98 مدرسه فرسوده تخریبی و استیجاری کوهرنگ در آستانه بازگشایی مدارس

به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از شمس آباد، در آستانه بازگشایی مدارس، فرسوده و تخریبی بودن مدارس شهرستان کوهرنگ وضعیت خوبی ندارد چراکه بیش از ۳۰ درصد مدارس این شهرستان تخریبی و فرسوده است و بیم آن می‌رود که با لغزشی کوچک حوادث ناگواری برای این دانش‌آموزان به وقوع بپیوندد.
 
با توجه به صعب‌العبور بودن برخی از نقاط شهرستان کوهرنگ، بسترهای زیادی برای باسواد شدن دانش‌آموزان این مناطق دورافتاده فراهم‌شده اما باز برای گرمی دستان کوچکی که هنوز در سرمای خانه دوم می‌لرزد باید قدمی برداشت؛ خانه‌ای که یا از جنس سنگ است و یا آجرهای چهار دیوار سبب شده تا نام مدرسه به خود بگیرد.

کورش اکبری، مدیر آموزش و پرورش شهرستان کوهرنگ در گفتگو با خبرنگار کوهرنگ خبر گفت: ۷۰ آموزشگاه در سطح شهرستان وجود دارد که در حال تخریب و یا فرسوده هستند و باید بازسازی شوند.

کورش اکبری افزود: نیاز های فضای آموزشی شهرستان کوهرنگ باید در اولویت نوسازس توسعه و تجهیزات استان قرار گیرد.

وی گفت: شهرستان کوهرنگ ۲۸ مدرسه استیجاری دارد و می طلبد که هدایت نوسازی در این خصوص جهت احداث مدارس مورد نیاز اقدام لازم را انجام دهد.

۹۰۰ مدرسه غیر استاندارد در استان چهارمحال و بختیاری

بیژن حیدری مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیزات مدارس چهارمحال و بختیاری هم در گفتگو با خبرنگار شمس آباد گفت: یک هزار و ۴۰۰ مدرسه در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که از این تعداد ۹۰۰ مدرسه غیراستاندارد است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : شمس آباد - فکر به مصائب حضرت زینب (س)، تسکین‌دهنده درد دوری از همسر شهیدم شد

بیژن حیدری با بیان اینکه ۲ هزار و ۱۰۰ مرکز آموزشگاهی شامل کانون‌های فرهنگی ورزشی و مدارس آموزش و پرورش در این استان وجود دارد اظهار داشت: از این تعداد ۵۰۰ مدرسه استاندارد، ۸۴ مدرسه نیمه‌تمام و بقیه غیراستاندارد هستند و یا به مقاومت‌سازی، یا به مجوز گرمایشی یا استانداردسازی نیاز دارند.

وی افزود: ۱۰۰ مرکز آموزشی خطرآفرین وجود دارد که با یک زلزله کمتر از ۴ ریشتر قطعا ویران خواهند شد و باید تخلیه شوند.

 مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیزات مدارس چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه به شرط وجود اعتبار لازم می‌توان اقدامات اساسی انجام داد، تصریح کرد: برای مقاوم‌سازی، تخریب و بازسازی ۳۸۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در صورت تامین این مبلغ می‌توان استانداردسازی کرد.

حیدری گفت: اعتبار ملی و استانی سال گذشته ۱۹ میلیارد و ۱۹۴ میلیون تومان بوده است که در سال جدید تنها ۲۰ درصد افزایش یافته است.

وی یادآور شد: با ۷۵ میلیارد تومان باید این همه مدرسه را مقاوم‌سازی کنیم و ۱۲۰ فضای جدید در غالب ۷۰۰ کلاس آموزشی ایجاد کنیم.

مصطفی نصیری معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی، در گفت‌وگو با خبرنگار کوهرنگ خبر اظهار کرد: باتوجه به اهمیت بحث آموزش و پرورش و به‌تبع آن، اهمیت مدرسه‌سازی و اینکه خیلی از مدارس شهرستان کوهرنگ از سال‌های قبل ساخته شده اکنون مستهلک شده‌اند که بر همین اساس دولت باید حساسیت ویژه‌ای در این بخش داشته باشد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : دهقانی به پارس خبر داد تهیه طرح «نحوه برخورد و کنترل برهم‌زنندگان امنیت عمومی» در مجلس

وجود ۴۰ مدرسه تخریبی در کوهرنگ

مصطفی نصیری اظهار داشت: ۴۰ مدرسه در شهرستان کوهرنگ تخریبی محسوب می‌شوند که نیاز به نوسازی دارند.

 وی افزود: برخی از خیران برای ساخت‌وساز مدرسه کمکهایی کرده اند اما جوابگو نیست.

کمبود فضای آموزشی در شهرستان کوهرنگ

وی به کمبود فضای آموزشی در این شهرستان اشاره کرد و افزود: در سطح شهرستان کوهرنگ از سال ۹۲ تاکنون بیش از ۱۸مدرسه اضاف شده است اما کمبود فضای آموزشی در این شهرستان به چشم میخورد.
 
نصیری با اشاره به اینکه حدود ۳۰ درصد از مدارس شهرستان تخریبی و فرسوده است، بیان کرد: در این شهرستان پیش‌ساخته و کانکس وجود دارد که دانش‌آموزان در آن‌ها مشغول تحصیل هستند.

تحصیل بیش از ۶ هزار دانش‌آموز در شهرستان کوهرنگ

معاون توسعه و پشتیبانی آموزش پرورش کوهرنگ تعداد دانش‌آموزان شهرستان کوهرنگ را ۶ هزار نفر برشمرد و گفت: در سطح شهر و روستا به ۱۹ مدرسه دیگر نیاز دارد که در این زمینه  کمبود فضای آموزشی مواجه است.

کمبود سیستم گرمایشی مدارس شهرستان کوهرنگ

نصیری به مشکلات سرمایشی و گرمایشی مدارس اشاره کرد و افزود: در بیشتر مدارس کوهرنگ از جمله بازفت و دهستان موگویی از بخاری نفتی استفاده می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : شمس آباد - فقر، فساد و تبعیض همچنان در جامعه عرض‌اندام می‏ کنند/آیا گزارش پایان سال مسئولان حاکی از تحقق اهداف شعار سال ۹۶ است؟

وضعیت نگران‌کننده مدارس کوهرنگ و محرومیت دانش آموزان ۱۲ روستای این شهرستان از وجود مدرسه، ضرورت پیدا می‌کند تا مسئولان مربوطه برای بازسازی، فراهم کردن فضای آموزشی و بهبود شرایط فیزیکی مدارس این شهرستان اقدامات جدی انجام دهند و در کنار آن خیران مدرسه‌ساز با سودمند‌های خیرخواهانه خود آموزش‌ و پرورش را در جهت پرورش جوانانی تحصیل‌کرده، خلاق و باتقوا سودمند کنند.

۳۵۰ میلیون بدهی برق، آب و گاز مدارس کوهرنگ

نصیری گفت: هنوز به علت عدم پرداخت قبوض مصرفی، برق‌، گاز و آب برخی مدارس قطع می‌شود و معتقدیم دولت باید این مشکل را حل کند و هزینه آب و برق و گاز مدارس را یکجا به وزارت نیرو پرداخت کند هم اکنون بیش از ۳۵۰ میلیون بدهی قبوض داریم حتی در بیشتر مدارس به علت بدهی کنتور را هم ادارات مربوطه برده اند..
 
وی تصریح کرد: نباید مدیران مدارس به دنبال حل مشکل برق،‌ آب و گاز مدرسه باشند بلکه باید توان خود را برای تعلیم و تربیت دانش‌آموزان استفاده کنند.

گزارش از همت بدری فرد

انتهای پیام۱۰۲۲ج /۶۱۰ک

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :