به گزارش شمس آباد به نقل از مشرق؛ پس از دو عملیات کور و حقیرانه مزدوران تکفیری داعش در حرم مطهر امام خمینی(ره) و محوطه بیرونی مجلس شورای اسلامی و تهدید مسئولان نظامی به انتقام گیری سخت از داعش و پس از آن تجاوز موشکی چند روز پیش سپاه به مراکز داعش در سوریه، بسیاری با محدود ساختن تحلیل این عملیات در چارچوب انتقام از داعش، از رسیدن به عمق پیام این عملیات بازماندند؛ حال آنکه با در نظر زدودن وضعیت منطقه و اصل حاکم بر زمینه‌های مخاصمات نظامی باید عملیات موشکی سپاه علیه مراکز داعش در سوریه را فراتر از تنبیه و مجازات یک گروهک تروریستی و تکفیری دانست؛ از این رو باید گفت: “تجاوز موشکی ایران به پایگاههای تروریست های تکفیری در دیرالزور سوریه ضرورت جدی برای باز فهمی جایگاه و قدرت جمهوری در منازعات و در گیریهای منطقه است.”

با نگاهی گذرا به وضعیت منطقه مشخص می‌َ‌شود، مهم‌ترین منازعات منطقه به نوعی به ایران ارتباط دارد. نوع این ارتباط نیز دو گونه است. در گونه اول ایران در حال مقابله با تهدیدات علیه منافع و امنیت ملی خودش است مانند مقابله با داعش در عراق و سوریه و در گونه دوم نیز ایران در راستای آرمانهای انقلاب اسلامی از مردم تحت ظلم و جور در یمن و بحرین و فلسطین پشتیبانی می‌کند. در مقابل استکبار، صهیونیسم و این اواخر رژیم قبیله گرا و جنایتکار عربستان که همگی بالاتفاق از پدید آورندگان و حامیان اصلی گروهک تروریستی و تکفیری داعش هستند؛ کوشش داشته‌اند تا با افزایش فشار بر ایران و همراهانش وضعیت منطقه را در همه بخشها به نفع خود تغییر دهند. جنس فشار اصلی که مجموعه فوق چندی است بیشتر بر ایران وارد می‌کنند؛ تهدید غیرمستقیم نظامی است.
این فشار با روی کار آمدن ترامپ تازه کار و ناآشنا با سیاست در آمریکا و سفر به عربستان و جسارت یافتن این رژیم پوسیده و در حال اضمحلال بیشتر آشکار شد. رژیم صهیونیستی نیز با عرض اندام گاه و بی گاه در صحنه نبرد سوریه در سایه آمریکا و عربستان در حال فعالیت است. این مجموعه استکباری به اشتباه بر این باور است که با تهدید نظامی ایران و افزایش سطح منازعه می‌تواند از ایران امتیاز بگیرد و ایران را وادار به عقب نشینی از مواضعش کند. در چنین وضعیتی لازم بود و لازم است ایران اساس این تصور توهمی را در هم ریزد و با به زیر کشیدن آنها از اسب غرور و تکبر فرعون، دست آلوده آنها را در کوره آتش واقعیت فرو برد.
سابقه، ذات و مشی جمهوری اسلامی ایران سه عاملی است که راه ایران را کوتاه کرد. ایستادگی تحسین برانگیز ایران را در برابر صدام و رژیم بعث در بدترین حالت برای ایران، رویارویی مستقیم نظامی با آمریکا در خلیج پارس در اواخر دوران دفاع مقدس، تهاجم سنگین نظامی به منافقین در خاک عراق، عملیات نظامی سنگین علیه پژاک در کوهستانهای غرب کشور؛ دفاع همه جانبه از حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه و از گروههای فلسطینی در جنگ‌های ۵۱ روزه و ۸ روزه و … و دستگیری تحقیر آمیز تفنگداران دریایی انگلیس و آمریکا در خلیج پارس و پشتیبانی همه جانبه از عراق و سوریه در برابر حملات تکفیری‌ها و حامیان آنها، همگی‌شان از اقتدار نظام اسلامی و وفاداری و قاطعیت و جدی بودن در حراست از خطوط قرمزی است که بر مبنای منافع و امنیت ملی در داخل و منطقه برای خود شخصی کرده است.
نتیجه این مرور اجمالی این است که جمهوری اسلامی به اصل مقابله جدی با هر گونه تعدی و تجاوز اعتقاد دارد و در هر وضعیتی و در هر زمان و مکانی آن را اجرا می‌کند؛ مقابله با آمریکا در خلیج پارس، در روزهای پایانی جنگ و در حالی که ایران از لحاظ نظامی بسیار ضعیف و آسیب پذیر بود، شاهد قوی و قطعی بر پایبندی ایران به مقابله با زورگو و غاصب در هر وضعیت است؛ افزون بر اینکه ایران اسلامی این روزها از لحاظ نظامی در اوج به سر می‌برد.
اگرچه ایران تاکنون سیاست پرهیز از ضربه اول را رعایت کرده، اما نشان داده که در ضربه متقابل کوبنده و ویرانگر عمل می‌کند. پرواز موشک‌های ایران در فراز آسمان سوریه و فرود در مقرهای داعش نه فقط برای مجازات و انتقام از داعش که در اصل برای رسا کردن این پیام برای طرفهای مشخص بود که ایران اسلامی در منازعات منطقه در کجا قرار دارد و توان و سرمایه‌اش برای اجرای برنامه‌ها و تحقق اهدافش چقدر است و برای آن چه میزان انگیزه و عزم راسخ دارد؛ به نظر می‌رسد طنین این پیام آنقدر رعد آور بود که گوشهای مورد نظر پژواک آن را شنیده و ذائقه‌های منظور طعم آن را چشیده باشند.                                            
رضا گرمابدری
 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : مسئولان برای حل مشکلات اقتصادی مردم دریغ نکنند/ بسیج و ناجا فریب‌خوردگان را از توطئه‌گران گسستن کردند

این خبر را به اشتراک بگذارید :