عید سعید فطر از پخت نان کاکولی تا طبخ آش محلی

به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از  شمس آباد؛ عید فطر یکی از دو عید بزرگ اسلامی است که در روز اول ماه شوال برگزار می‌شود.

مسلمانان پس از یک ماه روزه و سجود پروردگار، چشم به راه این روز بزرگ می‌باشند و این‌ روز را جشن می‌گیرند.

عید فطر بدرقه‌ای است بر ماه رمضان

در این روز، روزه حرام است و گویی پس از یک ماه اطاعت از پروردگار، همگان در ضیافتی که از سوی رب‌العالمین تدارک دیده‌می‌شود شرکت می‌کنند

در لغت به‌معنی شکستن روزه و روزه‌گشودن آمده‌است و عید فطر را عید روزه‌گشادن نیز می‌‌گویند.
در صبح عید فطر در همه‌ی شهرها و روستاهای سرزمین‌های اسلامی نماز عید فطر با تشریفات خاصی برگزار می‌شود.

گرچه نماز عید فطر واجب نیست؛ اما تمام مسلمانان علی‌الخصوص آنان که موفق به روزه بردن شده‌اند، شرکت در نماز عید فطر را مستحب می‌دانند.

برپایی نماز عید فطر و دیگر مراسم مخصوص این‌روز در نقاط مختلف بسیار دیدنی و شنیدنی است که به‌شرح یکایک این آداب و مراسم می‌پردازیم

گذری به آداب و رسوم عید فطر در چهار محال و بختیاری

در گوشه و کنار ایران اسلامی، آیین‌ها و آداب و رسوم متفاوتی برای مناسبت‌های مختلف مانند ماه مبارک رمضان وجود دارد که برخاسته از فرهنگ عامه و اعتقادات مردمان هر منطقه است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : فتنه ۸۸ نسخه بازسازی شده جنگ جمل بود

آداب و رسوم عید سعید فطر در کنار آیین های مذهبی و اعمال و مستحبات ذکر شده نظیر نماز عید فطر و…، بخشی از جذابیت های فرهنگی و اعتقادی مردم استان چهارمحال و بختیاری است

عیدی بردن برای تازه عروس ها

در استان چهارمحال و بختیاری اکثر اعیاد و مناسبت ها برای تازه عروس و دامادها هدیه و عیدانه می برند که این رسم از قدیم تا کنون در بین مردم این استان رواج داشته است که همین امر در شهرها و روستا ها به صورت گوناگون اتفاق می افتد برخی ها تنها طلا برای عروس می برند و برخی دیگر با پختن آش ، بردن شیرینی ، میوه و هدیه به دیدن عروس و یا داماد می روند که این رسم در روزعید سعید فطر نیز اتفاق می افتد.

طبخ آش دوغ و یا آش کشک

از دیگر سنت‌های قدیمی نیکو و پسندیده این است که در شب اعیادی مانند عید قربان، غدیر، نوروز و… و بویژه عید سعید فطر، بزرگان فامیل و بویژه پدران و برادران، غذای معروف به «آش عیدی» را همراه با میوه و شیرینی و کادو (هدیه) برای دختران و خواهران خود می‌برند و عید را به آن‌ها تبریک می‌گویند. بعضاً هم مواد مورد نیاز برای پخت غذا از جمله برنج، گوشت، میوه، روغن و … را به همراه می‌برند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تأکید مقامات ترکمنستان و انگلستان بر گسترش تعاملات تجاری و اقتصادی


مراسم عید اموات در عید سعید فطر

برپایی مراسم عید برای اموات و درگذشتگان یک سال گذشته (ماه مبارک رمضان سال گذشته تا کنون) از سنتهای مرسوم در استان چهارمحال و بختیاری است که در روز عید سعید فطر انجام می‌شود. در این آیین، بعد از نماز عید سعید فطر، مراسمی در مسجد محل برگزار و پس از قرائت قرآن، با حضور در منزل مرحوم مورد نظر، به صرف ناهار پذیرایی انجام می‌شود. البته این مراسم در یکی از اعیاد قربان، غدیر و نوروز هم انجام می‌شود.

همچنین در این ایام و اعیاد، با حضور در قبرستان مؤمنین و گلزارهای شهداء ضمن غبارروبی و عطرافشانی قبور و توزیع شیرینی، برای اموات و شهداء قرائت قرآن و فاتحه صورت می‌گیرد.

صله رحم، دیدار دوستان و عیادت بیماران در عید سعید فطر

از جمله سنت‌های نیکو و سفارش شده در اسلام؛ صله رحم، دیدار دوستان و عیادت از بیماران است که مردم استان چهارمحال و بختیاری در روز عید سعید فطر، به عنوان یکی از بزرگترین اعیاد اسلامی و خوشنود از توفیق یک ماه سجود و بندگی خدای متعال، و روزه داری و حضور در میهمانی الهی، به آن می‌پردازند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : فوت سالانه دو هزار نفر ناشی از حوادث کار در کشور

خواندن تسبیحات حضرت فاطمه بر روی نخود

یکی از مراسم ویژه و خاص که در اکثر نقاط این استان به آن پایبند هستند خواندن ذکر تسبیحات حضرت فاطمه (س) بر روی نخود است که از اول ماه مبارک رمضان به نیت ۱۴ معصوم و هر معصومی ۱۰۰ نخود قطع کرده و ذکر را روی آن می خوانند و روز عید سعید فطر این نخودها را با نخودهای بیشتر ترکیب کرده و آن را طبخ می کنند و در بین نمازگزاران پخش خواهند کرد.

پخت نان کاکولی در عید سعید فطر

از قدیم رسمی بسیار جالبی که بین مردم این استان به وضوح دیده می شود پخت نان کاکولی بوده که در ۲۷ ماه مبارک رمضان به این مضمون که خبر از پایان ماه مبارک رمضان و فرارسیدن عید سعید فطر را می دهد زنان این استان مشغول به پخت این نان شیرین می شوند.

انتهای پیام/۵۳۰ب

گزارش: مرضیه عالی پور هفشجانی

این خبر را به اشتراک بگذارید :