آی‌اسپورت: لیونل مسی امروز ۳۰ ساله شد. به این مناسبت نگاهی می‌اندازدیم به آمار کلیدی‌ای که دوران باشکوه فوتبال او را تعریف می‌کنند، از همان لحظه‌یِ اول ورود به زمین، تا بدل شدن به بهترین گلزن تاریخ بارسا و لا لیگا. سفرمان را از همان عدد ۳۰ شروع می‌کنیم.

شماره‌یِ ۳۰: مسی اولین بار در ۱۶ اکتبرِ ۲۰۰۴ با پیراهن بارسلونا در لا لیگا به زمین رفت، پیراهنِ شماره‌یِ ۳۰٫ مسی در این بازی، مقابل رقیب همشهری اسپانیول، به جای دکو به زمین رفت.

 مسی به روایت اعداد: 30 ساله، 30 جامه

اولین گل: هفت ماه و نیم بعد از اولین بازی مسی برای بارسا، او اولین گلش را برای کاتالان‌ها در روزِ اول میِ ۲۰۰۵، مقابل آلباسته، در نوکمپ، زد و بدل به جوانترین گلزن تاریخ باشگاه در لیگ شد (رکوردی که البته بعدا به دست بویان کرکیچ شکسته شد).

فقط ۹۰ ثانیه: مسیِ ۱۸ ساله در آگوست ۲۰۰۵ اولین بازی ملی‌اش را تجربه کرد. اما این تجربه با پیراهن آلبیسلسته فقط ۹۰ ثانیه طول کشید و با کارت قرمزی مستقیم برای او مقابلِ مجارستان به پایان رسید. این اولین و آخرین باری بود که مسی با پیراهن آرژانتین، یا بارسلونا از زمین اخراج شد.

طلای المپیک: به تمام افتخارات مسی باید طلای المپیک پکن در سالِ ۲۰۰۸ را هم اضافه کنیم، در تورنمنتی که او دو گل زد و کنارِ سرخیو آگوئرو و آنخل دی ماریا (زننده‌یِ گل قهرمانی در فینال مقابل نیجریه) این مدال با ارزش را بر گردن انداخت.

 مسی به روایت اعداد: 30 ساله، 30 جامه

پایان رکورد ۶۰ ساله: در مارچِ ۲۰۱۲ مسی رکوردِ ۶۰ ساله‌یِ سزار رودریگز به عنوان بهترین گلزن تاریخ بارسلونا را شکست. مسی این مرز را با زدنِ گلِ ۲۳۳اُمش برای بارسا، در پیروزیِ ۳-۵ مقابل گرانادا رد کرد.

رکورد گینس: سال ۲۰۱۲ برای مسی سالی فراموش نشدنی بود. او در این سال در مجموع بازی‌های ملی و باشگاهی ۹۱ گل زد تا رکورد گرت مولر با ۸۵ گل را که در کتابِ رکوردهای گینس ثبت شده بود را هم بشکند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ۶ دلیل نزدیک شدن عربستان به ایران؛ ریاض به اشتباهات خود و هزینه‌های سنگین آن پی برد - شمس آباد

پادشاه پنج‌گانه‌یِ جهان فوتبال: و البته چطور می‌توان پنج توپ طلای مسی را فراموش کرد؟ مسی در فاصله‌یِ سال‌هایِ ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ چهار بار پیاپی این جایزه را گرفت و یک بار دیگر هم سالِ ۲۰۱۵ آن را به نام خودش ثبت کرد.

 مسی به روایت اعداد: 30 ساله، 30 جامه

پای ثابت تیم منتخب فیفا: مسی از سالِ ۲۰۰۷ بدین سو همیشه در ترکیب منتخب ۱۱ نفره‌یِ فیفا “فیفپرو” قرار داشته. یار همیشگی مسی در این تیم در این دوران هم کریستیانو رونالدو بوده.

یک فصل بدون جام: تنها فصلی که مسی در آن هیچ جامی نگرفته به فصلِ ۲۰۰۸-۲۰۰۷ بر می‌گردد، وقتی بارسلونا در لا لیگا سوم شد و در کوپا دل ری و چمپیونز لیگ در نیمه نهایی حذف شد.

 مسی به روایت اعداد: 30 ساله، 30 جامه

دوگانه‌یِ سه‌گانه: یک فصل بعد اما با ورود پپ گواردیولا شرایط بارسا و مسی از این رو به آن رو شد. بارسا با ۳۸ گل مسی در فصلِ ۲۰۰۹-۲۰۰۸ بدل به اولین تیم اسپانیایی شد که سه‌گانه (لا لیگا، کوپا دل ری و چمپیونز لیگ) را فتح می‌کند، افتخاری که فصلِ ۲۰۱۵-۲۰۱۴ یک بار دیگر برای کاتالان‌ها تکرار شد، این بار با ۵۸ گل از مسی.

۳۰ ساله، ۳۰ جامه: مسی با بارسلونا ۳۰ جام برده است. تنها بازیکنی که از این نظر با او برابری می‌کند آندرس اینیستا است.

 مسی به روایت اعداد: 30 ساله، 30 جامه

فینال‌های بر باد رفته: با وجود تمام افتخاراتی که مسی با بارسا فتح کرده، کارنامه‌یِ او در بازی‌های ملی پر است از شکست‌های تلخ. مسی با آرژانتین در سه سالِ اخیر سه فینال بزرگ را باخته، در جام جهانیِ ۲۰۱۴ و کوپا امریکایِ ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶٫ به این سه شکست، باخت در یک فینال دیگر در کوپا امریکا، در سالِ ۲۰۰۷ را هم اضافه کنید.

پیشنهاد ویژه :   ورزشی : شمس آباد - کاپیتان تیم ملی: با حجاب احساس غرور می‌کنیم

۵۶۵ در ۷۰۱: مسی در مجموع ۷۰۱ بازی‌ای که برای آرژانتین و بارسلونا انجام داده ۵۶۵ گل زده است؛ ۵۰۷ تا از این گل‌ها در ۵۸۳ بازی برای بارسا بود و ۵۸ گلش در ۱۱۸ بازی برایِ آرژانتین.

رکوردهای لا لیگا: مسی در فصلِ ۲۰۱۲-۲۰۱۱ بدل به اولین بازیکن تاریخ لا لیگا شد که در یک فصل بیش از ۵۰ گل در این لیگ زده، هر چند این فصل با قهرمانی بارسا به پایان نرسید و رئال مادرید و ژوزه مورینیو این افتخار را به دست آوردند. مسی در مجموع هم بهترین گلزن تاریخ لا لیگا است. او سالِ ۲۰۱۵ با گلی که به سویا زد (۲۵۲اُمین گلش در لیگ) رکوردِ تلمو زارا را شکست. مسی در حال اماده ۳۴۹ گل در لا لیگا دارد، یعنی ۶۴ گل بیشتر از رونالدو.

۷۴تا پنالتی: مسی ۷۴تا از گل‌هایش برای باشگاه و تیم ملی‌اش را از روی ضربات پنالتی زده و البته در این راه ۲۰ پنالتی را هم از دست داده است. پس ۱۳٫۱ درصد از کل گل‌های مسی از روی نقطه‌یِ پنالتی بوده، در حالی که او ۷۷٫۵ درصد از این ضرباتش را به گل تبدیل کرده.

 مسی به روایت اعداد: 30 ساله، 30 جامه

پای چپ ۸۲ درصدیِ من: مسی ۴۶۲تا از گل‌هایش را با پای چپِ هنرمندش زده (۸۲ درصد از کل گل‌هایش) و ۷۷ گلش را با پای راست. دو گل دیگر مسی تحت زیرمجموعه‌یِ “باقی” اعضای بدن قرار می‌گیرند. یکی از این دو گل نسخه‌یِ بازسازی شده‌یِ “دست خدایِ” دیگو مارادونا بود، در سالِ ۲۰۰۷ مقابل اسپانیول و دیگری با ضربه‌یِ سینه در فینال جام باشگاه‌هایِ جهان در سالِ ۲۰۰۹ مقابل استودیانتس.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : توموری عجیب در چشم پسر خردسال چینی+تصاویر

مسی تایم: مسی ۱۴۱ گلش را از دقیقه‌یِ ۷۶ به بعد زده. یکی از به یاد ماندنی‌ترین این گل‌ها قطعا گل پیروزی بارسا در همین ال کلاسیکویِ آخر بود.

۸۸ شوت: مسی ۸۸تا از گل‌هایش را با شوت‌های خارج از باکس زده. پس ۴۷۷ تا گل دیگر از داخل باکس به دست آمده‌اند.

+۴۰: از فصلِ ۲۰۰۹-۲۰۰۸ به بعد مسی در هر فصل، در مجموع بازی‌های ملی و باشگاهی حداقل ۴۰ گل زده. او این فصل به مرزِ ۵۷ گل رسید که در مقایسه با آمار خودش جایگاه چهارم را پیدا می‌کند.

 مسی به روایت اعداد: 30 ساله، 30 جامه

شکنجه‌گر سویا: مسی به شش تیم اسپانیایی بیش از ۲۰ گل زده است، اما در این میان هیچ تیمی به اندازه‌یِ سویا به دست جادوگر آرژانتینی شکنجه نشده. مسی ۲۹ بار تا به حال دروازه‌یِ سویا را باز کرده، شش بار بیشتر از گل‌هایی که به رئال زده.

۴ در ۴: مسی تا به حال چهار بار چهار گل زدن در یک بازی را تجربه کرده، سه بار مقابل تیم‌های لا لیگا (والنسیا، اسپانیول و اوساسونا) و یک بار مقابل آرسنال در یک چهارم نهاییِ چمپیونز لیگ در سالِ ۲۰۱۰٫ مسی در ضمن اولین بازیکنی است که در تاریخ چمپیونز لیگ موفق شده در یک بازی پنج گل بزند (مقابل بار لورکوزن در جریان پیروزیِ ۱-۷ بارسا در سالِ ۲۰۱۲).

دو جفت کفش طلا: مسی این فصل با زدنِ ۳۷ گل در لا لیگا کفشِ طلایِ اروپا را برای چهارمین بار برد، عنوانی که در فصل‌هایِ ۲۰۱۰-۲۰۰۹، ۲۰۱۲-۲۰۱۱ و ۲۰۱۳-۲۰۱۲ هم به دست آورده بود. از این منظر رکورد رونالدو با مسی برابر است، در حالیکه که دیگو فورلان و لوئیس سوارز تنها بازیکنان دیگری هستند که در یک دهه‌یِ اخیر به این افتخار رسیده‌اند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :