فشار خون پست و احتمال ابتلا به افسردگی

به گزارش شمس آباد نیوز، از روزنامه دیلی میل، نتایج تحقیق در دانشگاه ترینیتی دوبلین نشان می دهد که برخی موارد ابتلا به افسردگی ممکن است به خاطر کاهش جریان خون ناشی از فشار خون پست ( یا هیپوتانسیون) باشد.

به باور محققان، اگر مطالعات بیشتر نیز موید این ارتباط باشد، احتمال درمان بیماران مبتلا به افسردگی که همزمان دچار هیپوتانسیون هستند، از طریق افزایش فشار خون آنها مسیر خواهد شد.

افزایش موارد تشخیص افسردگی به تجویز داروهایی مانند پروزاک منجر شده است که به مهارکننده‌های بازجذب سروتونین با نام مخفف اس‌اس‌آرآی‌ها (SSRIs) معروف هستند. اعتقاد بر این است که با افزایش سطح مواد شیمیایی در مغز همچون سرتونین که عامل ‘احساس خوب’ تلقی می شوند، می توان خلق و خو را بهبود بخشید.

اما یافته جدید محققان مبنی بر این که فشار خون پست می تواند با ابتلا به افسردگی ارتباط داشته باشد به این معنی است که احتمال دارد در آینده برای درمان مواردی از افسردگی نیازی به تجویز داروی SSRIs نباشد و در عوض از داروها و یا تدابیر دیگر برای رفع فشار خون پست در مبتلایان به افسردگی استفاده کرد.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : معرفی ۵۰ طرح اشتغال روستایی و عشایری به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات

روش های دیگر بالا بردن فشار خون می تواند شامل مصرف آب زیاد، مصرف نمک بیشتر (زیرا نمک با نگه داشتن مایعات در بدن فشار خون را افزایش می دهد) یا مصرف داروهایی – مانند فلودروکورتیزون استروئید- باشد که به نگه داشتن مایعات در بدن نیز مدد می کند.

محققان ایرلندی در ابتدای مطالعه فشار خون بیش از ۴۵۰۰ مرد و زن بالای ۵۰ سال را به مدت ۲ سال بررسی کردند و برای بررسی سلامت روانی شرکت کنندگان نیز از یک سیستم نمره دهی افسردگی استفاده کردند.

افرادی که مبتلا به علائم افسردگی بودند یا داروهای ضد افسردگی مصرف می کردند، در این مطالعه شرکت داده نشدند.

بقیه شرکت کنندگان در طی دو سال بررسی شدند و نتایج این مطالعه که در مجله Age and Ageing منتشر شد، نشان داد حدود ۲۰۰ نفر به افسردگی مبتلا شده بودند.

نتیجه گیری محققان این بود که افراد مبتلا به فشار خون سیستولیک که همواره فشار خون پست تر از ۱۳۰ میلیمتر جیوه داشتند، ۳۰ درصد بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به اختلالات روانی قرار داشتند و بر این اساس، فشار خون پست می تواند یک عامل خطر قابل اصلاح برای افسردگی باشد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : برنامه رفع مشکل بیکاری چهارمحال وبختیاری آماده ارائه به دولت است

یافته های این تحقیق، موید یک مطالعه بزرگ قبلی در نروژ است که در تمام محدوده های سنی نتایج مشابهی را نشان داد.

محققان موسسه علوم و تکنولوژی نروژ وضعیت ۶۰ هزار مرد و زن ۲۰ تا ۸۹ سال را در سال ۲۰۰۷ پیگیری کردند، فشار خونشان را اندازه گرفتند و وضعیت سلامت روانی آنها را پس از چند سال پیگیری کردند. نتایج این مطالعه که در مجله اپیدمیولوژی و بهداشت جامعه منتشر شد، نشان داد افراد مبتلا به فشار خون پست در قیاس با افراد دارای فشار خون طبیعی ۳۱ درصد بیشتر در معرض خطر اضطراب هستند و احتمال ابتلا به افسردگی ۲۲ درصد در آنها بیشتر است.

به گفته تیم تحقیق نروژی، احتمال دارد پست بودن فشار خون توازن هورمون های مورد نیاز برای جلوگیری از اضطراب و یا افسردگی را به هم می زند.

در نتیجه، انجمن قلب آمریکا در حال اماده افسردگی را بعنوان یکی از تابلو های فشار خون پست مد نظر قرار می دهد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - گره غیبت بر پنجره فولاد

انتهای پیام/۱۰۲۲ج

این خبر را به اشتراک بگذارید :