به گزارش گروه پارلمانی شمس آباد، علی لاریجانی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی CNN در سئول پایتخت کره جنوبی، در پاسخ به سوالی پیرامون قانون ممنوعیت سفر اتباع برخی کشورها به آمریکا اظهار داشت: در صحنه بین المللی به یک سیاستمداری خلاق نیاز داریم نه یک سیاستمداری ماجراجویانه، ایجاد ممنوعیت سفر برای اتباع برخی کشورها سیاستمداری خلاق نیست بلکه اقدامی واپس گرایانه است و آن ها مسئله مبارزه با تروریسم را بهانه ای برای این کارها قرار داده اند.

وی افزود: تروریست ها در منطقه بیداد می کنند ولی برخورد جدی از سوی آمریکا با آن ها مشاهده نکرده ایم. آمریکا ادعای مبارزه با داعش می کند این یک لفاظی است زیرا به دیگر تروریست ها همدستی می کند و این مسیر برای آمریکا مفید نخواهد بود. تروریست ها در هر جایی که بتوانند اقدام می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایجاد ممنوعیت برای سفر اتباع برخی کشورها باعث سرکوب اقدامات تروریستی نمی شود، افزود: بیشتر از آنکه این اقدام مبارزه با تروریسم باشد، یک ژست است از طرف دیگر باید توجه داشت که تروریست ها با پاسپورت مرسوم سفر نمی کنند و در نتیجه می توان گفت ایجاد چنین محدودیت هایی برای اتباع برخی کشورها تاثیری در جلوگیری از اقدامات تروریستی نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه در خصوص ایجاد داعش آمریکا مظنون است، ادامه داد: وزیر خارجه اسبق آمریکا گفته بود که ما در به وجود آوردن داعش نقش داشته ایم.

لاریجانی گفت: اگر ما به دولت و ملت عراق همدستی نمی‌کردیم، بغداد مورد اشغال داعش قرار می‌گرفت. این همدستی ایران بود که داعش حالا آخرین نفس‌هایش را می‌کشد

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : چگونه شور و تمایل را به محیط کار برگردانیم؟

وی در پاسخ به سوالی پیرامون انجام یورش تروریستی اخیر در تهران افزود: داعش اعلام کرد که آن ها این اقدامات را انجام داده اند و موضوع پیچیده ای نبود، ایران چند سال است که با داعش درگیر است و آن ها به دنبال ضربه زدن به ایران بودند و توانستند به ساختمان ارتباطات مردمی نمایندگان ضربه بزنند که البته ایران گروه های زیادی را از آن ها سرکوب کرد، این موضوع نشان می دهد که ایران برای مبارزه با تروریسم جدی است و هزینه های آن را خواهد داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعداد زیادی از برنامه های تروریست ها برای انجام عملیات در ایران خنثی شده، گفت: در کارهای تروریستی ممکن است آن ها از یک رخنه ای استفاده کنند، ولی آن چیزی که اهمیت دارد این است که تروریست ها می خواستند تعداد زیادی عملیات انجام دهند که از آن ها جلوگیری شد.

لاریجانی در پاسخ به این سوال که از تکرار عملیات های تروریستی نمی ترسید، گفت: ترسی نداریم زیرا سیستم های امنیتی ایران اشراف اطلاعاتی خوبی دارند و ما هم مراقبت می کنیم همچنان که آمریکا و اروپا مراقبت می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: پس از انقلاب ما همیشه با تروریسم مواجه بودیم و جریان سازمان یافته تری نسبت به داعش در ایران به نام مجاهدین خلق فعالیت می کردند که حدود ۱۷ هزار نفر را ترور کردند و ما روش این تروریست ها را می شناسیم، گروه های تروریستی در ایران رخنه کرده اند و یک عملیات انجام دادند همچنان که در عراق، سوریه، افغانستان و پاکستان، همچنین در فرانسه و بلژیک تعداد زیادی عملیات می کنند آن ها  می دانند در ایران با سنگرهای محکمی روبه رو هستند و نمی توانند کاری را از پیش ببرند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - بازگشت حقوق‌های نجومی

وی افزود: ما خیلی متاسفیم که هیات حاکمه آمریکا از منافقین و تروریسم پشتیبانی می کنند، این ها همان هایی هستند که یک جا از تروریسم پشتیبانی می کنند و یک جا ادعای مبارزه با تروریسم را دارند.

لاریجانی با بیان اینکه سعودی ها برای ایجاد ارتباط جدید با قطر تنها یک شرط قطع روابط با ایران را نگذاشته اند بلکه ۱۲ شرط دیگر را نیز مطرح کرده اند، گفت: قطع شدن شبکه الجزیره و قطع ارتباط با اخوان المسلمین از سوی قطر نیز از جمله شروط عربستان بود و سعودی ها می خواهند که قطر از آن ها پشتیبانی کند آیا این یک تصویر معقول است که قطر بتواند آن ها را بپذیرد. ضمنا گفته اند که روابط قطر با ایران نیز باید قطع شود، هر کشوری منافعی دارد و براساس آن عمل می کند، سعودی ها این وزنه را ندارند که اینگونه در منطقه ژست بگیرند.

وی ادامه داد: مهم تر، این است که بفهمیم این رفتارها برای کشوری قابل پذیرش است یا خیر؟ در ابتدای محاصره قطر، آمریکا طرف سعودی ها را گرفت ولی بعد از انعقاد قرارداد نظامی و مانور طرف قطری را گرفت.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - سیاست‌های‌ تعدیل چگونه در اقتصاد ایران نفوذکرد؟

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این مسیر به موفقیت منتج نمی‌شود، گفت: باید پذیرفت که کشورها از سیاستمداری خاص خود برخوردار هستند، درخواست های سعودی ها از قطر آنقدر متنوع است که می تواند به پرستیژ قطر ضربه بزند.

لاریجانی با بیان اینکه اظهار دوم از عقلانیت برخوردار نبود، بیان کرد: ایران سال هاست که با تروریسم مبارزه می کند و می توان گفت سیاست های کاخ سفید و اظهار های آن از عقلانیت لازم برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از ایرانیان در آمریکا مشغول به زندگی، تحصیل و کار تجاری هستند، کدام یک از این ها اقدام تروریستی انجام داده که در حال اماده مسئولان آمریکایی به دنبال ایجاد پوشش برای کارهای خود هستند، گفت: اینگونه مبارزه با تروریسم بیهوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مسئولان آمریکا می دانند که این روش مبارزه با تروریسم نیست، منشا تروریست ها در عراق، افغانستان و سوریه است، آیا در ابتدای تحرک داعش در عراق آمریکا برای مبارزه با داعش کار کرد؟

لاریجانی گفت: آیت الله سیستانی و مردم عراق با همدستی ایران به دولت عراق توانستند داعش را پس بزنند، در سوریه نیز آمریکا به برخی تروریست ها همدستی می کند، با ژست های سیاسی نمی توانند به نتیجه برسند، تفکر ایرانی با تروریسم سازگار نیست و به همین جهت سال هاست که با تروریسم مبارزه می کنیم.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :