طرح‌های انتقال آب بهشت‌آباد، کوهرنگ ۳و سبزکوه و... فاقد مجوزهای زیست‌محیطی هستند طرح‌های انتقال آب بهشت‌آباد، کوهرنگ ۳و سبزکوه و… فاقد مجوزهای زیست‌محیطی هستند و بر‌اساس قانون چسبیدن ارزیابی‌های زیست‌محیطی برای انجام پروژه‌های بزرگ الزامی است و بدون آن ردیف بودجه برای اجرای آنها درنظر گرفته نخواهد شد.

به گزارش شمس آباد به نقل از روزنامه ایران، طرح‌های انتقال آب بهشت‌آباد، کوهرنگ ۳و سبزکوه و… فاقد مجوزهای زیست‌محیطی هستند و بر‌اساس قانون چسبیدن ارزیابی‌های زیست‌محیطی برای انجام پروژه‌های بزرگ الزامی است و بدون آن ردیف بودجه برای اجرای آنها درنظر گرفته نخواهد شد
سازمان محیط زیست و دستگاه اجرا یازدهم تاکنون مجوزی برای برداشت و انتقال آب از سرشاخه‌های کارون صادر نکرده است و نقل‌قول‌ها و مطالبی که در‌خصوص اجرای این طرح‌ها بیان می‌شود، برای دور شدن از فضای کارشناسی است

در حال اکنون استان خوزستان با مجموعه‌ای از مشکلات ریز و درشت زیست محیطی دست به گریبان است که خشک شدن تالاب‌ها، رودخانه‌ها، کاهش رطوبت خاک، سد گتوند و وقوع پدیده ریزگردها از جمله مهم‌ترین آنها است، مسائلی که زندگی را به کام مردمان جلگه خوزستان تلخ کرده و برای حل آنها نیاز به عزم ملی و توجه دستگاه اجرا بشدت احساس می‌شود.

به همین روی دکتر معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها برای هشتمین بار به استان خوزستان سفر کرد تا بار دیگر از نزدیک به بررسی مشکلات محیط زیستی استان بپردازد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : آژانس باید هر نگرانی معتبری در مورد برنامه هسته‌ای ایران را بررسی کند

معصومه ابتکار در‌خصوص آبگیری تالاب هورالعظیم گفت: متأسفانه تالاب هورالعظیم به دلیل جاده‌کشی و فعالیت‌های وزارت نفت برای حفاری و استخراج نفت کاملاً خشک شده بود که با پیگیری‌های دستگاه اجرا و بارندگی‌هایی که سال قبل داشتیم، توانستیم حدود ۷۰ درصد تالاب را آبگیری کنیم. وی افزود: خوشبختانه در حال اکنون آب وارد تالاب می‌شود و نسبت به گذشته شرایط بهتری داریم، اما لازم است حقابه تالاب‌ها درنظر گرفته شود چرا که تالاب‌ها علاوه بر تأمین معیشت مردم منطقه، از لحاظ اقتصادی و محیط زیستی نیز بسیار حائز اهمیت هستند.

ابتکار همچنین با اشاره به طرح انتقال آب شیرین از رودخانه کارون به تالاب شادگان نیز گفت: طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با سازمان آب و برق استان خوزستان بناست در فصولی که شرکت توسعه کشت و صنعت نیشکر زهاب ندارد، آب شیرین از کارون به وسیله پمپاژ وارد تالاب شادگان شود.

ابتکار افزود: سال قبل ۹۰ میلیون متر‌مکعب آب از کارون به تالاب شادگان منتقل شده است که این رقم در سال جاری به ۱۲۰میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت و تمام مجاهدت‌مان را برای تأمین حقابه و احیای تالاب شادگان به کار خواهیم بست.رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی میزان بارندگی در استان خوزستان اشاره کرد و گفت: با کاهش میزان بارندگی و افزایش دما، در آینده شرایط سختی را پیش‌رو خواهیم داشت و متأسفانه رودخانه‌ها و تالاب‌های استان خوزستان بشدت تحت تأثیر تعویضات اقلیمی، سدسازی‌ها و طرح‌های انتقال آب قرار گرفته‌اند، پس لازم است با مصرف بهینه و دگرگون الگوی کشاورزی در سراسر کشور در نگه داشتن منابع آب دقت نظر بیشتری داشته باشیم.
ابتکار در‌خصوص اجرای طرح ۵۰۰ هزار هکتاری کشاورزی مقام معظم اداره اظهار کرد: این طرح، پروژه مهمی است که سبب افزایش میزان تولید محصولات کشاورزی و اشتغالزایی در استان خوزستان می‌شود ولی لازم است که این پروژه ارزیابی زیست‌محیطی داشته باشد، چرا که در غیر این صورت در آینده‌ای نه چندان دور شاهد تبعات و آثار منفی طرح ۵۰۰ هزار هکتاری بر رودخانه کارون و تالاب‌های استان خوزستان خواهیم بود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : واکنش وزارت خارجه ایران درباره محدودیت سفر ایرانیان به آمریکا » شمس آباد

وی در ادامه درباره وقوع پدیده ریزگردها گفت: منشأ بخشی از گرد و غبای استان خوزستان داخلی است و دلیل آن ساخت سدهایی است که بدون چسبیدن ارزیابی‌های زیست‌محیطی ساخته شده‌اند و ساخت آنها سبب خشکی بسسودمند از زمین‌ها، تالاب‌ها و رودخانه‌های استان شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارون بزرگ گفت: طرح‌های انتقال آب بهشت‌آباد، کوهرنگ ۳ و سبزکوه و… فاقد مجوزهای زیست‌محیطی هستند و بر‌اساس قانون چسبیدن ارزیابی‌های زیست‌محیطی برای انجام پروژه‌های بزرگ الزامی است و بدون آن ردیف بودجه برای اجرای آنها درنظر گرفته نخواهد شد. ابتکار ادامه داد: سازمان محیط زیست و دستگاه اجرا یازدهم تاکنون مجوزی برای برداشت و انتقال آب از سرشاخه‌های کارون صادر نکرده است و نقل‌قول‌ها و مطالبی که در‌خصوص اجرای این طرح‌ها بیان می‌شود، برای دور شدن از فضای کارشناسی است، ولی هیچ پروژه‌ای بدون ارزیابی‌های زیست‌محیطی امکان اجرا ندارد. وی افزود: تمامی مسائل و مشکلات رودخانه کارون بررسی شده‌اند و طرح احیای این رودخانه در دستور کار شورای عالی آب قرار گرفته است.
دکتر ابتکار همچنین در‌خصوص ساخت سد گتوند و آبگیری آن نیز افزود: متأسفانه با یک دستور سیاسی و با وجود بیزارت سازمان حفاظت محیط زیست، سد گتوند آبگیری شد و این سد مشکلات بسسودمند را برای منابع آب و مردم استان خوزستان به وجود آورده است. وی در پایان گفت: یک تیم کارشناسی ویژه جهت بررسی مشکلات سد گتوند تشکیل شده است و پس از تکمیل مطالعات ۳ گزینه مطرح شد که هیچ‌کدام درصد اطمینان کافی برای تصمیم‌گیری نهایی را نچسبیدند و بنا شد به طور موقت مدیریت مخزن صورت گیرد و به طور مستمر میزان آلودگی‌ها سنجش و بر‌اساس آن چاره‌اندیشی شود.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - فراز و فرودهای ۱۲ ساله بازار کار

این خبر را به اشتراک بگذارید :