به گزارش شمس آباد به نقل از شمس آباد ، خوزستان استانی است که گرمای سوزان یارغار و دوست دیرینه او شده؛ جایی که دومین شهر گرم جهان را در دل خود جا داده و زندگی در آن بدون سیستم‌های سرمایشی به نوعی “طنز” است.
با وجود اینکه در نخستین روزهای فصل تابستان به سرمی‌بریم در اطلاعیه‌های هواشناسی دمای هوای اکثر نقاط استان۵۰درجه گزارش می‌شود؛ ۵۰درجه یعنی پخته شدن تخم‌مرغ بدون نیاز به شعله‌های آتش! ۵۰درجه یعنی نصف دمای نقطه جوش!

در استان خوزستان هر سال پیش از ورود به فصل تابستان، دمای هوا به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد و پس از مدتی رطوبت بیش از ۸۰ الی ۹۰درصد نیز به گرمایاین منطقه افزوده می‌شود.

اکنون در ذهنتان چنین دمایی را به اضافه ۱۶ ساعت روزه‌داری تصور کنید؛ حال برای اینکه زندگی یک خوزستانی را لحظاتی لمس کنید کلید برق را به حالت خاموش در آورید و قطعی برق و از کارافتادن سیستم‌های سرمایشی را به ماجرا بی‌افزاید؛ اکنون شما یک خوزستانی هستید.

قطعی‌های برق میهمان ناخوانده همراه گرما

مردم استان خوزستان هرسال با آغاز موج جدید افزایش دمای استان با پدیده‌ای قدیمی و آزاردهنده با نام “قطعی برق” مواجه می‌شوند به طوری نزدیک همه روزه نقطه‌ای از این استان زرخیز ولی زرندیده از “نعمت حیاتی برق “محروم می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : برنامه‌های نامزد شهرداری تهران؛ صدور کارت دستفروشی و ایجاد اماکن مخصوص برای فعالیت دستفروشان - اخبار شمس آباد

شرکت‌ توزیع برق و برق منطقه‌ای استان خوزستان همواره مردم را به صرفه‌جویی در مصرف برق فرامی‌خوانند که به همین دلیل گاهی در بین مردم این سوال مطرح می‌شود که مگر در چنین دمایی می‌توان از سیستم‌های سرمایشی استفاده نکرد؟! اگر چه که صرفه‌جویی مسئله‌ای حائز اهمیت است ولی آنچه که در این میان از اهمیت بیشتری برخوردار است سنگینی یک کفه ترازو به نسبت دیگر است.

اینکه فقط مردم صرفه‌جویی کنند و در آن سو تجهیزات و ادوات برقی در استان خوزستان نوسازی نشوند و همچنان از تجهیزات فرسوده و قدیمی استفاده شود عادلانه نیست و “میزان” برای مردمی که بابت استفاده از انرژی برق بهای آن را پرداخت می‌کنند در حالت “تعادل” قرار نمی‌گیرد.

اظهارات جهانگیری که آبی از آن برای وضعیت برق خوزستان گرم نشد

بهمن ماه سال گذشته دو توفان خاک خوزستان را در نوردید که به موجب آن برق بیش از ۱۱شهرستان برای ساعاتی قطع شد پس از آن و با سفر وزیران در پی این اتفاق به استان خوزستان موضوع فرسودگی تجهیزات برقی مطرح شد که دولت قول پرداخت ۱۰۰ میلیارد برای نوسازی ادوات برقی تعویض مقره‌ها، پوشش عایقی برای پست‌های حساس و آسیب‌پذیر و خرید دستگاه مقره شور و نیز پرداخت ۱۸۰ میلیون یورو وام از بانک توسعه اسلامی به برق منطقه ای خوزستان را داد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : یکصدو هفدهمین شماره خط حزب الله تحت عنوان «برای مرهم زخم» منتشر شد

یک ماه بعد  اسحاق جهانگیری در آئین بهره‌برداری از نیروگاه گازی سیکل ترکیبی بهبهان چنین گفت: زمانی که از رکود اقتصادی خارج شویم و فعالیت‌های اقتصادی کشور شدت یابد نمی‌توان به سرمایه‌گذاران گفت که برق به اندازه کافی نداریم بنابراین توسعه و سرمایه‌گذاری در بخش برق مقدم بر سایر بخش‌هاست.

وی افزود که ایران قادر است تولید برق را برای منطقه به راحتی انجام دهد، بنابراین باید مجاهدت کنیم که حداقل کشورهای همسایه به شبکه برق ایران پیوستن شوند همچنین اظهار کرده که می‌توان انرژی برق کشورهای پرجمعیت پاکستان و افغانستان را تامین و برق تولیدی در کشور را به این کشورها صادر کرد.

مشکلات قابل پیش بینی و مسئولان تهدیدمحور

با وجود همه این صحبت‌ها و قول‌ها خوزستان همچنان از جایگاه مناسبی در زمینه بهره‌مندی از انرژی برق برخوردار نیست و شریعتی استاندار خوزستان نیز پس از بیش از یک سال تکیه بر کرسی استانداری ۲۹خرداد ماه امسال در بازدید از تاسیسات آسیب دیده شرکت برق اهواز گفته است که « از اکنون باید برنامه ریزی اساسی بکنیم و از کارهای سطحی و مسکن وار و مقطعی پرهیز کنیم و کارهای زیرساختی انجام دهیم. » این در حالی است که چنین اقداماتی می‌بایست از مدت‌ها پیش انجام می‌شد که کار به آتش سوزی کابل سوئیچ گیرنده پست سپیدار اهواز و در نتیجه قطعی برق و به سختی افتادن مردم نمی‌کشید.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : بیانیه پایانی نشست وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی درباره مسلمانان روهینجا

شریعتی در قسمتی دیگر از سخنانش در حاشیه بازدید تصریح کرد که «اگر قبلا هم مانند مقطع فعلی استانداری برای این مسئله وقت می‌گذاشت و به دستگاه‌های اجرایی از جمله برق سودمند می‌شد اکنون این مشکلات اخیر یا کمتر بود و یا اصلا به وجود نمی‌آمد و تاکید می‌کنم اتفاقات روی داده و مشکلات مربوط به خاموشی‌های گسترده اخیر ریشه در کوتاهی‌های چند سال اخیر دارد و مربوط به چند ماه گذشته نیست.»

سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که مسئولان و مدیران اجرایی استان به ویژه استاندار به عنوان نمایندگان دولت وقتی که از چنین موضوعاتی و تاثیر آن در زندگی روزمره مردم باخبر هستند چرا پیش از وقوع حوادث و سوانح طبیعی و غیر طبیعی به فکر تمهیدات لازم نبوده‌اند.

تابستان ۹۶ نیز فرا رسید و آنچه که مردم می‌بینند جدول‌های خاموشی است که مکررا بوسیله مسئولان توزیع برق اعلام می‌شوند تا باوجود زحمات کارگران و متخصصان این عرصه در اثر عدم مدیریت و برنامه ریزی صحیح زحمت و مشقت مردم خوزستان از این وضعیت همچنان ادامه داشته باشد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :