به گزارش شمس آباد به نقل از پارس، پایگاه خبری فلسطینی «العربی الجدید» در یادداشتی با عنوان «نقش قطر در بحران افغانستان، گذاشتن سنگ بنای آشتی است» از ایفای نقش میانجیگرانه قطر در حل بحران افغانستان را تمجید کرد.

واشنگتن، کابل و همه طرف های ذیربط با بحران افغانستان پس از چندین سال جنگ خونبار علیه گروه طالبان و شکست گزینه نظامی به این نتیجه رسیدند که راه حل بحران سوریه در گفت وگو نهفته است.

اما آن زمان مساله اصلی و سوال مهم  بخصوص پس از قریب به یک دهه جنگ این بود که چه کسانی نماینده طالبان خواهند بود و چه کسانی به نیابت از آن در مذاکرات کابل و واشنگتن حضور خواهند داشت؟

همه طرف های ذیربط شامل دولت افغانستان، آمریکا و جامعه بین  المللی اصرار داشتند که طالبان دفتری سیاسی داشته باشند که به نمایندگی از این گروه در مذاکرات حضور داشته باشد و آن زمان (سال ۲۰۱۳) گزینه های متعددی مطرح شد و بررسی هایی درباره مکان این دفتر صورت گرفت تا در یکی از سه کشور ترکیه، عربستان یا قطر باشد.

قطر گزینه توافقی برای گشایش نمایندگی طالبان برگزیده شد کشوری که نقشی بی طرف و میانجیگر در مسائل متعدد جهانی داشته از بحران دارفور سودان گرفته تا مشکل بین فتح و حماس و بحران چچن و توانسته سیاست بی طرفانه و همگرایی ایجاد کند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - هزینه رقص با شیطان

در همین راستا «اسماعیل عندلیب»، تحلیلگر سیاسی افغان گفت: نقش قطر در افغانستان از زمان جنگ شوروی تاکنون در پشتیبانی از ملت افغان و بی طرفی آن روشن و مشخص بوده است از همین رو قطر مکان برتر برای انتخاب به عنوان مقر همه طرف های افغان بود و سعی های این کشور سنگ بنای همه سعی هایی بوده که در خصوص صلح در افغانستان صورت گرفته است.

پس از اینکه قطر با سعی های جدی و طی هماهنگی با طرف های مختلف و آمریکا توانست دفتر سیاسی طالبان را در ژوئن سال ۲۰۱۶ تاسیس کند برخی طرف ها در داخل افغانستان دوحه را سرزنش کردند اما همین طرف ها پس از آن به میزان موفقیت این اقدامات اعتراف کردند.

«حامد کرزی»، رئیس جمهور سابق افغانستان نیز به رغم اینکه در ابتدا از تاسیس دفتر گروه طالبان در دوحه ابراز نارضایتی داشت اما بر ضرورت گفت وگو برای حل بحران طولانی مدت کشورش که هزاران قربانی برجای گذاشته تاکید کرد.

وی اظهار داشت: «طالبان از هموطنانمان هستند و گفت وگو با آنها برای حل معضل است»  از همین رو در مدت پایانی از دوره ریاست جمهوری خود بر دفتر این گروه در دوحه برای پیشبرد سعی های آشتی تکیه داشت.

گشایش دفتر طالبان در دوحه شالوده همه سعی ها برای دستیابی به آشتی در افغانستان بود چیزی که طالبان هم به آن اعتراف داشت.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : افزایش آمار تجاوز جنسی در غرب توقف ندارد زنان فرانسوی قربانی همیشگی تجاوز جنسی

بنا به اظهارات «طیب آغا»، رئیس دفتر سیاسی طالبان صلح افغانستان نیاز به نماینده ای از سوی طالبان داشت که همان دفتر این گروه در دوحه بود.

«قریب الرحمن شهاب»، فعال رسانه ای افغان در این خصوص گفت: اگر دفتر طالبان در دوحه نبود نمایندگان دولت افغانستان و همچنین کارشناسان قضیه و رهبران قبایل نمی توانستند با نمایندگان طالبان سر یک میز بنشینند و از دیدگاه یکدیگر در خصوص مساله افغانستان مطلع شوند.

یک سال بعد از آن در ماه ژوئن مبادله اسرا بین آمریکا و طالبان صورت گرفت به گونه ای که پنج تن از شبه نظامیان رده بالای طالبان در ازای تحویل بردن بوی برگال، گروهبان ارتش آمریکا تنها اسیر جنگی آمریکا در افغانستان،که به مدت پنج سال بوسیله طالبان محبوس بود، به قطر منتقل و آزاد شدند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا آن زمان (۱۲ خرداد ۹۳) تاکید کرد که مبادله اسرا با سعی های قطر و طی هماهنگی کامل با آمریکا صورت گرفته است..

فرآیند آشتی در افغانستان و نقش دفتر طالبان در دوحه ثابت کرد که سران آزاد شده طالبان وجهه سیاسی طالبان را تقویت کردند و آنها بیش تر از هر کسی خواهان آشتی در افغانستان هستند.

به عقیده ناظران این تبادل اسرا تاثیر مثبتی بر روند آشتی در افغانستان دارد.

سعی های قطر برای حل بحران افغانستان از طریق گفت وگو تنها به این قضیه مختصر نبود بلکه این کشور میزان نشست هایی درباره مذاکرات افغانستان بوده است و همه ظرفیت های خود را برای نشستن طرف های افغان پای میز گفت و گو به منظور بررسی ابعاد بحران کشورشان بکار بست تا راه حلی برای معضل مرگبار افغانستان ایجاد شود.

از طریق این نشست ها بود که نمایندگان دولت افغانستان و رهبران قبایل و چهره های سرشناس این کشور  توانستند با نمایندگان طالبان سر یک میز بنشینند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : امیدواریم کشورهای اسلامی از حقوق ملت مظلوم فلسطین دفاع کنند

در همین راستا قیوم کوچی، سفیر کنونی افغانستان در روسیه، یکی از رهبران مشهور قبیله ای و عموی رئیس جمهور افغانستان پس از شرکت در نشستی که بین نمایندگان طالبان با دولت کابل تحت نظارت موسسه بین المللی پگواش در ماه مه ۲۰۱۵ در دوحه برگزار شد، گفت: نشستن سر یک میز با نمایندگان طالبان بسیار مثمر ثمر بود.

رهبران طالبان همچنین از طریق دفتر این گروه در دوحه به کشورهای اروپایی متعددی همچون ژاپن، فرانسه و آمریکا سفر کردند تا در کنفرانس های صلح و گفت وگو با دولت شرکت کنند.

از همین رو قطر می تواند با میزبانی نشست های آشتی افغانستان نقشی کلیدی در بحران افغانستان داشته باشد بخصوص که دستیابی به صلح گزینه قطعی برای حل بحران افغانستان است آن هم پس از ۱۶ سال جنگ آمریکا در افغانستان که تنها یک رسوایی برای واشنگتن بوده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید :