منطقه خاورمیانه در وضعیت جوش و خروش قرار دارد و طرحهایی که از ۵ سال پیش (برای تجزیه سوریه) طراحی شده بود، نقش بر آب شده است. بحرانی که قصد داشت کشورهای محور مقاومت را از بین ببرد، از شدت آن کاسته شده و مشکلات نیز به محور مقابل مقاومت منتقل شده است. آمریکا، غرب و اسرائیل نیز در پی ابزارهای جدیدی هستند تا بتوانند نفوذ خود را باقی کنند.

در سوریه همه شاخصها نشان میدهد که طی ماههای اندک آتی همه پایگاههای داعش از بین خواهد رفت و فقط گرگهای لنگه ای از آن باقی خواهند ماند که در پی انتقامگیری خواهند بود. کشورها نیز کوشش میکنند که هزارن تروریستی که طی دهه اخیر وارد سوریه و عراق شده اند، به کشورهای خود بازنگردند.

در سوریه همچنین درگیریها به صورت بی سابقه ای گسترش یافته است. ترکیه از رهگذر گروههای تروریستی سوری در این کشور مداخله مستقیم دارد. دولت سوریه نیز به همراه همپیمانان خود در کوشش است که کنترل کامل استانهای غربی را به دست گیرد و نفوذ خود را در مناطق مرکزی این کشور افزایش دهد.

روسیه هم که مشارکت نظامی خود را افزایش داده است، یک گام به جلو برداشته و نیروی زمینی در مناطق شرقی سوریه مستقر کرده است و انتظار میرود که نیروهای روس، پشتیبانی از منطقه ای را بر عهده گیرند که از تدمر تا چاههای نفتی آن امتداد دارد. مسکو همچنین بر اساس جدول همکاری اقتصادی-تجاری با دمشق، مسئولیت مدیریت نفت سوریه را بر عهده خواهد گرفت و از این روی باید دایره حضور خود را در این منطقه گسترش دهد. از این روی میتوان از ایجاد یک پایگاه موازی با پایگاه حمیم در منطقه مرکزی سوریه سخن گفت و این پایگاهها در صورت پیشروی به سمت دیرالزور و مرزهای عراق تقویت خواهند شد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : از سرنوشت شوم اعتماد به عربستان تا میراث نخست‌وزیری ناتمام در خاندان حریری - شمس آباد

ابراهیم الامین تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه «الاخبار» لبنان با مقدمه فوق به بررسی بحران سوریه پرداخت و نوشت، آمریکا بی وقفه در پی ایجاد ۶ پایگاه نطامی بزرگ در عراق و اردن و مناطقی است که مستقیما با مرزهای سوریه ارتباط دارند. واشنگتن همچنین توانمندی کُردها را که همپیمانش هستند، افزایش میدهد تا بتوانند در برابر ترکیه آماده باشند. آمریکا همچنین در کوشش است که اردن را نیز وارد بازی کند ولی فرماندهان ارتش این کشور از اینکه در جنوب سوریه وارد عملیات نظامی مستقیم با گروههای تروریستی یا همپیمانان دمشق شوند، اظهار ترس کرده اند.

البته آمریکا، از اینکه مستقیما با روسیه وارد درگیری شود، پرهیز میکند و در کوشش است که با توافق با مسکو، مناطق نفوذ را تقسیم کند. با وجود توافق اولیه میان طرفین، اما مسکو با احتیاط زیادی رفتار میکند؛ چرا که به آمریکا اطمینان ندارد و از طرفی در کوشش است که آتش بس و مصالحه را در سوریه تقویت کند و از ارتش سوریه نیز پشتیبانی میکند تا بتوانند مناطق بیشتری از خاک خود را آزاد کنند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - دویچه‌وله: وعده ترامپ برای لغو برجام احمقانه بود

در این میان، اطلاعات، حاکی از تماسها و هشدارهایی است که نشان میدهد آمریکا و اسرائیل برای انجام کاری آماده میشوند. از جمله این اطلاعات میتوان به مسائل زیر اشاره کرد:

نخست؛ اخطار آمریکا درباره مداخله مستقیم برای پشتیبانی از نیروهای همپیمانش در جنوب سوریه و مرزهای عراق؛ چرا که احتمالا درگیری جدی در آن منطقه ایجاد خواهد شد.

دوم؛ آمریکا و اروپا به رهبران لبنان پیام داده اند که اسرائیل بیش از پیش از باز کردن گذرگاههای زمینی میان سوریه و عراق بیم دارد؛ چرا که این مسئله روند انتقال سلاح راهبردی به حزب الله را افزایش میدهد. افزون بر این مسئله، حزب الله خود در لبنان کارگاهای ساخت سلاح سنگین را آغاز کرده است. در این زمینه دیپلماتهای غربی به مسئولان بلندپایه لبنان گفتند که ادامه تجهیز تسلیحاتی حزب الله سبب خواهد شد که اسرائیل دست به اقدامات نظامی پیشگیرانه بزند. در مقابل، میشل عون رئیس جمهور لبنان نیز این مسئله را غیر قابل قبول اعلام کرده و به دیپلماتهای اسپانیایی گفته است که «اگر خواستار جنگ نیستید، دست از بزرگنمایی توانمندیهای حزب الله بردارید».

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : روایت مرندی از رابطه هژمونی غرب و استعمار دنیای آکادمی - شمس آباد

سوم؛ افزایش مجدد اخطار آمریکا در خصوص مجازات هر فرد یا نهاد رسمی یا خصوصی در لبنان به خاطر پشتیبانی مستقیم یا غیر مستقیم از حزب الله. در این میان آمریکا دیگر درباره لیست تحریمها سخن نمیگوید بلکه در کوشش است که موافقت لبنان را برای نظارت بر همه عملیاتهای مالی جاری در این کشور جلب کند و بدین ترتیب بتواند از پشتیبانی از حزب الله جلوگیری کند.

چهارم؛ آماده باش آمریکا، غرب و اعراب حاشیه خلیج پارس برای شناخت مقصد جدید طیفهای عربی و اسلامی مانند جنبش حماس. در واقع این محور در کوشش است که میزان تغییر موضع سیاسی حماس را نسبت به بحرانههای منطقه برآورد کند و اینکه آیا امکان دارد حماس بار دیگر وارد محوری شد که ایران رهبری آن را بر عهده دارد؛ خاصه اینکه تغییرات زیادی در ساختار این جنبش ایجاد شد و بسیاری از رهبران آن از قطر خارج شدند. گفته میشود که حزب الله در پی آن است تا سطح گفتگو و هماهنگی را با حماس به ویژه در خصوص پرونده مقاومت فسلطین ارتقا دهد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :