به گزارش گروه بین‌المل شمس آباد ، محمد بن سلمان فرزند سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی با انتخاب به عنوان ولیعهد و کنار زدن تنها رقیب نیم بند خود یعنی محمد بن نایف در منصب پادشاهی یکی از بزرگترین موانع داخلی آرمان‌گرایی های خود را برطرف کند تا پس از این با آزادی عمل و اختیار کامل به اجرای پروژه های داخلی و بین المللی خود بپردازد.

وی گرچه با توجه به مسئولیت‌های متعددی که داشت ، سکان هدایت اقتصادی و امنیتی – نظامی رژیم آل سعود را بر عهده داشت و با توجه به انزوای محمد بن نایف در تصمیم گیری های حاکمیتی از نظر اختیارات اجرایی چیزی کم نداشت، اما صدور دستور جدید پادشاه عربستان او را یک گام دیگر به پادشاهی این کشور نزدیک‌تر کرد و حالا دیگر تنها مانع اساسی در رسیدن شاهزاده جوان و آرمانگرای سعودی به تاج و تخت، زنده بودن پدرش است.

 

الف: زندگینامه

“محمد بن سلمان” بن عبدالعزیز آل سعود فرزند ملک سلمان پادشاه کنونی عربستان سعودی و فهده بنت فلاح بن سلطان بن حثلین است. جد مادری وی نیز راکان بن حثلین شیخ قبیله عجمان بوده است. محمد بن سلمان در سال ۲۰۰۸ با ساره بنت مشهور بن عبدالعزیز آل سعود ازدواج کرد و حاصل این ازدواج سه فرزند به نام های سلمان و فهده و نوره بوده است.

وی تحصیلات خود را در مدارس ریاض سپری کرد و در طول تحصیل بعضی دوره های آموزشی و برنامه های تحصیلی را پشت سر گذاشت. وی مدرک کارشناسی حقوق را از دانشگاه ملک سعود در ریاض دریافت کرد. وی که در مارس ۲۰۱۳ رئیس دفتر ولیعهد عربستان و مشاور ویژه وی در رتبه وزیر شده بود، یک سال بعد و در آوریل سال ۲۰۱۴ با دستور پادشاهی عربستان به عنوان وزیر مشاور و عضو شورای وزیران تعیین شد. مرگ شاه سابق و انتصاب سلمان بن عبدالعزیز پدر وی در پادشاهی عربستان خبر بسیار خوشی برای او بود، چرا که وی به عنوان وزیر جنگ عربستان و رئیس دفتر پادشاه این کشور تعیین شد. وی همچنین مشاور ویژه امیر منطقه ریاض بوده و مشاور هیئت کارشناسی شورای وزیران نیز شده است.

ولیعهد ۳۲‌ ساله عربستان پیش از رسیدن پدرش به تخت ولایت عهدی و  پادشاهی مهره قابل توجه در حاکمیت عربستان سعودی به شمار نمی‌رفت. اما به صورت ناگهانی طی سال های گذشته بیشترین حد ممکن از سمت های حاکمیتی را در عربستان تحت اختیار خود گرفته است. او که تا پیش از پادشاهی پدرش در جایگاه های پست اداری عربستان کار می کرد، بعد از اینکه پدرش به عنوان ولیعهد عربستان انتخاب شد، مشاور ویژه او و رئیس دفتر ولیعهد شد. او در مارس ۲۰۱۳ با دستور پادشاه عربستان به عنوان رئیس دفتر ولیعهد و مشاور ویژه وی در جایگاه وزیر منصوب شد. در ۱۳ جولای همان سال به عنوان ناظر و هماهنگ‌کننده دفتر سلمان بن عبدالعزیز در وزارت دفاع انتخاب شد. یک سال بعد و در آوریل ۲۰۱۴ دستور پادشاهی مبنی بر تعیین محمد بن سلمان به عنوان وزیر مشاور و عضو شورای وزیران عربستان صادر شد و این منصب به مناصب قبلی وی اضافه شد.

در ۲۳ ژانویه اما و بعد از به قدرت رسیدن پدرش، او به عنوان وزیر دفاع و رئیس دفتر پادشاهی عربستان و مشاور ویژه پدرش در رتبه وزیر ارتقا درجه پیدا کرد. یک هفته بعد دستور پادشاه مبنی بر اصلاح ساختار وزارتی در عربستان منتشر شد و بن سلمان به وزارت دفاع عربستان رسید. او همچنین علاوه بر عهده برطرف بزرگ‌ترین مسئولیت نظامی و امنیتی کشور ، مأمور ایجاد شورای امور اقتصادی و توسعه به سرپرستی خود شد تا شریان‌های اقتصادی کشور را نیز در دست خود بگیرد.

در ۲۹ آوریل ۲۰۱۵ پادشاه عربستان با صدور دستوری فرزند خود را که گویا تمامی اختیارات کشور را در دست دارد به عنوان جانشین ولیعهد و معاون دوم خود در شورای وزیران و وزیر دفاع و رئیس شورای امور اقتصادی و توسعه کشور انتخاب کرد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : یادداشت ریچارد نفیو و فیلیپ گوردون در آتلانتیک برجام کاری را که باید می‌کرد، انجام داد/ توافق را نمی‌توان بهبود داد

در نهایت امروز ۲۱ ژوئن ۲۰۱۷  مرحله یکی مانده به آخر از پله های بدرد خوردن محمد بن سلمان برای تصاحب پادشاهی کشور طی شد تا محمد بن نایف نیز از مسیر قدرت‌طلبی شاهزاده جوان سعودی کنار رفت تا محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد جدید عربستان و معاون شورای وزیران انتخاب شود. این در حالی است که سمت های قبلی وی نیز به قوت خود باقی است.

 

ب: تسلط شاهزاده خودشیفته بر شریان‌های نظامی و اقتصادی

اینکه در مملکت پیرمردها، این شاهزاده جوان کلکسیونی از مناصب و اختیارات حاکمیتی را در دست بگیرد ، قطعا غیر از تسلط مطلق وی بر پدرش و جایگاه بالای رابطه خانوادگی و عدم وجود ضوابط در انتصاب افراد در پست‌های مختلف تفسیری ندارد. تسلط شاهزاده جوان سعودی بر شریان های اقتصادی و نظامی ثروتمندترین کشور عرب منطقه و همچنین تحت کنترل چسبیدن پادشاهی عربستان، طی این سالها موجی از غرور و خودشیفتگی را در این شاهزاده ۳۰ ساله ایجاد کرده و آرمانگرایی های او را افزایش داده است.

محمد بن سلمان تئوریسین اصلی تجاوز رژیم آل سعود به یمن با همکاری آمریکایی‌ها است که از چند ماه پیش از آغاز، هماهنگی های لازم با واشنگتن را برای آغاز این تاخت به منظور تقویت قدرت خود در ساختار خاندان حاکم سعودی انجام داده بود. دیدگاه های اعتقادی افراطی محمد بن سلمان نیز تأثیر عمده‌ای در آغاز این جنگ داشته است. جنگ بر ضد یمن به‌عنوان “یک تهدید خارجی ” باعث ‌شد پرونده مبارزه با تروریسم در داخل عربستان سعودی کنار گذاشته شود و محدودیت‌های اعمال شده بر ضد رهبران جریان تکفیری وابسته به مؤسسه قدرتمند وهابیت که در سال های پادشاهی ملک عبدالله  تحت فشار قرار داشت، با پوشش جنجال تبلیغاتی ناشی از این تاخت به تدریج کنار گذاشته شود.

وی همچنین طرحی اقتصادی موسوم به ۲۰۳۰ را در کشور مدیریت می کند که به باور کارشناسان اقتصاد کلان در دراز مدت زمینه های ورشکستگی بزرگترین تولید کننده نفت جهان را فراهم می کند. رویکرد اقتصادی وی برای تشکیل لابی تسلیحاتی در عربستان و رسیدن به سود بیشتر در سیاست گزاری های اقتصادی وی برای عربستان بی تاثیر نیست. بن سلمان با تشکیل لابی به تسلط مالی و برقراری روابط مستحکم با شرکت‌های تسلیحاتی و نفتی غربی چشم طمع دوخته است. قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری اخیر عربستان با آمریکا در جریان سفر دونالد ترامپ را تنها بخشی از این پازل می توان ارزیابی کرد که صدها میلیارد دلار هزینه برای عربستان به جای گذاشته است. هزینه هایی که هیچ سودی برای ریاض به دنبال ندارد و تنها در جهت اشباع بلند پروازی های شاهزاده جوان صورت می گیرد.

 

ج: بازوان اجرایی محمد بن سلمان در هرم قدرت عربستان

 

پیشرفت سریع محمد بن سلمان به رده دوم هرم قدرت در پادشاهی عربستان با سعی های برخی عناصر نزدیک به وی صورت می گیرد و آنها نقش مهمی در فعالیت‌های داخلی و خارجی عربستان برعهده دارند. شناسایی چندین از عناصر فعال حلقه اول اطراف جانشین ولیعهد عربستان با توجه به احتمال بالای پادشاهی وی در آینده این کشور می تواند برای شناسایی سیاست‌گذاری‌های آینده رژیم سعودی مفید باشد.

 

  1. سلمان الانصاری سر سلسله‌دار فعالیت‌های دیپلماتیک بن سلمان

سلمان الانصاری مهندس و طراح مواضع محمد سلمان است که مسئولیت ترویج آن‌ها در رسانه‌های آمریکایی را برعهده دارد. وی همواره در دیدارهای صورت گرفته بن سلمان با شخصیت‌های تصمیم‌گیرنده در آمریکا همراه وی است.

جانشین ولیعهد عربستان تمامی ویژگی‌های لازم و مورد نیاز خود را در الانصاری موجود می‌بیند. به همین علت او را در مجموعه عناصر تازه وارد کاخ پادشاهی عربستان قرار داده است. الانصاری جوانی در دهه چهل زندگی خود است که به یکی از خانواده‌های ثروتمند و مرفه عربستان تعلق دارد و در چندین از دانشگاه‌های اروپایی تحصیل ‌کرده است. وی مجموعه‌ای از مناسبات در داخل آمریکا دارد که باعث شده نویسنده چندین از مراکز مطالعاتی بزرگ آمریکا باشد. علاوه بر این ویژگی‌ها او هوادار مطلق بن سلمان است و به دنبال رسیدن وی به تخت پادشاهی است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - زیان ۹ هزار میلیارد تومانی دولت از کارت بازرگانی

 این ویژگی‌ها باعث شده محمد بن ‌سلمان اختیارات گسترده‌ای به سلمان الانصاری بدهد. او رئیس لابی سعودی در آمریکا (ساپراک) است و چراغ سبز وی برای حضور در رسانه‌های غربی و تبلیغات در رابطه با طرح‌های شاهزاده جوان برای ساختاربندی مجدد مناسبات آمریکا و عربستان و بهبود وجهه عربستان در رسانه‌های آمریکایی را برعهده دارد. وی همچنین مجری تبلیغات برای سیاست ‌باز اقتصادی و طرح اقتصادی ۲۰۳۰ عربستان و تاسیس هیئت رفاه و کاهش محدودیت زنان در عربستان سعودی است.

الانصاری یکی از افرادی است که طی سال گذشته مآمور تشکیل لابی سعودی سعودی در آمریکا شده است. وی در رابطه با فعالیت‌های این لابی می‌گوید: ما به دنبال دستیابی به شهروندان آمریکایی و فرهنگ ‌سازی برای آنها در رابطه با تمامی مسائل مرتبط با مناسبات عربستان و آمریکا و مسائل مرتبط با کشورهای عربی هستیم. ما همچنین به دنبال جلوگیری از سعی‌ها برای تخریب وجهه عربستان یا توهین به فرهنگ این کشور هستیم. این سعی‌ها تنها برای این دنبال می‌شود که ریاض در ابعاد سیاسی مناسبات مستحکم با غرب و دولت آمریکا داشته است.

الانصاری همچنین نقش گسترده‌ای در پشتیبانی از برادر و جانشین ولیعهد عربستان سعودی دارد که اخیراً با عنوان سفیر عربستان در پایتخت آمریکا انتخاب شده است. وی در داخل محافل تصمیم‌ سازی پایتخت آمریکا از وی پشتیبانی کرده و در رسانه‌های جمعی این کشور نیز او را به‌عنوان یک جوان تحصیل ‌کرده و فعال نشان می‌دهد که افق بالایی برای مناسبات آمریکا و عربستان در مرحله آینده را دنبال می کند.

  1. احمد العسیری،‌ مسئول اجرای برنامه های نظامی محمد بن سلمان  

احمد العسیری ریاست بخش نظامی فعالیت‌های بن سلمان را بر عهده دارد. فرزند شاه سعودی وی را به عنوان سخن‌گوی عملیات طوفان قاطعیت انتخاب کرده و وی به عنوان یک فرمانده نظامی به صورت روزمره در صحنه‌ها اماده می‌شوند و گزارش‌های خود را به زبان‌های عربی و انگلیسی و فرانسوی شکسته بسته مطرح می‌کند. او تحت پرچم وزیر دفاع عربستان در نشست‌های نظامی ارتش حضور پیدا می‌کند و همه شرایط باعث شده اخیراً به نفر دوم سرویس اطلاعات عمومی (سرویس جاسوسی خارجی عربستان) تبدیل شود. مأموریت های محوله به وی در چارچوب سعی‌های بن سلمان در جهت تسلط بر دو پرونده اطلاعاتی و امنیتی مرکزی کشور است.

بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند که پیشرفت سریع العسیری در چارچوب سعی‌های پشت پرده محمد بن سلمان برای کاهش اختیارات و نفوذ محمد بن نایف در کشور به ویژه در زمینه مسائل مربوط به امنیت داخلی و اطلاعاتی است و وی می‌خواهد این اختیارات را به العسیری بدهد، چرا که پشتیبانی العسیری از محمد بن سلمان به اثبات رسیده است.

زندگینامه العسیری بهترین و ایده‌آل‌ترین حالت برای کسی است که جانشین ولیعهد عربستان به دنبال وی می‌گردد. او مدرک کارشناسی ارشد خود را در علوم نظامی از دانشکده فرماندهی ستاد نیروهای مسلح عربستان دریافت کرده است. وی کارشناس ارشد دیگری نیز در مطالعات دفاع ملی در فرانسه دریافت کرده است. وی همچنین یک کارشناسی ارشد دیگر نیز در علوم استراتژیک دارد. العسیری در رابطه با دوره های نظامی آموزشی ، آموزش دیده و مدارک دیگری از آکادمی‌ها و دانشکده‌های نظامی مشهور نظیر “ساند هرست” انگلیس و “وست پوینت” آمریکا دریافت کرده است.

 

  1. ترکی الدخیل ، رهبر امپراتوری رسانه‌ای بن سلمان

بروز ستاره جانشین ولیعهد عربستان سعودی در داخل هرم قدرت هم‌زمان شد با پیشرفت موازی ترکی الدخیل روزنامه نگار سعودی تا جایی که وی بیشتر شبیه مشاور رسانه‌ای شاهزاده جوان ملقب شده و از طرف وی ترسیم مجدد نقشه‌های امپراتوری تبلیغاتی عربستان سعودی مبتنی بر دیدگاه‌ ۲۰۳۰ ارائه شده از سوی جانشین ولیعهد را برعهده گرفته است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : زندگی در مناطق پررفت و آمد خطر زوال عقلی را افزایش می‌دهد

پیشرفت ترکی الدخیل با تصمیم رسمی مدیریت مجموعه شبکه‌های ام بی سی در اوایل سال ۲۰۱۵ و تنها یک هفته بعد از روی کار آمدن ملک سلمان صورت گرفت. به این ترتیب وی به عنوان مدیر کل شبکه‌های العربیه و الحدث عربستان انتخاب شد که تحت سلطه مالی و اداری خاندان حاکم قرار دارند. وی در ادامه به همراه دائمی سفرهای خارجی شاهزاده جوان تبدیل شد و مجموعه مقالاتی را در رابطه با دیدگاه‌های آرمان‌گرایانه وی در زمینه جهش عظیم کشور بر اساس طرح های محمد بن سلمان نوشته است.

مجتهد افشاگر سعودی اخیراً با اشاره به این موضوع تأکید کرد که مأموریت دوم الدخیل تبلیغات برای بن سلمان در رسانه‌های عربی و سایت‌های اجتماعی است تا خیزش بن سلمان به تخت پادشاهی با عبور از محمد بن نایف ولیعهد کنونی  برای همه امری مرسوم و طبیعی جلوه کند. اطمینان شاهزاده جوان سعودی به الدخیل باعث افزایش اختیارات وی در داخل امپراتوری تبلیغاتی و رسانه‌ای عربستان شد و اومسئول انجام مصاحبه با شاهزاده سعودی در شبکه العربیه شد که محمد بن سلمان در آن از دیدگاه ۲۰۳۰ عربستان پرده برداشت.

 

  1. خالد الفالح، مجری سیاست های نفتی شاهزاده جوان

در روز ۷ می ۲۰۱۶ پرده از روی چهره یکی از مهم‌ترین عناصر حامی محمد بن سلمان شاهزاده جوان سعودی که نقش و نفوذ زیادی در داخل محافل تصمیم ‌سازی عربستان دارد، برداشته شد. در این تاریخ خالد الفالح به جای علی النعیمی قوی ترین وزیر در داخل سازمان اوپک به وزارت نفت و انرژی عربستان دست پیدا کرد.

زندگی حرفه‌ای فالح شبیه به سایر همتایان وی از عناصر بن سلمان است، او سعودی و متعلق به یکی از خانواده‌های ثروتمند است که در دانشگاه‌های اروپایی تحصیل ‌کرده و به خوبی قادر به تکلم زبان خارجی است. او در موسسات جهانی فعالیت داشه است. فالح در سال ۱۹۷۹ به شرکت آرامکو پیوست. پس از آن برای تحصیل به دانشگاه تگزاس اعزام شد تا در آنجا مدرک لیسانس را در رشته مهندسی مکانیک دریافت کند. وی در سال ۱۹۹۱ مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی را از دانشگاه نفت و معدن ملک فهد در عربستان سعودی دریافت کرد.

فالح ایده پرداز و متخصص نظریه خصوصی‌سازی شرکت آرامکو بوده و آن را در چارچوب طرح ۲۰۳۰ بن سلمان مطرح کرده است. وی اولین فردی است که این طرح که سهام آن بزرگترین واگذاری تاریخ در بورس به شمار می رود، اجرا کرده است. در حال اماده خصوصی سازی ۵ تا ۱۰ درصد از سهام آرامکو مطرح است و دولت همچنان بخش اعظم سهام این شرکت را در اختیار خواهد داشت.

وزیر جدید انرژی، عضو شورای بازرگانی بین‌المللی جهانی فرانسه اقتصاد جهانی و شورای بازرگانان آسیا و شورای بین‌المللی شرکت جی بی مورگان و شورای مشورتی رئیس آکادمی تکنولوژی ماساچوست است. وی پیش‌ از این نیز عضویت شورای اداری برنامه‌های ملی توسعه کالاهای صنعتی و مؤسسه  عمومی آموزش فنی و حرفه‌ای را برعهده داشته است.

علاوه بر این افراد، مهم ترین تاجرانی که محمد بن سلمان با آن ها همکاری می کند، «ولید الحارثی»، «صلاح فستق»، «سلطان بن سلمان بن عبد العزیز»، «عبد العزیز بن سلمان بن عبد العزیز»، «محمد ایاد الکیالی»، «محمد الداعون» و «محمد بن لادن» هستند. همچنین پسر پادشاه سعودی توانسته در بیشتر شرکت های جهانی از جمله شرکت سهامی «شاف» در لوکزامبورگ و شرکت صنایع دریایی «ناونتینا» در مادرید به اضافه شرکت فرانسوی تالس و نیز شورای کار فرانسوی- سعودی سرمایه گذاری کند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :