به گزارش شمس آباد؛ سال گذشته بود که وزیر نفت و سایر مدیران وزارت نفت از امضای قراردادهای نفتی در سال آخر دولت یازدهم خبر دادند و تاریخ‌های زیادی را هم اعلام کردند. به عنوان نمونه برای برگزاری مناقصه میدان نفتی آزادگان به عنوان بزرگ‌ترین میدان نفتی ایران بیش از شش وعده زمانی داده شد و حالا مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، برگزاری این مناقصه را به دو ماه دیگر موکول کرده است. این در حالی است که در طول چهار سال گذشته حتی یک قرارداد هم امضا نشده است و تعلل شرکت ملی نفت برای انعقاد قرارداد وضعیت تولید را در آینده نگران‌کننده کرده است.

وزیرنفت که در سال ۹۲ وعده داده بود تولید نفت میعانات گازی ایران در سال ۹۶ به ۷/۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید سال گذشته با عقب‌نشینی از موضع خود این رقم را به پایان کار دولت دوازدهم منوط کرد و همین وعده‌ها، آینده نفت را در موضع خطرناکی قرار داده است زیرا تولید نفت کشور هم اکنون روند کاهشی را طی می‌کند.
تمام رفت و آمدهای شرکت‌های خارجی به ایران همه به امضای تفاهمنامه‌های غیر الزام‌آوری ختم شده است که هنوز رنگ قرارداد را به خود ندیده‌اند. دیروز هم میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت ایتالیایی انی تفاهمنامه‌ای دیگر امضا شد که بر اساس آن این شرکت مطالعات خود را روی دو میدان نفتی و گازی آغاز خواهد کرد؛ میدان گازی کیش و فاز سوم میدان نفتی دارخوین.
  تمدید یک وعده
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مراسم امضای این تفاهمنامه در پاسخ به سؤال شمس آباد در مورد زمان برگزاری مناقصه میدان نفتی آزادگان گفت: قسمت اول مناقصه برگزار شده است. ما دعوتنامه‌ها را به شرکت‌های مختلف ارسال کردیم و در حال دریافت پاسخ‌ها هستیم. برخی از شرکت‌ها اظهار علاقه کردند و برخی دیگر هم تمایلی برای شرکت در مناقصه این میدان نفتی نداشته‌اند. شرکت ملی نفت به جای اینکه همه اسناد را برای همه شرکت‌ها بفرستد، اسناد را فقط برای شرکت‌هایی که در لیست بودند، ارسال کرد و از آنها دعوت کردند اگر علاقه‌مند هستند در مناقصه حضور داشته باشند.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: مناقصه بین شرکت‌هایی که اعلام آمادگی کرده‌اند، به صورت محدود برگزار می‌شود. ما به این شرکت‌ها تا پایان هفته فرصت داده بودیم تا علاقه و آمادگی خود را اعلام کنند اما برخی از آنها درخواست زمان بیشتری کردند تا شرکای خود را پیدا کنند.
کاردر با بیان اینکه اسناد برگزاری مناقصه میدان نفتی آزادگان آماده است، در مورد زمان برگزاری مناقصه توضیح داد: برگزاری مناقصه میدان نفتی آزادگان به آخر دولت یازدهم نمی‌رسد. زیرا ما با همه شرکت‌ها MOU امضا نکردیم و برخی از شرکت‌ها سه تا چهار ماه وقت برای مطالعه این میدان می‌خواهند.
  وضعیت لایحه‌های نفتی
کاردر در ادامه با اشاره با انجام مذاکرات با شرکت مرسک برای توسعه لایحه‌های نفتی پارس جنوبی گفت: مذاکرات آغاز شده و مدل فنی آنها بوسیله تیم فنی ما مورد بررسی قرار گرفته است. ما تمایل داریم از آنجا که این لایحه‌های نفتی مشترک هستند، سرعت کار بیشتر شود. به همین دلیل آنها دوباره مطالعه کرده‌اند و اطلاعات جدید برای ما فرستادند. برای برداشت از لایحه‌های نفتی پارس جنوبی به جز مرسک هنوز کسی اظهار علاقه نکرده است.
وی با بیان اینکه شرکت شل هنوز نتیجه مطالعه شش ماهه خود را در مورد میدان گازی کیش تحویل نداده است، اظهار کرد: تاکنون دو مطالعه دریافت شده است اما به طور کلی باید ۷۵ مطالعه دریافت کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه در مورد بدهی ایران به شرکت انی توضیح داد: این بدهی در مورد دارخوین بوده و ستلمنت امضا شده و آنها چند برداشت نفت انجام داده‌اند. فکر می‌کنیم به طور کلی ۱۴ ماه طول بکشد.
کاردر در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود ایران ۶۰۰ هزار بشکه از تولید نفت خود را کم کرده است، توضیح داد: ایران اخیراً چیزی از تولید خود کم نکرده است ظرفیت تولید نفت ایران ۴ میلیون بشکه است و میزان صادرات هم فرقی نکرده است.
  انجام مذاکره برای میدان‌های مشترک
کاردر در ادامه در پاسخ به سؤالی در مورد انجام مذاکره با کشورهای همسایه در مورد میدان‌های مشترک گفت: قطر برای برگزاری جلسه مشترک درخواست داده بود و یک جلسه هم برگزار شده و در آن بررسی شده است که برداشت از میدان مشترک چگونه تنظیم شود. با عراق هم کمیته‌ای تشکیل شده و یک جلسه از این کمیته برگزار شده است. برگزاری این جلسات برای هر دو کشور نتایج مثبتی دارد. مخصوصاً برای ایران که به ظرفیت معادل در برداشت از میدان‌ها رسیده است. وی ادامه داد: قبل از این طرف مقابل هم برای برگزاری این جلسات با ایران استقبال نمی‌کرد و اعتقاد داشت ایران ضعیف است.
  هند و فرزاد بی
وی در پاسخ به سؤال دیگری در مورد اظهار تمایل هندی‌ها برای توسعه فرزاد بی ‌و اینکه این کشور توسعه فرزاد بی‌ را حق خود می‌داند، پاسخ داد: اگر قرار باشد ابتدای قرارداد تحمیلی صورت بگیرد، خوب نیست و در طول ۲۰ سال کار ما حل نمی‌شود.
کاردر ادامه داد: اگر هندی‌ها پیشنهاد معینی در مورد میدان گازی فرزاد بی ‌ارائه دهند و مدل مالی آن اقتصادی باشد، ما استقبال می‌کنیم اما خودمان نیز در زمینه توسعه این میدان دست به اقداماتی زده‌ایم و پکیج‌های EPC را آماده کرده و به بازار عرضه خواهیم کرد اما اگر هندی‌ها در این مدت توانستند به مدلی مناسب برسند، ما استقبال می‌کنیم.
  توتال و امضای قرارداد
وی در مورد موضوعی مبنی بر اینکه شریک چینی توتال برای امضای فاز ۱۱ پارس جنوبی آماده نیست، توضیح داد: این طور نیست و فقط کار زمانی تنظیم حضور مدیران عامل طول کشیده است. از سوی دیگر اول قرار بود قرارداد را امضا کنیم و بعد از ارگان‌های مختلف تأییدیه اخذ کنیم اما این سیاست تغییر کرد و قرار است ابتدا هم ایران و هم این شرکت‌های نفتی تأییدیه‌های لازم را از ارگان‌های مختلف بگیرند.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با  تأکید بر اینکه به تعویق افتادن امضای قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی ارتباطی به موضوعات سیاسی ندارد، تصریح کرد: تیمی از شرکت توتال پنج‌شنبه هفته گذشته در ایران حضور داشت و مذاکرات به صورت حرفه‌ای تا صبح انجام شد. اگر توتال علاقه نداشت برای انجام مذاکرات به ایران نمی‌آمد. هنوز مجوزهای کامل برای امضای این قرارداد اخذ نشده است.
منبع: روزنامه جوان

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - آوار بر سر اجاره‌نشین ‏ها

این خبر را به اشتراک بگذارید :