الحشد الشعبی ستون فقرات ارتش عراق
الموسوی در مورد این سوال که موضع قانونی در قبال گروه‌های مقاومت عراقی چیست؟ پاسخ داد: موضع قانونی مشخص است؛ دلیل اینهمه اشوب درباره آنان معلوم نیست، اگر منظور الحشد الشعبی است که باید گفت ستون فقرات و نیروهای کمکی ارتش و نیروهای امنیتی عراق به شمار می آید که به گفته سردار قاسم سلیمانی به قدرتمندترین  ارتش در منطقه تبدیل شده است که در آن تمام گروههای مردمی عراق از شیعه وسنی گرفته تا عرب و ایزدی و مسیحی و کُرد  حضور دارند.

وی تاکید کرد: الحشد الشعبی از موافقت پارلمان و قانون عراق برخوردار است و به یک نهاد امنیتی تبدیل شده است و از آنجا که به یک قدرت سرنوشت ساز در نبردها تبدیل شد، هدف بدخواهان قرار گرفته است چرا که نقشه های آنان را برملا کرده و تروریسم را ناکام گذاشت.

الموسوی در مورد سطح مشارکت گروههای عراقی در نبردهای موصل تاکید کرد، تمام گروههای مردمی عراق از جمله نیروهای نینوا در آزادسازی موصل شرکت داشتند.

سفیر عراق در تهران در خصوص اینکه برای اولین بار از سال ۲۰۰۳ قرار است نشست اهل تسنن در بغداد برگزار شود، گفت: ما از هیچ نشستی ترس نداریم و هر گروهی از ملت عراق می تواند با عنوان باقی آینده کشور ووحدت ملت و به دور از رویکرد طایفه ای نشست تشکیل داده و به بررسی مسائلی که دغدغه کشور است، بپردازد.

تشکیل ائتلاف به دور از دستور کار بیگانگان، بلامانع است

الموسوی تصریح کرد: مانعی برای برگزاری این نشست وجود ندارد، اکنون در عراق ائتلاف ملی شیعی عراقی تشکیل شده است، بنابراین هیچ گروهی از ملت عراق برای تشکیل ائتلاف مانعی ندارد به این شرط که تحت سرپرستی و نظارت بیگانگان و یا دستور کار آنان قرار نداشته باشد.

کَردها به قانون اساسی رای داده اند، همه پرسی غیرقانونی است

این مقام مسئول عراقی در مورد اینکه سه موضوع اصلی پس از آزادی موصل مطرح است که عبارتند از پرونده کُردها و طرح همه پرسی از سوی مسعود بارزانی، گفت وگوی ملی و جلوگیری از تکرار تبدیل بحران سیاسی به بحران نظامی و نیز بازسازی عراق و ارائه خدمات به عراقی ها، آیا دولت در این موارد برنامه مشخصی دارد؟ گفت: همه پرسی اقدامی غیرقانونی است و قانون اساسی عراق دائمی بوده و عراقی ها از جمله کُردها به آن رای داده اند.

الموسوی توضیح داد: این قانون ضامن وحدت اراضی و حاکمیت کشور است و تازمانی که کُردها به آن رای داده باشند، همه پرسی تعدی قانون است و حتی سازمان ملل نیز به آن اعتراض کرده است و بیشتر کشورهای دنیا نیز در قبال چنین اقدامی محتاط بوده و ملاحظاتی دارند.

عزیزان کُرد از گام غیرمسئولانه بپرهیزند

وی گفت: کُردها در اقیم کردستان پارلمان و رئیس و پرچم داشته و در پارلمان عراق و وزارت خانه ها و نیز نهادهای مختلف کشورنماینده دارند بنابراین آنچه کُردها در اختیار دارند هیچ یک از سایر گروههای مردمی عراق ندارند، امیدوارم عزیزان کُرد چنین گام غیر مسئولانه اتخاذ نکرده زیرا به مثابه آغاز مشکلات آنان بوده و پایانی نخواهد داشت و متاسفانه موجب می شود در مسیر نامعلوم گام بردارند، حال آنکه منطقه تحمل چنین همه پرسی را ندارد ازهمین رو امیدواریم عاقلانه تر رفتار کنند.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : چند راهکار برای کارمندان بی‌انگیزه

الموسوی در مورد پرونده دوم یا همان گفت‌وگوی ملی به منظور جلوگیری از تبدیل بحران های سیاسی به رویارویی نظامی نیز توضیح داد:  می دانید که ائتلاف ملی یک طرح ملی برای حل و فصل اختلافات است و عمار الحکیم ریاست این ائتلاف را برعهده دارد و سند آن که بسیار مهم است به مسئولان ایران عرضه شده است و موردتوجه کشورهای منطقه و دنیا قرار دارد از همین رو ما به مسیر حل و فصل ملی که مبتنی بر گفت وگو است ادامه می دهیم تا وحدت و آینده کشور را باقی کنیم.

وی ادامه داد: در همین ارتباط برگزاری نشست اهل تسنن در عراق یک علامت مثبت است که از پذیرش طرح حل و فصل ملی حکایت دارد. به هر حال عراقی ها مرحله دشوار تر یعنی مبارزه را پشت سرگذاشته اند و مرحله آینده با باقی وحدت ملی و گفت وگوی ملی بهتر خواهد بود.

سفیر عراق در تهران در مورد تامین خدمات و ارائه آن به مردم عراق اظهار داشت: باید گفت عراق یک کشور ثروتمند است و با وجود کاهش بهای نفت حقوق کارمندان دولت به هیچ وجه تحت ثاثیر قرار نگرفت که این نشان دهنده قدرت پشت سر گذاشتن مشکلات است از همین رو معتقدم می توانیم با شرکت دوستان و شرکاء عراق را بسازیم.

روابط با ایران، بهترین و عمیق ترین روابط عراق با همسایگان است

وی سپس در مورد مشارکت عربستان در بازسازی موصل و تعهدات و انتظارات آن گفت: عراق تاکید دارد که با همه همسایگان به ویژه برادران عرب روابط خوبی داشته باشد و بهترین روابط را اکنون با جمهوری اسلامی ایران دارد و امیدواریم با اردن، عربستان، سوریه و تمام کشورهای دنیا که برای عراق و منافع آن احترام قائل هستند، روابط خوبی داشته باشیم.

یأس عربستان از تعییرات مورد نظر در منطقه

الموسوی تصریح کرد: در این میان برادران سعودی متقاعد شده اند که عراق تحت قانون اساسی و انتخابات دموکراتیک قرار دارد و از تغییرات مورد نظر خود مایوس شده است از همین رو گام های راهبردی را در پیش گرفته است و عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی نیز در سفری تاریخی به بغداد زمینه گسترده ای را برای تعامل با عربستان فراهم کرد و در خصوص روابط با تمام کشورهای منطقه و حتی ایران نیز اظهارات مثبتی داشت به این معنی که عربستان متقاعد شده است مشکلات نباید ادامه پیدا کند و باید گفت وگوهایی انجام شود که این گامی راهبردی به شمار می آید.

وی افزود: به هر حال پیشنهاد عربستان برای مشارکت در بازسازی موصل و یا الانبار موجب کاهش بار و مشکلات عراق خواهد شد و این اقدام باید با نظارت دولت عراق انجام شود، امیدواریم همکاری سایر طرف های جامعه جهانی با ما نیز با رعایت این اصل باشد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : وزرای خارجه روسیه و مصر درباره تحولات سوریه و خاورمیانه رایزنی کردند

عراق به نقش و مسئولیت منطقه ای خود واقف است

الموسوی در مورد این سوال که آیا عراق در میانجیگری های منطقه نقشی دارد؟ پاسخ داد: عراق در منطقه نقش بسیار مهمی دارد و از مسئولیتی که بر عهده دارد مطلع است و می داند که در آرام کردن اوضاع منطقه تاثیرگذار است و در مورد هماهنگی برای حل مشکلات منطقه با برادران ایرانی به توافق رسیده است.

ائتلاف علیه ائتلاف های دیگر ممنوع

وی تاکید کرد: ایران همواره گفت وگو برای حل مشکلات منطقه را خواستار است و ما نیز به ویژه پس از آزاد سازی موصل در این خصوص نقش خواهیم داشت و نقش ما مبتنی بر خودداری از دخالت در امور دیگران و تشکیل ائتلاف علیه ائتلاف های دیگر است.

عراق گذرگاه تجاوز به ایران نخواهد بود

سفیر عراق همچنین یادآور شد: همانطور که حیدر العبادی نخست وزیر عراق و ابراهیم الجعفری وزیر خارجه کشور تاکید کردند، نمی خواهیم عراق گذرگاه و یا مرکز تجاوز به یک کشور دیگر به ویژه ایران باشد، ما با ایران روابط راهبردی داریم.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به این سوال که آیا عراق وارد جریان حل و فصل بحران قطر می شود؟ اظهار داشت  اگر چنین درخواستی از ما بشود، مانعی نمی بینیم همانطور که شاهد وساطت کویت بودیم.

لزوم حل و فصل مشکلات به دور از تهدید

الموسوی ادامه داد: آنچه در منطقه خلیج پارس رخ داد، جای تاسف دارد زیرا این منطقه ظرفیت مشکلات جدید را ندارد، امیدواریم برادرانمان مشکلاتشان را با تکیه بر گفت وگو و دوراندیشی به دور از تهدید به ممنوعیت حل کنند و امیدواریم میانجیگری کویت در این زمینه موفقیت آمیز باشد.

وی در مورد برگزاری انتخابات آینده در عراق گفت: انتخابات آینده داغ و حساس خواهد بود و حاصل آن تشکیل دولتی خواهد بود که بتواند مشکلات عراق را حل و فصل کند و چشم اندازی برای آینده کشور و بازسازی و ثبات آن و نیز نقش منطقه ای و بین المللی اش ترسیم کند.

گروههای مسلح پراکنده جای نگرانی ندارند

این مسئول عراقی در ادامه، نبرد تلعفررا  نبردی ملی دانسته و گفت: به نظر می رسد این نبرد بیش از یک روز طول نخواهد کشید و گروههای مسلح پراکنده در نقاط مختلف عراق جای نگرانی ندارند زیرا در موصل پیروز شده و این پیروزی بزرگ را جشن گرفتیم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : نقش روسیه در حل بحران در روابط کشورهای عربی و قطر - شمس آباد

وی در ارزیابی روابط اقتصادی بین عراق و ایران گفت: روابط اقتصادی ستون فقرات روابط دو طرف است که با وجود اینکه پیشرفت داشته اما هنوز در سطح خواست دو کشور نیست.

الموسوی در توضیح این مطلب تصریح کرد: در سفر حیدر العبادی به ایران بسیاری از مسائل مورد بحث و بررسی قرار گرفت از جمله موضوع رود کارون که برای ملت عراق و ایران منافع اقتصادی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: طرح خط آهن نیز گامی راهبردی است که امکان رفت وآمد از عراق به سایر کشورهای عربی و ترکیه و اروپا و مدیترانه را فراهم می کند. ما به دنبال طرح های بزرگ از جمله پروژه های گاز و میدان های مشترک نفتی هستیم و کوشش داریم حجم تبادل تجاری را در گذرگاههای جدید مرزی افزایش دهیم.

الموسوی در مورد تدابیر مربوط به مراسم اربعین و تعداد زائران ایرانی گفت: پیش از اینکه سفیر شوم، تعداد زائران حود ۳۰۰ هزار نفر بود اما این تعداد دو سال پیش با کوشش فراوان افزایش یافته و به یک میلوین ۵۰۰ هزار نفر رسید و در مراسم سال گذشته نیز شاهد موفقیت راهبردی بودیم و توانستیم پذیرای بیش از دو میلیون زائر باشیم که این یک دستاورد تاریخی بی سابقه است.

وی گفت: حدود سه ماه دیگر مراسم اربعین را پیش رو داریم و نشست هایی بین هیئت های وزارت کشور عراق و ایران تشکیل شده است که در آن در مورد پذیرش زائران گفت وگو شده است و قرار شده است ۱۲ مرکز کنسولگری جدید به چهار مرکز کنسولگری سابق در تهران، مشهد، کرمانشاه و اهواز افزوده شود.

الموسوی در پایان این مصاحبه در مورد اینکه برخی به کشته شدن یکی از مشایخ کربلا در مشهد اشاره داشته اند، گفت: شما از میزان روابط دو کشور و ماهیت آن با خبر هستید و می دانید که چنین مشکلاتی در هر کشوری رخ می دهد. در این مورد نیز این شیخ پس از خروج از هتل تا دیر وقت دیگر به آنجا بازنگشت، احتمال دادیم یک گروه او را تحت تعقیب قرار داده و ربوده باشند اما در پی تماس هایی که با نهادهای دست اندرکار ایرانی داشتیم دو روز بعد متاسفانه جسد او پیدا شد.

وی تاکید کرد: برادران ایرانی به خوبی این موضوع را پیگیری کردند و گفته می‌شود یک نفر در همین ارتباط دستگیر شده است و تحقیقات و بازجویی از او در حال انجام است.

این خبر را به اشتراک بگذارید :