ما بیشتر است و به اعتقاد من مردم ما آماده‌تر هستند برای مدد و شرایط جامعه ما شرایط آرام‌تری است و ان‌شاءالله این آرامش ادامه خواهد یافت. 

وی در خصوص سؤالی پیرامون سن اعضای کابینه گفت: من بسیار خوشحالم که جامعه ما امروز نسبت به جوانان و نسبت به بانوان حساسیت بیشتری دارد، کاملاً حق با افکارعمومی است. نیروی عظیمی و انرژی عظیمی و ظرفیت بسیار بزرگی در جامعه ما وجود دارد. قشر جوانان ما می‌توانند تحول بزرگی را در کشور بیافرینند. اکثر جوانان ما امروز تحصیلکرده هستند. در دوره‌های مختلف عده‌ای حتی تحصیلات تکمیلی دانشگاهی دارند. ما از لحاظ ظرفیت انسانی، ظرفیت علمی بسیار خوبی داریم. به هر حال از جوانان باید استفاده شود. من هم نگران هستم که چرا گردش نخبگان با آن سرعت اجرا نمی‌شود. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - گفت‌وگو با حامل نامه آیت‌الله کاشانی به مصدق

وی تأکید کرد: به همه وزرای دولت دستور داده‌ام هر وزیری حداقل باید دو نفر از جوانان را در سمت معاون وزیر یا مشاور وزیر یا دستیار وزیر بگمارند و حتماً یکی از خانم‌ها را در یکی از این سمت‌های مشابه از وجود آنها در تحول وزارتخانه‌ها استفاده کنند. بنابراین ما باید زمینه را آماده کنیم برای جوانگرایی و برای اینکه بانوان ما بتوانند از ظرفیت خودشان بیشتر استفاده کنند. 

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در آخرین مصوبه‌ای که ابلاغ شد، برنامه این بود که ما باید ظرفیت مدیریت را در بخش‌های دولتی برای بانوان تا ۳۰ درصد افزایش بدهیم، یعنی ۳۰ درصد مدیران ما از بانوان باشند در سال‌های آینده، و این کار آغاز شده است و اعتقاد من بر این است که از بانوان استفاده شود. در سطوح مدیریتی کشور و در بخش‌های مختلف فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه ما و از جوانان ما باید به خوبی استفاده و بهره‌برداری بشود. 

وی ادامه داد: ما وقتی یک جوان را به عنوان وزیر ارتباطات معرفی کردیم، خوشبختانه مجلس شورای اسلامی به آن وزیر رأی اعتماد داد و من بسیار امیدوارم که او راهگشا باشد برای اینکه نسل جوان ما اعتماد بیشتری به خودش داشته باشد و ما بتوانیم در سال‌های بعد از وجود جوانانمان در سمت‌های بالای مدیریتی استفاده و بهره‌برداری کنیم. نسبت به خانم‌ها هم همین‌طور. 

ادامه دارد…

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :