به گزارش شمس آباد به نقل از شمس آباد، با وجود اختلاف نظر بین عربستان و مصر در پرونده‌های منطقه ای اما این بار مصر بدون ملاحظه و تمام قد در کنار ریاض علیه دوحه قرار گرفت.

این اقدام مصر علیه قطر در حالی صورت گرفت که این کشور با عربستان در پرونده های منطقه ای از جمله سوریه و یمن اختلاف نظر جدی دارد.

بیشترین اختلاف مصر و عربستان در خصوص پرونده سوریه است. مصر در پرونده سوریه بر خلاف عربستان سعودی بر حل مسالمت آمیز  بحران تاکید دارد در مقابل عربستان با ارسال سلاح و پشتیبانی از گروههای تروریستی بر براندازی نظام بشار اسد تاکید دارد امری که باعث طولانی شدن بحران و تداوم جنگ شد.

مصر همچنین با درخواست عربستان برای اعزام نیروی نظامی از این کشور به یمن در ائتلاف تحت رهبری عربستان بیزاری کرده است.

اختلاف بین مصر و عربستان بعد از مرگ ملک عبدالله بن عبدالعزیز و روی کار‌آمد ملک سلمان بیشتر شد  اما این اختلافات در فواصل زمانی مختلف شدت و ضعف پیدا کرده و با فراز و فرودهایی همراه بوده است  و این امر به اولویت های مصر و عربستان در قبال تحولات منطقه باز می گردد.

مثلا عربستان از روی کار آمدن نظامیان مصر علیه اخوان المسلمین پشتیبانی می کند ولی در مقابل ابایی ندارد که اخوان المسلمین در سوریه و یمن قدرت بگیرند  ترتیب این اولویت‌ها موجب شد که عربستان در فواصل زمانی مختلف حتی به آشتی بین مصر و قطر و نیز بین اخوانی‌ها و مصرمتوسل شود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : هفتمین دور رایزنی‌های سیاسی قزاقستان و ویتنام برگزار شد

این در حالی است که مصر تمایل ندارد بخت با اخوانی ها یار شود و ستاره اخوانی‌ها بار دیگر در منطقه بدرخشد. در واقع مصر با ایفای هر گونه نقشی از سوی این گروه در آینده این کشور و منطقه مخالف است چرا که آن را امتداد حضور اخوان المسلمین در سطح منطقه و پشتیبانی از اخوانی ها در مصر می داند و به تعبیری دیگر قاهره آن را اهرم فشاری از جانب عربستان برای محدود کردن نقش منطقه ای این کشور به حساب می آورد و به همین دلیل با قدرت بردن اخوان المسلمین در مصر و منطقه مخالف است.

و از اینجاست که ریشه بیزاری مصر با قطر و قرار بردن در کنار عربستان علیه دوحه روشن می شود.  علت این خصومت ها به پشتیبانی قطر از اخوان المسلمین مصر باز می گردد که این امر در بیانیه وزارت خارجه مصر هم آمده است . مصر جماعت اخوان المسلمین را گروهی تروریستی می خواند و آن را تهدیدی برای امنیت این کشور می داند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - فتنه ۸۸برنامه استکباربرای براندازی نظام بود

 اگر قطری ها سران این جماعت را از این کشور اخراج کنند و دست از پشتیبانی این جماعت بردارند خود به خود این مشکل با مصر برطرف می شود و بایسته اساسی مصری ها از قطر در همین امر نهفته است.  مصر نظیر این مشکل را نیز با ترکیه دارد و به دلیل پشتیبانی ترکیه از اخوان المسلمین خواستار در پیش بردن چنین سیاست و برخوردی از سوی کشورهای عربی در قبال آنکارا است.

دولت ترکیه همچنان نظام حاکم در مصر را کودتا می خواند و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط محمد مرسی از زندان است گرچه ترکیه در مقطعی پس از تعدیل در موضع گیری خود اعلام کرد که این قطع همکاری برای همیشه نمی تواند دوام داشته باشد اما روابط دو کشور همچنان در سطح گذشته باقی مانده و دو طرف بر شرط و شروط سابق برای ازسرگیری روابط دو کشور تاکید دارند.

 عربستان از موضع مصر کاملا واقف بود و برای اینکه بتواند همراهی کشوری قدرتمندی همچون مصر را با خود داشته باشد یکی از موارد اتهامی برای قطع رابطه با دوحه را پشتیبانی این کشور از جماعت  اخوان المسلمین قرار داده است و این درخواست را در لیست بایسته های خود از قطر گنجانده  این در حالی است که ریاض با این همین جماعت در سوریه و نیز یمن در حال همکاری است و حتی پشتیبانی از این گروهها را برای نفوذ منطقه ای خود ضروری می دانند.

البته چنین اختلافی را بین امارات و عربستان شاهدیم. امارات هم همسو با مصر اعتقاد دارد که عربستان نباید از اخوان المسلمین در مصر و کشورهای منطقه پشتیبانی کند.

پیشنهاد ویژه :   حوادث : سرقت یا کپی آثار هنری، هر دو آزاد است!

از سوی دیگر مصر با در پیش بردن چنین سیاستی علاوه بر اینکه یکی از گروههای مخالف را در داخل کشور سرکوب می کند می تواند فعالیت این گروه را در خارج از کشور محدود و تضعیف کند وعلاوه بر آن قاهره که با مشکلات اقتصادی دست به گریبان است می تواند همچنان روی پشتیبانی های مالی و اقتصادی این کشور حساب کند و در واقع ریاض را مدیون خود بداند که در قبال این بحران چنین سیاستی را در پیش گرفته و او را تنها نگذاشته است.

علاوه بر این مصر در چنین شرایطی و به رغم اعتراض های داخلی با واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان موافقت کرده است که این امر هم می‌تواند پشتیبانی های ریاض از قاهره را به همراه داشته باشد.
حسن رستمی کارشناس مسائل خاورمیانه

این خبر را به اشتراک بگذارید :