به گزارش شمس آباد؛ قدس، قبله نخستین و حرم دوم مسلمانان جهان، وطن میلیون‌ها آواره فلسطینی است که استکبار جهانی آن سرزمین را از دست ساکنانش خارج ساخت و تحت سلطه نیروهای اشغالگر قدس قرار داد.

از همان نخستین سال‌های اشغال پاره تن اسلام، با مقاومت فلسطینیان و اعتراض مسلمانان و دیگر انسان‌های آزاده جهان، نهضت مقابله با اسرائیل و پشتیبانی از فلسطین مظلوم شکل گرفت. با پیروزی انقلاب اسلامی، ملت مسلمان ایران به ویژه پس از صدور پیام تاریخی امام امت در سال ۱۳۵۸ مبنی بر نام‌گذاری آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز جهانی قدس، مسئله آزادسازی فلسطین از چنگال غاصبان قدس را سرلوحه آرمان‌های خویش قرار داد. از این رو، همه ساله، روز قدس را به روز فریاد کشیدن بر سر ستم‌کاران تاریخ و به لرزه درآوردن پایه‌های سست رژیم اسرائیل تبدیل کرده است.

مسئله‌ ی قدس و فلسطین را می‌توان مسئله‌ی اول جهان اسلام و همچنین مهم‌ترین موضوع سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دانست. نگاهی به تحولات و مناسبات بین‌المللی، به‌روشنی تأثیر مستقیم این مسئله را در معادلات و روابط دولت‌ها و نظام بین‌الملل نشان می‌دهد. در این میان، جمهوری اسلامی ایران نقش فعال و مسئولانه‌ای در خصوص مسئله‌ی قدس شریف و سرزمین فلسطین ایفا کرده است و رویکرد نظام اسلامی بر کسی پوشیده نیست.

 

 

روز قدس در اندیشه امام خمینی(ره)

در اندیشه‌ی امام(ره) روز قدس، روزی است که همه مسلمین در بزرگداشت آن وظیفه‌دارند و این انجام‌ وظیفه مؤثر نیز هست.

«مسلمان‌ها امیدوارم که روز قدس را بزرگ بشمارند و در همه ممالک اسلامی در روز قدس در روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان تظاهر کنند، مجالس داشته باشند، محافل داشته باشند، مسجد داشته باشند، در مساجد فریاد بزنند، وقتی یک میلیارد جمعیت فریاد کرد، اسرائیل نمی‌تواند، از همان فریادش می‌ترسد. اگر همه مسلمینی که در دنیا هستند الآن هستند که قریب یک میلیارد هستند، اگر در روز قدس همه بیرون بیایند از خانه، فریاد بکنند مرگ بر امریکا و مرگ بر اسرائیل و مرگ بر شوروی، همین قول مرگ بر شوروی، برای آن‌ها مرگ می‌آورد.»

ازاین‌رو می‌توان تأکید نمود در منظومه گفتمانی امام خمینی (ره)، روز قدس، تنها روزی نمادین نیست بلکه درصورتی‌که مسلمین در آن به وظیفه‌ی خود عمل کنند، امید می‌رود تا برکات آن یعنی نابودی غده‌ی سرطانی صهیونیسم و رهایی قدس شریف نیز محقق گردد.

«تکلیف ملت‌ها در آستانه روز قدس و آستانه سالروز شهادت بزرگ انسان تاریخ بشریت آن است که در اجتماعات و راهپیمایی‌های خود از دولت‌های خود به‌طورجدی بخواهند که باقدرت نظامی و سلاح نفت در مقابل امریکا و اسرائیل به مقابله برخیزند و اگر گوش نکردند و اسرائیل جنایتکار را که تمام منطقه حتی حرمین شریفین را تهدید می‌کند و هم‌اکنون عمق ضروری‌های او واضح شده است را تأیید کردند با فشار و اعتصابات و تهدید، آنان را مجبور به عمل کنند؛ درحالی‌که اسلام و اماکن مقدسه آن مورد تهدید به تجاوز قرارگرفته، هیچ فرد مسلمانی نمی ‌تواند در مقابل آن بی‌تفاوت باشد و آنچه در این موقع که اسرائیل تجاوز گسترده به بلاد مسلمین نموده و مسلمانان بی‌گناه و بی‌پناه را به خاک و خون کشیده است دولت‌های منطقه انجام می‌دهند جز یک ‌کلام بی‌محتوا و سازشکارانه نیست.»

 

به ‌طور خلاصه می‌توان گفت در مکتب امام خمینی(ره) روز قدس تنها یک روز نمادین و یا یک حرکت شعاری نیست و تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی منوط به برگزاری هرچه باشکوه‌تر و هدفمند آن است. در این مکتب کارکردهای ویژه‌ای برای این روز راهبردی پیش‌بینی‌شده است که مسیر تحقق اهداف اسلام ناب و انقلاب اسلامی را هموار می‌سازد و از آن جمله ‌اند:

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : چگونه در اندروید اطلاعات EXIF تصاویر را ببینیم و ویرایش کنیم؟

رهایی قدس شریف؛ بیداری اسلامی و احیای اسلام ناب محمدی (ص)؛ یکپارچگی و وحدت مسلمین؛ یکپارچگی و هم‌افزایی مستضعفان در مواجهه با نظام سلطه.

 

 

علل دشمنی مردم فلسطین با رژیم صهونیستی

دکتر یوسف قرضاوی در مقاله ای با عنوان “ماهیت نبرد ما با اسرائیل” در مورد علت اصلی جنگ این چنین مینویسد:

«در حقیقت جنگ میان ما و یهودی‌ها تنها به سبب اشغال سرزمین ما، سرزمین اسلام، سرزمین فلسطین، از جانب آنها آغاز شد. آنها اهل ما یعنی صاحبخانه‌ها را آواره کردند وجود اضافی خود را با آهن، آتش، خون و خشونت بر آنها تحمیل کردند. شمشیر خون می‌ریزد اما تو ای قلم! ساکن باش! و تا زمانی که علت‌های درگیری همچنان برقرار باشد نبرد ما هم ادامه دارد و تا زمانی که آنها ادعا کنند در اراضی اشغال شده دارای حق هستند، صلح بی‌معنی خواهد بود. چون هیچ کس این حق را ندارد که از سرزمین اسلام چشم‌پوشی کند. ممکن است در برهه‌ای از زمان ـ کوتاه یا بلند ـ صلحی میان ما و اسرائیل حاکم شود که در خلال آن دو طرف دست از جنگ بردارند و آرامش مدتی حاکم شود و روابطی میان دو طرف برقرار شود، اما اصل «زمین در مقابل صلح» قطعً شگفت‌آور است. که تنها منطق زور دشمن آن را تحمیل می‌کند نه چیز دیگر. چون سرزمین، سرزمین ماست نه او تا لطف کرده در مقابل صلح از آن صرف‌نظر کند. حتی این صلح نارسا و ننگی هم که بالاخره اسرائیل توانست آن را تحمیل کند فقط به این نیت است که به وسیله آن همه چیز را از آن خود کرده و چیزی نبخشد.»

 

 

چرا باید در راهپیمایی روز قدس شرکت کرد؟

این حرکت ملی، در طول سالیان پس از انقلاب در هر جمعه پایانی ماه مبارک رمضان در ابعاد گسترده اجرا شده و در سالیان اخیر شور و شعور و شکوه بیشتری بر آن حاکم بوده است. شور انقلابی همراه با افزایش درک واقعیات صحنه و بازخوانی مکرر حوادث و جریاناتی که طی سال‌های پس از اشغال، بر شعور عمیق مردم از این ماجرا افزوده و به مدد حمایت‌های ملی و مردمی، مستمرا بر شکوه این مناسک عبادی سیاسی افزوده‌اند.

امسال نیز که ایران در ایام ماه مبارک رمضان با مجاهدت تروریست ها جهت خرابکاری در داخل کشور روبرو شده است انگیزه ای دوچندان برای روز قدس خواهند داشت. چرا که بر هیچ کس پوشیده نیست پشت پرده اصلی تروریست و بانی مالی اصلی آن ها جز رژیم صهیونیستی نیست. با این حساب میشود گفت مهمترین انگیزه هایی که مردم را در روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان در خیابان ها میکشد از قرار زیر است:

 

جنگ نابرابر و ضرورت پایان دادن به آن نخستین و مهمترین دلیل است. در جنگ همواره غیرنظامیان هستند که بیشترین آسیب‌ها را متحمل می‌شوند و این درگیری به دلایل متعدد انسان مهربان سریعا باید خاتمه یابد. حضور در راه پیمایی روز قدس، اصرار بر پایان جنگ و ختم کشتار غیر نظامیان است. در شرایط نسبتا عادی قبل از جنگ ، آب و برق و گاز و سوخت و دارو و کالاهای اساسی یک جمعیت انبوه دو میلیون نفری به زحمت و از مسیر تونل‌هایی که دم به دقیقه از سوی اسرائیلی‌ها و مصری‌ها تخریب می شد، صورت می گرفت. می‌توان تصور کرد که در شرایط جنگی، تامین آذوقه و مایحتاج این جمعیت انبوه چه مشکلاتی را بوجود می‌آورد و چه زحماتی را مخصوصا برای غیر نظامیان بی‌دفاع ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل حضور در این همایش که جلوه ضد جنگی آن غلیظ و اساسی است برای همه انسان های ضد جنگ و صلح طلب ضروری است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ۶٫۳ درصد میانگین نرخ تورم تاجیکستان در سال ۲۰۱۷

 

  •  دفاع از انسانیت

بی تردید همه ما به اصولی انسانی پایبندیم که مهمترین آنها نگه داشتن جان آدمیان در هر شرایط است. ارزش جان انسان‌ها چنان جایگاه رفیعی دارد که جز از مسیر دادگاه و طی روند طولانی و طاقت فرسای اداری و محاکم قضایی و با لحاظ شرایط سخت، امکان دور و محصور کردن و ستاندن جان حتی جانیان بالفطره به آسانی میسر نیست. نگه داشتن جان انسان‌های بی‌دفاع و غیر نظامیان، حتی در شرایط جنگی یکی از اولویت ها شمرده می شود و در همه فرهنگ ها و تمدن های قدیم و جدید شکستن این حریم، جرم و جنایتی نابخشودنی است. در همین هنگام که در حال قرائت این نوشته هستید بسیاری از غیرنظامیان و کودکان و زنان و سالخوردگان ساکن رفح، خان یونس، جبالیا و… در معرض کشتار هستند و کسی نیست حقوق ذاتی و حق حیات آنان را بر سر مدعیان دموکراسی فریاد بکشد. حریم انسانیت و ضرورت دفاع از انسان‌ها صرف نظر از نوع اعتقاداتشان و پرهیز از انجام جنایات جنگی و عربده کشی های مستانه قانون گریزان و متجاوزان صهیونیستی، انسان‌های آزاده و کرامت مدار را فردا به صحنه خواهد کشاند.

 

  •  دفاع از هم کیشان

دین مبین اسلام دفاع از هم کیشان را امری واجب تلقی کرده است. افزون برآن سرزمین‌های اسلامی موقوفه حکومت اسلامیند و دفاع از سرزمین‌های اسلامی بر هر مسلمانی واجب است. صرف نظر از این که ساکنان غزه انسان‌های بی‌پناهی هستند که نزدیک به یک دهه در محاصره اند و ندای استغاثه آنان جز در آسمان ها شنیده نمی شود، می بایست بر اساس آموزه‌های دینی به کمک آنان شتافت و دست یاری آنان را به گرمی فشرد. حمایت از اهل اسلام در برابر کافران و مشرکان و منافقان و مدد رساندن به آنان امری مطلوب و مورد حمایت و توصیه و تاکید متون دینی است و عقل نیز بر آن صحه می‌گذارد. این تاکیدات مهم بر نگه داشتن جان،کرامت و شرف هم کیشان مسلمان ،غیرت دینی و حمیت اسلامی آحاد مسلمین را می بایست به جوش آورد و دمار از روزگار متجاوزان برآورد. اسلام دین عروبت نیست و فلسطینیان نیک دریافته اند که برادران عربشان، اگر خنجری از پشت فرو نکنند دستی نیز به حمایت دراز نخواهند کرد. در روز قدس نشان خواهیم داد که دفاع از هم کیش تابع مرز و ارض نیست.

 

  •  دفاع از مظلوم در برابر ظالم

افتخار ایرانیان در طول قرون و اعصار گذشته حمایت از مظلومان در برابر ظالمان صرف نظر از هر موضوع دیگری است. نگاهی به آموزه های برجای مانده از دوران درخشان حاکمیت ایران بر نواحی و کشورهای مختلف در ادوار گذشته بویزه در دوران هخامنشیان گواه آن است که ایرانیان از دیر باز اهل ظلم و ستم نبوده اند و آن گاه که دیگران، به استغاثه به دیوان و دربار پادشاهان التجا می کرده اند، دست یاری آنان رد نمی شده است. حمایت و یاری این ملت گاه چنان وسیع بوده که صرف نظر از دین و اعتقادات مظلوم، به یاریشان می شتافته ایم. اعقاب و اسلاف یهودیان ساکن اراضی اشغالی بارها مورد حمایت ایران قرار گرفته و اینک به جبران آنچه در حقشان انجام شده به هم کیشان این گونه ظلم و ستم روا می دارند. ایرانیان پاک نهاد برای دفاع از مظلوم در برابر ظالم زمان و مکان نمی شناسند و بر اساس آئین پدران خجسته و دیو ستیز، رستم وار به دفاع از ستمدیدگان به میدان خواهند آمد.

 

  • نشان دادن اتحاد و انسجام

در شرایط پر تلاطم کنونی و در دورانی که تیر قهر و تفرقه از منجنیق فلک، منطقه خاورمیانه را هدف گرفته، خیال خام دشمن متوجه غزه و فلسطین و نهایتا مقاومت شده است. دشمن به خوبی می‌داند که فلسطین میزان الحراره غیرت و حمیت و نقطه تمرکز و محوری دنیای اسلام است. از این رو با هدف بردن گستاخانه زنان و کودکان و غیرنظامیان و بی‌دفاعان فلسطینی که سلاحی جز دعا و مظلومیتشان باقی نمانده، کار مقاومت در این منطقه را یکسره کرده و بنیان حامیان عدالت و صلح را ریشه کن کند. فشارهای ده ساله برای شکستن قدرت و اقتدار و صلابت غزاویان به جایی نرسیده و دشمن زبون و وامانده از رویارویی مجاهدان و رزمندگان مقاومت اسلامی، بی‌توجه و بی‌خیال به نگرانی جامعه جهانی به غیرنظامیان می‌تازد. دنیای اسلام و آزادگان و رادمردان با مشارکت خود در مراسم روز قدس عملا نشان خواهند داد که فلسطین رمز اتحاد مسلمانان است و علی رغم همه اختلافات در مورد حمایت از قدس و فلسطین درنگ نخواهند کرد.

 

  • تامین امنیت و منافع ملی

شکی نیست که ایران در منطقه خاورمیانه مهمترین کشور با ثبات و مقتدر به شمار می رود. جمهوری اسلامی برای تامین منافع ملی و امنیت منطقه ای خود با هدف مقاومت در برابر زیاده خواهی های غرب، بر خلاف کشورهای همجوارش، نیازی به داد و ستدهای ماکیاولیستی و زد وبندهای سیاسی با قدرتهای فرامنطقه ای ندارد. در حمایت از فلسطین و جبهه مقاومت در برابر اسرائیل محکم و استوار ایستاده و با موضوع فلسطین بازی نمی‌کند و آن را وسیله امتیازگیری، تظاهر و عوام فریبی نیز قرار نداده است. مانند ترکیه همزمان با اشغالگران هم پیاله نیست و رئیس جمهور ژست سیاسی ضد اسرائیلی نمی گیرد و سپس قرارداد های نظامی و امنیتی با با تل آویو ببندد و بر سر قیمت شهدای کاروان آزادی با اسرائیل چانه نمی‌زند. امنیت و منافع ملی نظام جمهوری اسلامی حکم می‌کند که به کمک فلسطینیان بشتابد و عملا و بی‌توجه به چشم غره‌های دولت‌های مستکبر، بی هیچ پرده پوشی و هراسی، چشم در چشم اسرائیل و حامیانش دوخته و حمایت مالی و تسلیحاتی را با افتخار انجام می‌دهد. امنیت و منافع ملی نظام در حمایت از جبهه گسترده و پیروز مقاومت است و همه حامیان نظام و مقاومت در برابر مستکبران در داخل و خارج از کشور در این نمایش با شکوه قدرت و اقتدار شرکت خواهند کرد.

 

 

*** به صحنه می‌آییم، تا صفوف معترضان ظلم، پر رنگ‌تر شود. به صحنه می‌آییم تا باطل، بیداری اصحاب حقیقت را واضح‌تر به نظاره بنشیند.

به صحنه می‌آییم تا بغض ترک‌خورده فلسطین را به التیامی حماسی نشانده باشیم.

آری! جمعه قدس، ریشه در جمعه ظهور دارد؛ ریشه در آن ناقوس عدالت که به دستان منجی صبح، به صدا درخواهد آمد.

روزی سنگ‌هایت به سازمان ملل می‌رسد و آه آتشین تو، دامن او را می‌گیرد.

روزی همه سنگ‌های زمین، به سمت سازمان ملل پرتاب می‌شود و تن زخمی کبوترها و درد همه پرستوها، التیام می‌یابد.

تنها سنگ‌های تو نیست که آن روز پرتاب می‌شود؛ همه سنگ‌ها به سمت سازمان ملل پرتاب می‌شود؛ سنگ‌هایی که قانون سازمان ملل را قبول ندارند و تبصره‌هایش را مردود می‌دانند. روزی سازمان ملل را زیر پا له می‌کنند.

منبع: اتاق خبر

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : نماینده کُرد پارلمان سوریه خواستار همکاری کردها با ارتش شد آمریکا برای تعرض به «عفرین» به ترکیه چراغ سبز نشان داده است

این خبر را به اشتراک بگذارید :