به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، یورش نظامی عربستان با همراهی چند کشور عربی دیگر به یمن در مارس ۲۰۱۵، قطعه‌ای از پازلی بود که وزیر دفاع جوان سعودی برای تثبیت قدرت ریاض در منطقه روی نقشه خاورمیانه گذاشت. محمد بن سلمان که در غیاب رئیس گادر ملی عربستان دستور یورش به یمن را صادر کرد سعی داشت در ادامه اقداماتش برای نمایش قدرت و اثرگذاری خود در ساختار سیاسی آل سعود در کمتر از دو هفته با غلبه بر نیروهای انصارالله، چینش سیاسی صنعا را مطابق نیات ریاض شکل ببخشد.

اما نتیجه این سیاست بلندپروازانه، ورود عربستان به جنگی شد که به رغم گذشت بیش از دو سال  کماکان ادامه دارد. دستاورد یورش به یمن افزایش خریدهای تسلیحاتی عربستان با وجود کسری ۸۱ میلیارد دلاری بودجه در سال گذشته، آشکار شدن اختلافات کشورهای شورای همکاری خلیج پارس، افزایش حضور نظامی آمریکا در سواحل خلیج عدن و کشته شدن هزاران غیرنظامی یمن بود.

بمباران های هوایی عربستان در مناطق غیرنظامی یمن در راستای از بین بردن امکان بسیج نیروهای مردمی بواسطه انصارالله، باعث گسترش بیماری و ایجاد بحران غذایی و دارویی در این کشور شد.  در واقع حکومت سعودی در این نبرد سعی دارد با هدف قرار دادن غیرنظامیان، زیرساخت های اقتصادی، مراکز مهم تجاری، بیمارستان ها، مدارس و انبارهای آذوقه غذا مردم، رهبران انصارالله و مقامات ارتش را وادار به تسلیم کند.

در نتیجه این روندطبق آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان فائو، بیش از نیمی از جمعیت ۲۳ میلیون نفری یمن وضعیت تغذیه بحرانی یا اضطراری دارند. علاوه بر این، هدف قرار بردن زیرساخت هایی مانند منابع آبی و بهداشتی یمن منجر به آن شد تا ۱۳۰۰ نفر بر اثر ابتلا به بیماری وبا جان خود را از دست بدهند که از این تعداد یک چهارم آنها کودک هستند.

بر این اساس در شرایطی که یونیسف تخمین زده شمار مبتلایان به وبا در یمن تا پایان ماه آگوست (اواخر مرداد) به ۳۰۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت، عربستان هیچ تغییری در شکل و حجم حملات خود علیه غیرنظامیان این کشور نداده است.

در همین حال تا پیش از آغاز ماه رمضان اندکی امیدواری وجود داشت که عربستان به حرمت شروع این ماه آتش بس اعلام کند تا با فراهم شدن امکان امدادرسانی سازمان های صلیب سرخ، پزشکان بدون مرز و هلال احمر اندکی از مصائب مردم یمن و روزه داران این کشور کاسته شود. اما درخواست سازمان ملل از عربستان برای آتش بس نه تنها مورد پذیرش قرار نگرفت بلکه در سایه رقابت ریاض و ابوظبی بر سر تسلط بر منطقه استراتژیک عدن، شدت بیشتری یافت.

از این رو مردم یمن ماه رمضان را با تهدیدات روزافزون غذایی و بهداشتی سپری کردند. در این میان استان «حجه» در شمال غرب یمن و پس از آن استان «إب» و «الحدیده» که در اختیار نیروهای انصار الله قرار دارد بیشترین قربانیان وبا را داشته که نشان از سیاست های عربستان برای به زانو درآوردن مقاومت و کاستن از پشتیبانی های مردمی از این گروه باشد.

با این حال در پی زنگ خطر نهادهای بین المللی در خصوص شیوع این بیماری و همچنین دیگر امراض عفونی در یمن که به دلیل عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم و تغذیه مناسب آشکار شده اند، خبرگزاری دولتی عربستان اعلام کرد محمد بن سلمان که تنها چند روز از انتصاب وی به مقام ولیعهدی نمی گذرد، دستور داده تا ۶۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار برای فعالیتهای مبارزه با گسترش وبا در یمن هزینه شود.

با توجه به ادامه سیاست های سلطه طلبانه عربستان در یمن و به ویژه سعی برای تبدیل شدن به قدرت اصلی در مناطق استراتژیکی مانند عدن، چشم اندازی از موثر بودن این معاونت مالی قابل توجهی در بهبود وضعیت وبا در این کشور جز در مناطقی که برای ریاض از اهمیت اقتصادی و سیاسی برخوردار است، وجود ندارد.

این نبرد با کنار زدن محمد بن نایف از ولیعهدی و نزدیک شدن بن سلمان به یک قدمی سلطنت وارد فاز جدید خواهد شد تا شاید ولیعهد جوان بتواند بیزاری های داخلی خاندان آل سعود نسبت به تغییرات در راس هرم قدرت را اندکی فروبکاهد.

 محمد بن سلمان در دو سال گذشته نیز در داخل عربستان دست به انجام برخی اقدامات اجتماعی برای ارتقا وضعیت مردم این کشور زده بود. لذا دستور برای تهیه چنین مبلغی در جهت از بین بردن وبا در یمن هم اقدامی تبلیغاتی برای ارائه تصویری بشردوستانه از خود و جلب همراهی بیشتر افکار عمومی عربستان است.

براین اساس نه تنها دورنمایی از توقف یا کاستن شدت حملات برای ارائه خدمات غذایی و دارویی به مردم یمن وجود ندارد بلکه ولیعهد جدید با برخورداری از همکاری تقویت شده با دولت آمریکا، سعی خواهد کرد به معاونت ابزار نظامی و شدت بخشیدن به حملات خود یمن را به دست آورد.

شکست اهداف عربستان در عراق و سوریه و همچنین بروز اختلاف با قطر نیز بر پیگیری ریاض بر اهدافش در یمن خواهد افزود.

در این میان ملت یمن متضرر اصلی سعی های بن سلمان برای تحکیم پایه های قدرتش در منطقه خواهد بود. طبق اعلام سازمان ملل از ابتدای جنگ تا کنون بیش از هشت هزار غیرنظامی در یمن کشته و بیش از ۱۶ هزار نفر مجروح شده اند. در همین حال قریب به دو میلیون ششصدهزار تن آواره شده اند که با روند به رو گسترش شیوع وبا و بیماریهای واگیردار دیگر، پیش بینی می شود این اعداد با گرمتر شدن هوا و آغزا تابستان به سرعت افزایش یابد.

انتهای پیام/

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : مسعود بارزانی: از همه‌پرسی عقب‌نشینی نمی‌کنیم

این خبر را به اشتراک بگذارید :