به گزارش شمس آباد، یک سال پیش در روزهایی که مسئله حقوق های نجومی موضوع شماره یک رسانه ها شده بود، رهبر انقلاب در دیدار رمضانی با رئیس جمهور و اعضای دولت، نسبت به پیگیری این مسئله تذکراتی صریح داده و خواستار رسیدگی فوری به مسئله شدند مسئله ای که همچنان در میان مردم و رسانه ها حل نشده و شاید بتوان گفت نتیجه ای از بررسی های مسئولانه حاصل نشده است.
افشای فیش های نجومی و انگشت اشاره به سوی دولت
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ بود که در برخی رسانه ها فیش حقوقی یکی از مدیران بیمه مرکزی منتشر شد که خبر از رقم بالای دریافتی داشت. این خبر در همان آغاز انتشار آنقدر انعکاس گسترده داشت که رسانه ملی نیز یک روز بعد یعنی در ۱۷ اردیبهشت، در یکی از بخش های خبری خود در گزارشی پیرامون مسئله فیش‌های حقوقی نجومی به دریافتی های کلان برخی مدیر ارشد بیمه پرداخت. این اتفاق اما بهانه ای شد تا کمتر از یک هفته بعد از انتشار خبر فیش های نجومی، رئیس کل بیمه مرکزی از مسئولیت خود استعفا دهد.
جرقه خبر انتشار فیش های نجومی اما باعث شد که در روزهای بعد اظهارنظرهای متعدد از سوی مقامات دولتی و رسمی کشور مطرح شود که البته این سخنان بیش از همه وجهه انتقادی داشت.
تداوم افشای فیش‌های حقوقی نجومی انگشت اشاره افکار عمومی را به سمت مدیران دولتی هدف گرفت و همین امر باعث شد که رئیس جمهور به معاون اول خود دستور پیگیری ماجرا و برخورد با دریافت‌کنندگان حقوق‌های نجومی را داد.
موضوع حقوق های نجومی هجوم به ارزش هاست
کمتر از یک ماه بعد یعنی ۲ تیر ماه ۹۵ رهبر انقلاب در دیدار رمضانی رئیس جمهور و اعضای کابینه با ایشان، به طور جدی به مسئله حقوق های نجومی پرداخته و فرمودند: «موضوع حقوق های نجومی، در واقع هجوم به ارزش ها است اما همه بدانند که این موضوع از استثناءها است و اکثر مدیران دستگاهها، انسانهای پاک‌دست هستند، اما همین تعداد کم نیز خیلی بد است و باید حتماً با آن برخورد شود».
ایشان با اشاره به دستور رئیس جمهور به معاون اول برای پیگیری موضوع خاطرنشان کردند: «این موضوع نباید شامل مرور زمان شود بلکه باید حتماً به صورت جدی پیگیری، و نتیجه آن به اطلاع مردم رسانده شود».
حضرت آیت الله خامنه ای البته تاکید کردند: «بر اساس اطلاعاتی که به من رسیده است، میزان دریافتی مدیران در بیشتر دستگاهها، در حد معقول است و دریافتی های کلان، مربوط به تعداد اندکی از مدیران است که باید با همین موارد اندک هم برخورد قاطعانه انجام شود».
این سخنان رهبری علاوه بر آنکه مسئولیت پیگیری قانونی و برخورد با خاطیان را بر دوش مسئولان نهاد، به طور صریح مسئله ایجاد شفافیت و اصلاح نگاه افکار عمومی را هم مطالبه داشت.
ایشان فرمودند که «مسئله حقوق های نجومی هجوم به ارزش هاست که باید بدون مرور زمان نسبت به موارد تخلف رسیدگی و برخود شود».
کلیه دستگاه ها موظفند نسبت به پرداخت های غیرمتعارف حساسیت نشان دهند
مطالبه رهبر انقلاب نسبت به پیگیری پدیده حقوق های نجومی به اینجا ختم نشد و ایشان در پاسخ به نامه اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در خصوص همین موضوع، فرمودند: « کلیه دستگاه ها موظفند نسبت به پرداخت های غیرمتعارف حساسیت نشان دهند و قاطعانه با موارد تخلف برخورد کنند. دفتر هم موظف است ضوابط مصوب دولت را در مجموعه های وابسته به خود مورد توجه و امعان نظر قرار دهد.»  
معاون اول رئیس جمهور در این نامه به تاریخ ۲۵ خرداد، خواستار همکاری و مشارکت همه دستگاه ها و نهادهای عمومی کشور با دولت در ایجاد انضباط به ویژه در امور مالی و رعایت کامل قوانین و مقررات و حرکت بر مدار قانون شده بود که البته پاسخ کوتاه اما متقن رهبری همه را بر پاسخگویی و همکاری و دولت را به پرهیز از شانه خالی کردن از بار مسئولیت موظف کرد.
اینگونه نباشد که ما های هوی کنیم و بعد قضایا را تمام کرده و به‌کلی به دست فراموشی بسپاریم
حضرت آیت الله خامنه ای البته تنها به این تذکرات بسنده نکردند. ایشان تنها چند روز بعد از اولین واکنش شان و در ۱۶ تیر ماه در خطبه های نماز عید فطر با اشاره به اینکه «موضوع سیاست داخلی کشور موضوع حقوق ها و برداشت های غیرمنصفانه و ظالمانه از بیت المال است که بین مردم رایج شده و خبر آن دهان به دهان نقل می شود» فرمودند: «این برداشت ها نامشروع است، این برداشت ها گناه است،  خیانت به آرمانهای انقلاب است، دریافت های نامشروع باید برگردانده شود و کسانی اگر بی قانونی کردند مجازات شوند و اگر سوء استفاده ای از قانون شده است باید آنها را از این کارها برکنار کرد. اینها کسانی نیستند که لیاقت داشته باشند در این مراکز قرار گیرند».
رهبر معظم انقلاب همچنین افزودند: «قطعا در گذشته کوتاهی هایی شده است، غفلت هایی شده است که باید جبران شود و اینگونه نباشد که ما های هوی کنیم و بعد قضایا را تمام کرده و به‌کلی به دست فراموشی بسپاریم».
سخنان رهبری در روز عید فطر و اعلام خطر جدی در خصوص مسئله فیش های نجومی و ضرورت برخورد قاطع با این پدیده نشان داد که تا آن زمان هیچ اتفاق قابل توجهی در برخورد با سواستفاده کنندگان و تنویر افکار عمومی صورت نگرفته و همچنان موضوع برخورد با این پدیده در میان افکار عمومی و مسئولان کشور در صدر اهمیت قرار دارد.
سخنرانی رهبر انقلاب در روز عید فطر اما با چند محور اساسی تبیین کننده مسیر حرکت مسئولان اجرایی و قضایی شد و ایشان در این سخنانی بر مجازات کسانی که در این باره بی قانونی کردند تاکید فرمودند.
این تاکیدات و هشدارهای مکرر رهبری اگرچه در ابتدای کار با استعفا و عزل تعداد معدودی از مدیران مواجه شد و بهانه ای شد که رئیس دولت در بیانیه ای خطاب به مردم قول دهد که  از این فرصت برای ساماندهی«نظام شفافیت اطلاعات» بهره خواهد برد اما با گذشت یک سال از این هشدارها به جرئت می توان گفت که امروز شاهد کمترین اقدام جریان ساز برای اصلاح پدیده فیش های نجومی و تنویر افکار عمومی صورت نگرفته است. بماند که دریافت کنندگان این حقوق ها هم «ذخیره نظام» خوانده شدند.
بدون شک هنوز ذهن عموم مردم با علامت های سوال متعددی در زمینه دریافتی مدیران مواجه است، مقاماتی که قرار بود، خادم مردم باشند و فرصت مسئولیت را محملی برای خدمت بدانند نه «سفره ای» بر منفعت.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - تاکید فرمانده کل قوا بر ارتقای توان رزمی نیروها


منبع: مهر

این خبر را به اشتراک بگذارید :