به گزارش خبرنگار حوزه دولت شمس آباد حسن روحانی رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس در دفاع از وزاری پیشنهادی کابینه دوازدهم، اظهارداشت: شاهد یک کار حرفه‌ای مجلس در این دوره بودیم همیشه مجلس اصول قانونی و اخلاقی را مورد مراعات قرار می‌دهد و این بار بیشتر این کار صورت گرفت.

وی ادامه داد: همه نمایندگان که به عنوان موافق یا مخالف صحبت کردند کاری کارشناسانه و طبق اعتقاد و عقیده و مستندات و اطلاعاتی که داشتند صحبت کردند، جز این از مجلس شورای اسلامی توقع دیگری نیست.

روحانی تصریح کرد: دولت و مجلس بار سنگین انجام مطالبات ملی این ملت رشید و بزرگ را بر دوش گرفتیم همه می‌دانیم شرایط ما شرایط آسانی نیست، همه ما اطلاع داریم راه صاف و همدلی در پیش ما است و مشکلاتی که از گذشته برای همه ما باقی مانده. شما می‌دانید بودجه ما چقدر است همه بودجه ما ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است. به سازمان برنامه و بودجه هم گفتم شرایط جدید به همه اطلاع داده شود.

وی افزود: ۴۰ میلیارد تومان در سال گذشته برای صندوق‌های بازنشستگی اختصاص گرفت در صورتی که این صندوق‌ها مربوط به دولت و بودجه هم نیست، یکبار گفتم خزانه خالی تحویل گرفتم،‌ صندوق‌های ما هم علاوه بر خزانه، خالی بود، هیچ صندوقی امروز قادر نیست به تعهداتش عمل کند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : درددل مادری که دخترش در آبنمای پارک کشته شد

روحانی در ادامه با اشاره به تقسیم بودجه در بخش‌های مختلف گفت: با این شرایط چیزی از بودجه باقی نمی‌ماند، ما شرایط سختی پیس رو داریم و در این شرایط در مجلس و دولت تصمیم گرفتیم از فرصتی که خدا به ما داده استفاده کرده و به مردم خدمت کنیم.  این توفیق هم بر دوش وزرا، هم معاونین و هم نمایندگان مجلس است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: اینکه نمایندگان به وزرا رای اعتماد می‌دهند به معنی این است که ما با همکاری هم کار را شروع کرده‌ایم،‌ از مجلس می‌خواهیم همانطور که به وظایف نظارتی خودش به خوبی عمل می‌کند به همان اندازه به وزرا هم همدستی کند، آنها را تشویق کند، وزرا نیازمند همدستی‌ها مادی و معنوی نمایندگان مجلس هستند.

وی با اشاره به مجاهدت ۵ روزه مجلس برای بررسی برنامه‌های وزرای پیشنهادی افزود: در طول این مدت نکات فراوانی بیان شد،‌ از همه کسانی که دنبال موافق یا مخالف انتقاد و پیشنهادات خود را مطرح کردند ممنونیم.

روحانی ادامه داد: دولت یکبار در انتخابات برنامه خودش را به رای مستقیم مردم گذاشته است، خدا را شکر صدا و سیما هم در این دوره از مردم خواست که به برنامه رای بدهند،‌ اگر نمایندگان مجلس امروز برنامه‌های وزرا را بررسی می‌کنند و در پی آن انتقاد یا پیشنهادی دارند باید به آن توجه شود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : خلفی‌زاده به پارس خبر داد جمعیت رهپویان با قانون جدید احزاب هماهنگ است/ ارائه اسناد برگزاری مجمع عمومی و فعالیت دفاتر استانی به وزارت کشور

رئیس‌جمهور اظهار داشت: انشاءالله نمایندگان مجلس به هر ۱۷ وزیر پیشنهادی رای قاطع خواهد داد تا ما کارمان را زودتر شروع کنیم. من نمی‌گویم همه وزرا بی‌نقص هستند، هیچکدام از ما بی‌نقص نیستیم اما من همه تلاشم را کردم در این راه مشورت داشتم با فراکسیون‌های سه‌گانه مجلس هم نشستیم تا توانستیم این افراد را معرفی کنیم. 

وی افزود: این افراد که به مجلس معرفی کردیم بهترین‌هایی هستند که توانستیم انتخاب کنیم. خدا را گواه می‌گیریم اگر برای هر وزارتخانه‌ای فردی توانمندتر و قوی‌تر پیدا می‌کردم لحظه‌ای تردید نمی‌کردم.

روحانی ادامه داد: رفاقت و اینکه فلان فرد از چه حزب و جناحی است برای بنده مطرح نبود،‌ دولت دوازدهم برای اصلاح‌طلبی،‌ اصولگرایی و اعتدال‌گرایی است اما به اصول، اصلاح و اعتدال توجه خواهد کرد تا آن اصول اصلاح و اعتدالی که مدنظر است بکار گیرد.

رئیس‌جمهور یادآور شد: امید ما بر این است که سریعتر کار را شروع کنیم،‌ از نمایندگان مجلس هم می‌خواهم همه مصالح و مقاصد را در کنار هم بسنجند، اگر وزیر ما موفق نشود کار خود را شروع کند باید برای آن وزارتخانه سرپرست بگذاریم و این خود به خود ۳ تا ۵ ماه کار را به تعویق خواهد انداخت.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : محمود صادقی در ذهن‌ها شائبه تثبیت نکند

وی افزود: شاید اولویت اول ما سرعت کار باشد برای اولین بار بود که مقام معظم رهبری در سخنرانی نماز عید فطر امسال تاکید کردند که هر چه سریعتر دولت معرفی شود تاکید رهبری برای این است که ما وظایف بسیار سنگینی داریم،‌ باید کشور را متحول کنیم و باید گام‌های بلندی را برداریم.

روحانی خاطرنشان کرد: چه کنیم که قبل از دولت یازدهم آمار اشتغال صفر شد و همه بار به دوش دولت افتاد، ما با  توجه به نیاز کشور و برنامه ششم در بحث اشتغال عقب هستیم. با تک تک وزرا صحبت کردم و یکی از بحث‌های من با آنها مساله اشتغال بوده است.

وی افزود: برنامه دولت یازدهم امنیت، آزادی،‌‌ آ‌رامش و پشت سر آن پیشرفت است،  ۸ سال بیشتر تا چشم‌انداز باقی نمانده، ما باید گام‌های بیشتری را برداریم. یک زمان دری قفل شده به نام مانع در مقابل ما بود حالا این در باز شده و همه باید به صحنه بیاییم،‌ مجاهدت کنیم،‌حالا دیگر موافق و مخالف این جناح و آن جناح نداریم.

ادامه دارد…

این خبر را به اشتراک بگذارید :