جغرافیای اقتصادی شهرستان بن  به شدت تحت تأثیر دو منطقه، یعنی منطقه حفاظت شده شیدا (ارتفاعات شیدا) و کناره های پست رودخانه زاینده رود است و باغداری و دامپروری پیشه عمده مردمان این بخش را شامل می شود.

شغل بیشتر مردمان بِن از قدیم  کشاورزی، باغداری و دامپروری بوده و عمده ترین محصولات گیاهی شهر بن:  شیرین بیان، گل ختنی، خاک شیر و ریواس و محصولات باغی شامل: آلوچه، بادام، گردو، انگور، هلو، زردآلو، و… می باشد.  

محصولات ارگانیک

شرایط آب و هوایی و خنک این شهرستان  موجب شده بهره‌گیری از سموم شیمیایی برای مبارزه با آفات درختان در مقایسه با نقاط گرمسیر که پشه و حشرات بسیار زیاد است، کمتر باشد.

بهره‌گیری از کودهای دامی موجب شده محصولات باغی تولیدی این شهرستان  ارگانیک باشد.
یکی از مهم‌ترین محصولات باغی تولیدی این شهرستان که دارای کیفیت بالای جهانی است، بادام است که از این شهرستان صادر می شود.

درخت بادام به‌واسطه مقاومت بسیار بالا و بازدهی مطلوب در بسیاری از مناطق استان کاشته شده و باغات بادام در تمام استان چهارمحال و بختیاری توسعه‌ یافته است. یکی از  نقاط استان در تولید بادام شهرستان بن است که هم آب باکیفیت و هم خاک حاصلخیز برای کاشت درخت بادام دارد.
 

نبود صنایع تبدیلی

البته از حداکثر پتانسیل باغ های این منطقه استفاده نمی شود و حداقل کاری که می توان برای این منطقه انجام داد صادارات بادام، گردو، هلو و… است.

با تاسیس کارخانه ای جهت تبدیل بادام، گردو، هلو و انگور و… منطقه به فرآورده هایی مانند: کمپوت، مربا، شیره، ترشی و میوه خشک و…  می توان به رونق هرچه بیشتر کشاوری این منطقه مدد شایانی کرد.  

اگر چه توجه به ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی از دیدگاه اقتصادی بسیار حائز اهمیت است اما تاکنون اقدامی جدی و درخور توجه در زمینه تقویت، ایجاد صنایع فرآوری و تبدیلی محصولات کشاورزی در منطقه انجام نگرفته و اهمیت این امر با نگاهی به میزان ضایعات محصولات کشاورزی در این شهرستان نمود بیشتری پیدا می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - رمزگشایی از دستخط شهید همت

بیراه نیست اگر گفته شود ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی مهمترین راهکار برای خروج از اقتصاد تک محوری در شهرستان بن است. ایجاد صنایع تبدیلی هم سطح محصولات کشاورزی را ارتقاء می بخشد و هم باعث بهبود درآمدها و ایجاد اشتغال می گردد.

به عنوان نمونه شهرستان بن در حال اکنون از محصولات کشاورزی و باغی خوبی برخوردار است اما با این همه محصولات هنوز به صورت فله عرضه می گردد.
 

۳۰ درصد هلو ضایعات می شود

 محمد اکبری با اشاره کشت هلو در شهرستان بن اظهار داشت: متاسفانه به دلیل عدم وجود صنایع تبدیلی دراین زمینه سالانه و در فصل برداشت این میوه بیش از ۳۰ درصد  از این محصول به صورت زیردرختی از بین می‎رود.
 
وی خاطرنشان کرد: با توجه به تنوع تولیدات ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی بسیار مهم است، این صنایع در فرآوری و ایجاد ارزش افزوده نقش بسزایی دارند، در حالی که اگر به این بخش رسیدگی نشود در توسعه کشاورزی استان اختلال ایجاد می‌‎شود.

 


 

اکبری به مزایای این صنایع اشاره کرد و گفت: صنایع تبدیلی و تکمیلی در ایجاد خودکفایی، کاهش ضایعات، افزایش تولید، استفاده بهینه از صنایع، ایجاد اشتغال پایدار، افزایش صادرات غیرنفتی و ایجاد زمینه مشارکت با بخش خصوصی نقش اساسی دارند.
 
این کشاورز، کمبود صنایع بسته‌بندی خلا مهم توسعه باغداری و کشاورزی در عرصه های مختلف  عنوان کرد و یادآور شد: البته تنها با دارا بودن صنایع تبدیلی نمی توان به رونق کشاورزی و دستیابی به ایده ها امیدوار بود چرا که افزایش بهره وری در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی محقق نمی‌شود مگر این که تولیدکنندگان با دید بازار محوری و صادرات محوری به تولید محصول بپردازند و در این رابطه نیز با برنامه ریزی و بهره مندی از نظر کارشناسان وارد شوند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : یحیی توره پیشنهاد نجومی چینی‌ها را رد کرد

 

 

کارشناسان، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، افزایش صادرات و کاهش واردات، ایجاد ارزش افزوده و جذب نیروی مازاد کار کشاورزی را از جمله ضرورت های توجه به صنایع تبدیلی و زیرساخت های این بخش می دانند و می گویند: شکل گیری صنایع تبدیلی و تکمیلی و ایجاد صنایع بسته بندی محصولات کشاورزی در کنار ساخت سردخانه ها و انبارهای مکانیزه نگهداری محصول نقش مهمی در حمایت از کشاورزان و توسعه بخش کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری دارد.

مشکلات بخش کشاورزی

هر چند وجود مشکلات فراوان بخش کشاورزی ازجمله سوخت، کود شیمیایی، نبود بیمه محصولات ،خشکسالی موجود و از همه مهمتر نبود توجه اساسی دولت به این بخش و عدم پرداخت بموقع خسارت های خشکسالی و نبود سبد حمایتی از سوی آنها برای کشاورزان بطور عمده، پایین بودن قیمت محصولات کشاورزی، بالا رفتن بی رویه قیمت نهاده ها و ماشین آلات کشاورزی و ادوات باغبانی، کاهش تولیدات کشاورزی و اشباع بسیاری از مواد تولیدی، نبود اعتبارات مناسب در این بخش، کمبود صادرات و تجارت و غیره همه و همه باعث شده تا کشاورزان با مشکلات زیادی سر کنند.

 

 

اما انجام کارهای اصولی و زیربنایی ازجمله احداث انبار های سردخانه، توجه به کارخانجات صنایع تبدیلی، تهیه ماشین آلات بسته بندی و حمل و نقل سردخانه ای، لوازم آبیاری قطره ای از توان بخش باغداری خارج بوده و دستیابی به اعتبارات بانکی هم به لحاظ بالابودن نرخ کار فرد و اخذ وثیقه و بطور کلی مقررات حاکم بر بانکها و سیستم بانکی، مقدور نیست و بخش خصوصی هم با مقایسه سوددهی سرمایه در سایر بخش ها اکنون به سرمایه گذاری در این بخش نیست.

البته اختصاص اعتبارات بلاعوض و یا با کارمزد کم و به دور از تشریفات و بروکراسی اداری می تواند امور زیر بنایی یاد شده را تسریع بخشد و همچنین حمایت سازمانهای مرتبط ازجمله بازرگانی، جهاد کشاورزی و توسعه تجارت خارجی به منظور بازاریابی و صادرات محصولات به نظر می رسد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : بیش از ۹۰ درصد گردش مالی مواد مخدر در سیستم‌های کشورهای غربی انجام می‌شود

با همه این اوصاف امسال مثل سالهای قبل برخی از محصولات کشاورزی باز در دست کشاورزان و باغداران مانده است و به لحاظ عدم بازار یابی و عدم توجه مسئولان امر و نبود یک برنامه ریزی مدون وکارآمد الان که فصل برداشت محصول است.
 

بحران کم آبی

علت بحران کم آبی با آغاز فصل برداشت و نیاز مبرم به آبیاری “هرسه روز یکبار “و افزایش شدت گرما باغات شهرستان با بحران کم آبی مواجه شده اند.

وخشکسالی امسال وکاهش نزولات جوی باعث شده که در فصل آبیاری باغات با مشکل مواجه شده و با تداوم این وضعیت در فصل آبیاری به برخی از درختان نیز آب در حد نیاز نرسد.

محمد رضا اکبری تحصیل کرده حوزه آب به خبرنگار زنگ خبر  گفت: علیرغم اینکه میزان بارشها در ابتدای سال جدید از نظر مقدار ،رقم بسیار خوبی در شهرستان بن  بوده اما این بارشها به علت شدت بارندگیها نفوذ به داخل آبخوان بسیار کم بوده و بخش اعظم آن به صورت روان آب از حوزه شهرستان خارج شده است

 وی افزود: اگر در ایام بهار بارندگی ها از نظر مقدار به همین صورت ادامه یابد و از متوسط درازمدت فراتر هم رود بعلت خصوصیات هیدرودینامیک و هم چنین کاهش شدید ذخایر آبخوان های منطقه که در یک دوره خشکسالی حدود ده ساله در شهرستان اتفاق افتاده است تامین آب سفره های زیر زمینی امکان پذیر نبوده و جبران ذخایر آب زیرزمینی نیازمند زمان بیشتری است لذا در فصول گرما دچار کم آبی در بخش شرب وکشاورزی خواهیم بود.

و در آخر حال با این وضعیت باید دید مسئولان چه تدابیری برای حل این معضلات و مشکلات اندیشده اند و باتوجه به اینکه کشاورزی بعنوان یکی از پایه های اساسی توسعه در کشور ومنطقه همچنان باید مورد کم لطفی و بی مهری قرار گیرد.

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۵۲۰ز

این خبر را به اشتراک بگذارید :