جوانان چهار محال و بختیاری یا بیکار هستند و یا در مجاهدتی کار آواره باخترت می شوند و دوری از وطن و خانواده را تحمل می کنند.

به گزارش بام ایران خبر ؛ مشکل بیکاری در دهه های اخیر به صورت یکی از مسایل بسیار حاد کشوی توسعه نیافته در امده است در کشوی عقب افتاده جنبه های بیکاری در تارو پود جامعه نهفته و به صورت مزمن در امده است و عقب ماندگی در فناوری در پاره ای از موارد مشکلی لاینحل نشان می دهد.

بیکاری به عنوان عارضه ای که باعث عدم استفاده از نیروی فعال و قابل کار می باشد بیماری است مزمن که مانند پدیده ی تورم خوشایند هیچ گونه اقتصادی نمی باشد که در بسیاری از کشوی در حال توسعه رشد سریعی دارد

.

اجتماعیت بیکار به گروهی اظهار می شود که مایل به کار کردن هستند ولی موفق به یافتن کار نمی شوند.بیکاران شهری اکثرا جوان هستند حدود دوپنجم انها زیر بیست و پنج سال و یک پنجم دیگر انها زیر سی و پنج سال هستند مهم ترین علت های بیکاری در ایران شامل ،  رشد بی رویه شه

 ازاد شدن بخش قابل توجهی از نیروی کار شاغل در بخش کشاورزی و عدم جذب نیروی مازاد بوسیله سایر بخش ها ،  رشد ناهماهنگ شهر و روستا

 ماهیت رشد صنایع در ایران و عدم رشد صنایع مادر ومکمل ، مشکلات و ایرادات موجود در قوانین سرمایه گذاری مالکیت و کار و شوراهای اسلامی

 همچنین در سال۷۷از عوامل اصلی بیکاری در ایران افزایش شدید عرضه نیروی کار که حاصل عوامل رشد بالای اجتماعیت طی دهه ۶۰ بوده نیز قابل بیان می باشد.

البته شمار فزاینده مطالعات و نشریات مربوط به بیکاری جوانان شاهدی است بر افزایش آگاهی در مورد اهمیت این مسئله که بیکاری جوانان بیش از همه در شرایط سخت زندگی جوانان بیکار و پیامدهای اجتماعی و فرهنگی متعدد آن پدیده انعکاس یافته است.

علائم و شواهد نشان می‌دهد که این مسئله در سال های آینده هم ادامه خواهد داشت. انقلاب فنی که در دهه های اخیر در کشوی صنعتی دارای اقتصاد بازار رخ داده است، باعث تغییرات عظیمی‌در سطح و نوع مهارتهای مورد تقاضای بازار کار گردید. بسیاری از محققان بر این عقیده اند که دیر یا زود چنین تغییراتی در کشوی در حال توسعه و به ویژه آن دسته از کشویی که از لحاظ اقتصادی مستقیماً با کشوی صنعتی در ارتباط هستند نیز تکرار خواهد شد.

هر چند ممکن است ادعا شود که تکنولوژی های نو در دراز مدت باعث افزایش فوق‌العاده در تولیدات صنعتی – همراه با افزایش بی سابقه در اوقات فراغت و شرایط بهتر زندگی افراد و جوامع – خواهد شد، اما در این مطلب نیز شکی وجود ندارد که اولین تأثیر این تکنولوژی ها این است که صدها هزار کارگر را از بازار کار اخراج کرده و جذب نسل جدید را به جهان کار مشکل و مشکل تر می‌سازد. این اثرات اولیه انقلاب فنی بوسیله اثر دورانی بحران اقتصادی که با بی ثبات کردن بازار کار و آشفته ساختن چشم انداز آینده باعث وخامت اوضاع می‌گردد، تشدید می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : از دختران نخبه در شهرستان سامان تجلیل خواهد شد

متأسفانه به نظر می‌رسد که هیچ احتمالی برای تغییر بنیادین این وضعیت در آینده وجود ندارد. بر عکس، بعضی مطالعات نشان می‌دهد که لااقل در کشوی در حال توسعه وضع از این نیز بدتر خواهد شد.

اگر چه احتمال هیچ گونه تغییر بنیادینی وجود ندارد، لااقل برای جلوگیری از گسترش بیکاری جوانان در آینده و نیز کاهش اثرات زیان آور آن بر جامعه و افراد،‌کایی می‌توان و می‌باید انجام داد.

مفهوم «بیکاری» به معنی سنتی آن با مسئله نیروی کار ارتباط دارد و افراد بیکار به عنوان گروهی از افراد شناخته می‌شوند که در مجاهدتی کار می‌باشند.

در سالهای اخیر، بسیاری از محققان به نقائص و کمبودهای این تعریف که بیکاری پنهان را شامل نمی‌گردد توجه نموده اند. عده ای از محققان خاطر نشان کرده اند که جوانان بیکار، چه مذکر و چه مؤنث، تنها آنهایی نیستند که به دنبال کار می‌گردند،‌بلکه بسیاری از افراد دیگر را نیز شامل می‌شود که هر چند کار یا شغلی ندارند، ولی تصمیم هم ندارند که به دنبال آن بگردند.

این امر یا بدین علت است که فکر می‌کنند هیچ پست و یا منصب بلاتصدی وجود ندارد و یا این که سختی های بیکاری را بر بیزاری از کاری که حقوق و مزایای چندانی نداشته و مورد علاقه آنها نیز نمی‌باشد، ترجیح نمی‌دهند در این میان عده ای از جوانان نیز برای یافتن کار مجبورند شهرو دیار و خانواده خود را ترک کنند تا بتوانند در خارج از استان و یا حتی کشوی خارجی در پی یافتن کاری باشند.

در استان چهار محال و بختیاری نیز آمار بیکاری از سوی مسئولین ۳۵ هزار نفر اعلام شده است. متاسفانه در این استان افراد زیادی هستند که در خارج از استان و حتی کشوی هماسایه برای یافتن کار مهاجرت می کنند و برخی از آن ها حتی به مدت شش ماه هم از خانواده های خود دور بوده اند و این در حالی است که اگر شغلی با درآمدی در خود استان چهار محال و بختیاری پیدا می شد لازم نبود که دوری از خانواده را تحمل کرده و آواره باخترت شوند.

نبود شغل مناسب در چهارمحال و بختیاری ما را آوره باخترت می کند

یکی از افرادی که در خارج از استان چهار محال و بختیاری مشغول کار است در گفتگو با خبرنگار بام ایران خبر اظهار کرد: از آنجایی که در استان چهارمحال و بختیاری کار و شغل مناسبی پیدا نکردم مجبور شدم به استان های دیگر سفر کرده و جویای کار باشم.

وی شغل خود را جوشکاری عنوان کرد و بیان داشت: جوشکاری از مشاغل سخت بوده اما از آنجایی که برای مخارج زندگی باید همواره مجاهدت کرد به این شغل روی آوردم.

وی دوری از خانواده را طاقت فرسا خواند و گفت: اگر شغل مناسب با در آمدی مناسب در استان پیدا می شد مجبور به آوره شدن در دیار باخترت نبودم

وی همچنین تحصیلات خود را کارشناسی متالوژی صنعتی دانست و گفت: مدت ها بعد از فارق التحصیل شدنم متاسفانه کاری پیدا نکردم و مجبور شدم با تمام سختی ها این به خاطر کسب درآمد به خارج از استان سفر کنم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : حاشیه‌ای بر مصاحبه موسویان؛ سنگر برطرف پشت ضدانقلاب برای پوشاندن واقعیت

وی از مسئولین خواست که برای جوانان بیکار استانمان که متاسفانه روز به روز بر تعداد آن ها افزوده می شود فکر و تصمیم جدی بگیرند.

درد و دل یک جوان بیکار به نماینده مجلس

نماینده مردم شهرستان های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار بام ایران خبر از وضعیت نامناسب اشتغال در استان و تماس های مکرر افراد جویای کار در استان خبرداد و گفت: یکی از افرادی که جویای کار بود در پیامی به بنده اینگونه خطاب کرد که من مدت هاست که کسب درآمدی نداشته و حتی برای خرید دو قرص نان محتاج شده ام، من از شما پولی نمی خواهم فقط خواهش میکنم که کاری به من معرفی کنید که درآمد هرچند کم و مختصر باشد که شرمنده زن و بچه خود نباشم، من دیگر حتی خجالت میکشم که به شما پیام بدهم اگر توانستید کاری پیدا کنید که یک عمر من و زن و بچه ام دعا گویتان هستیم اگر هم نه بازهم برایتان آرزوی موفقیت داریم.

اردشیر نوریان بیان داشت: اگر صنعت استان ما رو به پیشرفت می رفت و طی آماری که قرار است ۵۰ واحد صنعتی استان تا پایان سال  راه اندازی شود محقق می شد  مشکلات جوانان بیکار استان هم تا حدودی حل و فصل می گشت.

وی بیکاری را یک معظل دانست و گفت: لازم است مسئولین در این خصوص تصمیم جدی و بزرگی بگیرند و همه مجاهدت خود را در راستای کاهش آمار بیکاری بکنند.
 
آمار بیکاری در چهار محال و بختیاری به ۳۵ هزار نفر رسید

مدیر کل تعاون, کار و رفاه اجتماعی گفت: چهار محال و بختیاری ۳۵ هزار نفر بیکار دارد که ۳۵ درصد این آمار خانم و ۶۵ درصد آن آقایان هستند.

عباس جزایری در گفتگو با خبرنگار بام ایران خبر اظهار کرد: از ۳۵ هزار نفر آمار بیکاری ۱۳ هزار نفر دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی و ما بقی نیز زیر دیپلم هستند.

وی با اشاره به اینکه در راستای اشتغال به کار افرادی ثبت نام می کنند تصریح کرد: در سال گذشته از تعداد افرادی که درخواست کار داده بودند  یک هزار ۴۴۶ نفر معرفی به کار و در چهار ماهه نخست سال جاری نیز ۲۷۱ نفر مشغول به کار شده اند.

جزایری با بیان اینکه تسهیلات در حوزه اشتغال ۱۳۵ میلیارد تومان است عنوان کرد : برای بحث تسهیلات ۱۳ میلیارد صندوق کارآفرینی، ۲ میلیارد کمیته امداد، ۷ میلیارد مشاغل خانگی، ۹ میلیارد بسیج سازندگی  و ۶ میلیارد نیز به بهزیستی معرفی شده است.

وی با بیان اینکه در سال جاری کارگروه رفع موانع تولید تشکیل شده است اذعان داشت: سهم استان چهار محال و بختیاری در بحث حمایت از تولیدات  ۳۶۳ میلیارد تومان است که به طرح های نیمه فعال و مدد فعال اختصاص داده خواهد شد.

مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی چهار محال و بختیاری با تاکید بر اینکه در کارگروه های رفع موانع تولید کای خوبی صورت گرفته است اظهار کرد: ۵۳۷ نفر متقاضی دریافت تسهیلات ثبت نام کرده اند که تا کنون ۲۱۷ مصوبه با ۲۶۶ میلیارد تومان تصویب شده است.

جزایری ادامه داد: برای دریافت تسهیلات  ۶۰ مصوبه با ۳۷ میلیارد در حوزه کشاورزی ، دو هزار ۵۰۰ نفر در حوزه صنعت، و یک هزار و ۸۰۰ نفر در حوزه جهاد کشاورزی به بانک های عامل معرفی شده اند.

وی خاطر نشان کرد: دستگاه های اجرایی استان تعهد دارند زمینه اشتغال  نه هزار و ۵۰۰ نفر از جوانان را فراهم کنند.

جزایری تصریح کرد: در این استان  یک هزار و ۹۷۰ نفر از  بیمه بیکاری استفاده کرده اند که ۳۰۰ نفر آن بازگشت به کار و یک هزار و ۷۰۰ نفر از بیمه بیکاری استفاده می کنند.

اشتغال دغدغه این روزهای جوانان

مدیر کل فنی و حرفه ای چهار محاتل و بختیاری گفت: این روزها آمار بیکاری رو به افزایش می رود و انتظارات جوانان از زندگی بیشتر می شود.

محمود تقی پور مدیر کل فنی و حرفه ای چهار محال و بختیاری اظهار کرد: متاسفانه تناسبی بین خروجی دانشگاه ها و ورود به اشتغال وجود ندارد که در این زمینه لازم است تصمیمات مهمی اتخاذ شود.

وی تصریح کرد: اکثر جوانان امروزی تنها به دنبال برطرف مدرک تحصیلی بوده  و به دنبال برطرف مهارت نیستند.

تقی پور با اشاره به اینکه بیکاری سرمنشاء بسیاری از آسیب های اجتماعی است بیان داشت:  بیکاری معضلاتی چون فقر، فحشا و از هم گسیختن بنیاد خانواده ها را به همراه دارد.

وی با تاکید بر اینکه سیاست گذاری در حوزه آموزش درست نبوده است اذعان داشت: فارق التحصیلان زیادی در این استان وجود دارد که فاقد مهارت هستند و اگر دانشگاه ها به سمت آموزش های مهارت های فنی پیش می رفتند مشکل بیکاری نیز تا حدود زیادی حل می شد.

تقی پور با تاکید بر اینکه خانواده ها باید این دغدغه را داشته باشند که فرزندانی تربیت کنند که مهارت را فرا گرفته باشد اذعان داشتت:  راه برون رفت از این مشکل پرداختن به آموزش های مهارتی است.

با رونق صنایع کوچک زمینه اشتغال جوانان بالا خواهد رفت

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی چهار محال و بختیاری گفت: تا پایان سه ماهه اول سال جاری زمینه اشتغال اسمی ۱۴ هزار و ۹۲۷ نفر در شهرک ها و نواحی صنعتی چهار محال و بختیاری ایجاد شده است.

علیرضا شفیع زاده در گفتگو با خبرنگار بام ایران خبر اظهار کرد:۷۰ درصد شهرک‌های صنعتی این استان  هر یک با حداقل ۴۰ کارگر مشغول به فعالیت هستند.

از ابتدای امسال تا کنون چهار واحد تولیدی راکد به چرخه تولید بازگشتند و  چهار واحد جدید با ایجاد اشتغال ۱۸۶ نفر به بهره‌برداری رسیدند.

وی تصریح کرد: شرکت صنایع ورق‌های پوشش دار تاراز استان نیز با ایجاد اشتغال ۱۵۰ نفر و با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد تومان در حال فعالیت است.

امید است با وعده های مسئولین در این گزارش تا پایان سال شاهد کاهش آمار بیکاری در این استان بوده و کمتر جوانی به دنبال و جویای کار باشد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : آیت‌الله علم‌الهدی مطرح کرد نفوذ عوامل شیعه انگلیسی یا تفکر آمریکایی با عنوان متدینه میان بانوان/ کار این افراد بازی با احساسات بانوان برای رسیدن به مقاصدشان است

گزارش: مرضیه عالی پور هفشجانی

انتهای پیام/۵۳۰ب

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :