نزدیک به 700 گونه گیاهی در کلار شناسایی شده است

به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از منطقه آزاد؛ مدیر باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد با اعلام این خبر گفت: کوه کلار از جمله ارتفاعات زاگرس است که به صورت شرقی و غربی امتداد دارد و سمت شرق آن از گردنه­ی تنگ وستگان شروع و به سمت غرب امتداد یافته است و نهایتاً در جنوب شهر ناغان در گردنه‌ای به نام همین شهر ختم می‌شود.

اعظم بیگی خردمند افزود: کلار از شمال به تالاب‌های گندمان، چغاخور، علی آباد و سولگان منتهی است و در واقع وجود تالاب­های فوق که بصورت زنجیر وار به هم پیوسته و مأمن و زیستگاه بیش از ۳۰۰ هزار پرنده بومی و مهاجر، آبزی، کنار آبزی بوده و مدیون وجود ارتفاعات برف­گیر کلار است.

وی اظهار داشت: کلار علاوه بر تأمین آب تالاب­های یاد شده که هریک به تنهایی چون نگین انگشتری از بابت تنوع زیستی، گردشگری و زیبا شناسی بر تارک این خطه از ایران می‌درخشد، درضلع جنوبی نیز ذخیره گاه ژنتیکی جنگل‌های ارس را در دامن خود پرورده و کلار از لحاظ تنوع ژنتیکی و فلور این دیار بی نظیر است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : زمان گذشت و عاشقان به وصال رسیدند...

به گفته ی مدیر باشگاه پژوهشگران جوان کلار نعمت بزرگ خداوندی است که به مردم این منطقه ارزانی شده، وجود دریاچه­ ی زیبا و منحصر به ­فرد قزل گل با مساحت ا۱۴۲ هکتار در ارتفاعات بالای ۲۲۰۰ متر این کوه و تالاب­های چال تر و چال خشک مشرف در آنجا و جاری بودن قریب چهل چشمه بزرگ از اقصی نقاط منطقه و تمرکز مراکز جمعیتی جمعیتی در دامنه‌های و اضلاع اربعه ارتفاعات آن ارتزاق و تأمین معیشت اهالی و ساکنین روستاهای دامنه‌های کوه کلار را باعث شده است.

دکتر بیگی خردمند تصریح کرد: هرساله قریب ۲۰ هزار واحد دامی و دامداران روستایی ساکن و عشایر، مراتع کلار را مورد بهره‌برداری قرار می‌دهند و نزدیک به ۷۰۰ گونه گیاهی در کلار شناسایی شده که قریب ۵۰ گونه­ ی آن در علم پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از آن جمله می‌توان به گیاهانی هم­چون شاه تره، چز، مخلصه،کافور کوهی، پرسیاوشان ،افسنطین، بومادران، تره کوهی، زرین گیاه،گلنار، مرزه­کلاری، زالزالک، محلب، گل سنبله­ای، ریواس و … یاد کرد، که اهمیت این منطقه را دو چندان کرده است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : تحول روابط گردشگری ایران و صربستان/ پیش‌دستی صرب‌ها در جذب گردشگر

به همین منظور باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد بازدید علمی از این منطقه­ ی ویژه و منحصر به فرد را برای اعضای خود فراهم کرد که طی آن اعضا با موقعیت منطقه، پوشش گیاهی و به ویژه گیاهان دارویی منطقه آشنا شدند.

مدیر باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد گفت: با توجه به رویکرد باشگاه پژوهشگران جوان و پوشش گیاهی غنی منطقه کلار بازدیدهایی از این دست برای دانشجویان و اعضای باشگاه بسیار کاربردی و آموزنده بوده و الهام بخش تحقیقات و پژوهش­های اعضای باشگاه پژوهشگران جوان خواهد بود.

دکتر اعظم بیگی خردمند در پایان بیان داشت: دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی حائز شرایط عضویت می­توانند با ارسال درخواست عضویت خود، در سایتwww.bpj.ir از امکانات آموزشی و علمی این باشگاه استفاده کنند.

انتهای پیام/۱۰۲۲ج

این خبر را به اشتراک بگذارید :