به گزارش شمس آباد، «زلاتان ابراهیموویچ» یکی از برترین فوتبالیست‌های حال اماده جهان نزدیک به غیر از رئال مادرید و بایرن مونیخ برای تمامی باشگاه‌های بزرگ جهان توپ زده است. اما اکنون این بازیکن بزرگ سوئدی پس از آسیب‌دیدگی از ناحیه رباط صلیبی در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ اروپا، دیگر آن وجهه را در نظر «ژوزه مورینیو» مربی کنونی منچستر یونایتد که نوسانات اخلاقی زیادی دارد دارا نیست. هم‌اکنون بازیکن آزاد است و می‌تواند به هر تیمی که می‌خواهد برود.
در هر حال، طبیعی است که یک بازیکن بزرگ در سن ۳۵ سالگی که بطور منطقی زمان بازنشستگی بازیکنان فوتبال است دچار افت شود هر چند که این اتفاق برای یکی از بهترین مهاجمان جهان نیافتاده است. بازی برای تیم‌های آژاکس، یوونتوس، اینترمیلان، آث میلان، بارسلونا، پاریسن ژرمن، و منچستر یونایتد یعنی بازی برای اکثر بزرگ‌ترین باشگاه‌های جهان. او، یک نابغه سرکش و صریح است که ظاهرا قصد پیر شدن در فوتبال را ندارد.

شمس آباد/d/2017/06/18/4/1968676.jpg" style="height:332px; width:518px"/>

تیم ملی سوئد

برای سوئدی‌ها گلزن بودن بسیار اهمیت دارد. سوال این است که چرا براستی این مهاجم درشت و خوش قد و بالا تا بدین حد در کشورش محبوب است؟ بدین علت است که ۶۲ گل در ۱۱۶ حضورش در تیم ملی طی ۱۵ سال گذشته به ثمر رسانده و از این حیث در بین تمامی مهاجمان تاریخ فوتبال سوئد رکورددار است؟

موج مثبت روانی و اعتماد بنفسی که زلاتان در این چند سال به سایر بازیکنان سوئد در هم تورنمنت بخشیده است، بغایت تاثیرگذار بوده و حتی منجر به صعود این تیم به جام‌ جهانی ۲۰۰۶ و جام‌ ملت‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ شده است. هنوز سه گلی که در مرحله پلی آف جام ملت‌های ۲۰۱۶ در مقابل دانمارک به تنهایی به ثمر رساند و درهای فرانسه را برای سوئد باز کرد یادمان نمی‌رود. یا مگر می‌شود گل پشت پای تحقیرکننده او به تیم ملی ایتالیا در جام ملت‌های ۲۰۰۴ و یا قیچی برگردان استثنایی او به تیم ملی انگلیس در دیدار مساعد سال ۲۰۱۲ را فراموش کرد؟ وقتی ابراهیموویچ پس از جام ملت‌های ۲۰۱۶ از تیم ملی خداحافظی کرد، چیزی به غیر از افتخار و سربلندی برای خود و تیم ملی سوئد به جا نگذاشت.

گل استثنایی زلاتان در بازی مقابل انگلیس (سال ۲۰۱۲) / کسب جایزه پوشکاش فیفا به عنوان بهترین گل سال ۲۰۱۳

مالمو (سوئد)
۱۷ سالش بود که موفق شد در مالمو بازی کند. استثنایی عمل کرد می‌کرد و سرشار از استعداد بود. دریبل‌های خاص می‌زد، حرکات نمایشی تکنیکی خاصی داشت که نه از بازیکنی با این فیزیک توقع می‌رفت و نه در فوتبال سوئد چندان دیده شده بود. مالمو در آن سال‌ها (۲۰۰۱-۱۹۹۹) یک تیم کاملا متداول بود که حتی فصل بعد، عملکرد بدتری داشت اما زلاتان همچون نگین درخشانی در این تیم می‌درخشید و قدر و اندازه‌هایش خیلی بالاتر از مالمو بود؛ او توانست بالاتر از استاندارد تیم‌اش در فصل دوم حضورش ۱۲ گل در ۲۶ بازی لیگ به ثمر برساند و تیم‌اش را به لیگ برتر سوئد وارد کند. اما همچنان استاندارد مالمو پست بود. لذا صلاح به رفتن به تیمی شایسته‌تر بود که این بخت به دلیل لیاقت‌اش برایش مهیا شد و به آژاکس رفت.

شمس آباد/d/2017/06/18/4/1968618.jpg" style="height:406px; width:601px"/>

آژاکس (هلند)

شمس آباد، زلاتان نوجوان وقتی وارد آژاکس هلند شد، در خدمت کسی قرار گرفت که شخصا او را از مالمو کشف کرد و به تیم هلندی برد. «لئو بینهاکر» مدیر تاکتیکی تیم ثابت نمود که او بهتر از تمامی مهاجمین آکادمی باشگاه است. در آن زمان که فصل ۲۰۰۱ بود همه به «میدو» مهاجم مصری آژاکس که گلزن درجه یک تیم بود می‌بالیدند. اما زلاتان آمد و او را بیچاره کرد. درخشش بی‌نظیر ابراهیموویچ همراه بود با سقوط و زوال تدریجی او.

شمس آباد/d/2017/06/18/4/1968619.jpg" style="height:420px; width:800px"/>

میدوی ناراحت در هنگام تعویض با ابراهیموویچ / روزهایی که زلاتان آمده بود و کم کم میدو را به نیمکت‌نشین بدل کرد

فصل ۲۰۰۴ سر رسید و مهاجم سوئدی تبدیل شده بود به ماشین گلزنی و حالا زمانش بود که سر و کله «مینو رایولا» یکی از بزرگ‌ترین ایجینت‌ها و وکلای فوتبال پیدا شود و از آن پس تبدیل گردد به مدیر برنامه‌های زلاتان. زلاتان از به مقصد یوونتوس باشگاه آژاکس را ترک کرد اما هواداران تیم هلندی هیچگاه او را فراموش نکردند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : رئیس‌جمهور لبنان همه را به «گذشت و آرامش» فراخواند

شمس آباد/d/2017/06/18/4/1968621.jpg" style="height:613px; width:735px"/>

سر و کله مینو رایولا پیدا شد و تا اکنون مدیر برنامه‌های اوست
یوونتوس (ایتالیا)

این خیلی بعید است که یک اسطوره در تیم وجود داشته باشد و هواداران باشگاه به شدت دوستش داشته باشند و یک مهاجم جدید وارد شود و جای او را بگیرد و مورد غضب آن هواداران قرار نگیرد. زلاتان در فصل ۲۰۰۵-۲۰۰۴ وارد یوونتوس شد و آنقدر درخشید که «دل پیِرو» بواسطه «فابیو کاپلو» -سرمربی وقت- نیمکت‌نشین شد. هواداران به شدت خشمگین شدند اما عملکرد زلاتان آنقدر عالی بود که اجازه هیچگونه بهانه‌گیری را به آنها نداد. کار به جایی رسید که هواداران یکسره نام او را در بازیها فریاد می‌زدند و یوونتوس توانست قهرمان فصل شود. فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۵ اما عملکرد ضعیف‌تری داشت و البته بیشتر نقش یک پاسور خوب را در نوک پیکان تاخت «بیانکونری‌» ایفا کرد. او به بال کناری انتقال یافت و آنجا عملکرد خوبی داشت و یوونتوس قهرمان آن فصل هم شد.

شمس آباد/d/2017/06/18/4/1968675.jpg" style="height:470px; width:306px"/>

اینترمیلان (ایتالیا)

شمس آباد، زلاتان در سال ۲۰۰۷ وارد اینترمیلان شد. همه مهاجمان تیم را ترسانده بود. مورینیو مربی وقت بود و به او فضا داد. عملکردش بسیارخوب بود و توانست تیم را به قهرمانی در ایتالیا در فصل ۲۰۰۸-۲۰۰۷ برساند. اما لیگ قهرمانان اروپا برایش ناکامی در پی داشت. به شدت از سوی رسانه‌ها به سستی و تنبلی عمدی در بازی‌های مهم اروپا متهم شد و مورینیو هم او را به نیمکت‌نشین «ساموئل اتوئو» تبدیل کرد. در هر حال عملکرد ابراهیموویچ در مجموع خوب بود و مورینیو به سه‌گانه فصل رسید اما نهایتا زلاتان خاطرات خوبی را از اینتر به همراه نداشت. لذا، مسیر اسپانیا را در پیش گرفت.

شمس آباد/d/2017/06/18/4/1968678.jpg" style="height:333px; width:500px"/>

بارسلونا (اسپانیا)

همه تصور می‌کردند که «ایبرا» در بارسلونا دورانی طلایی را به سر ببرد. اما اینچنین نبود. ۲۲ گل در فصل ۲۰۱۰ برای کاتالان‌ها به ثمر رساند و بارسلونا آن فصل را با فتح لالیگا به پایان رساند. اما زلاتان مشکل داشت؛ آن هم با سرمربی و تصمیم‌ساز تیم «پپ گوآردیولا». اتفاقا بر خلاف تصور عموم، ایبرا هیچ مشکلی با «لیونل مسی» نداشت و پیوسته پس از ترک «بلوگرانا» میانه خوبی با ستاره آرژانتینی داشته است.

زلاتان در سال ۲۰۰۹ وارد بارسلونا شد اما مشکل وی آنقدر با پپ گسترده شد که در سال ۲۰۱۰ به صورت قرضی به میلان رفت و واقعا به صلاح بود. در سال ۲۰۱۱ بود که پپ ترجیح داد که راه زلاتان برای بازگشت را ببندد و عملا با میلان بر سر ماندن او قرارداد بست. زلاتان نیز رضایت داشت. اما در پایان ثابت شد که زلاتان حتی در بارسلونا که بدترین دوران تنش را داشت، عملکردی عالی نشان داد.

شمس آباد/d/2017/06/18/4/1968679.jpg" style="height:321px; width:570px"/>

زلاتان در بارسلونا / اوج اختلافات بین او و پپ
آ. ث. میلان (ایتالیا)

ایبرا دو سال در میلان توپ زد و ۵۶ گل در ۸۵ بازی به ثمر رساند و در قهرمانی میلان در فصل ۲۰۱۱ تاثیر کلیدی داشت. او در نوک پیکان تاخت تیم ایتالیایی جانانه و عالی بازی می‌کرد و براستی یکی از ارزشمندترین بازیکنان تیم بود. ایبرا، زخم‌خورده از منتقدین مغرض ایتالیایی میلان را در سال ۲۰۱۲ ترک کرد. اکنون در سال ۲۰۱۷ هستیم و در ماه آوریل بود که باشگاه میلان پس از مصدومیت اخیر او در منچستر یونایتد برایش یک توئیت گذاشت و به او پیشنهاد داد که هر زمان خواست می‌تواند به تیم خودش بازگردد. زلاتان نیز از ترک میلان ابراز پشیمانی کرده و دلیل آن را فشار منتقدین اعلام نمود.

شمس آباد/d/2017/06/18/4/1968696.jpg" style="height:523px; width:511px"/>

یک جنگجو همیشه یک جنگجوست! زودتر خوب شو و برگرد
پاریسن ژرمن (فرانسه)

شاید هیچ‌ بازیکنی به اندازه زلاتان با مدیریت قطری پاریسن ژرمن همخوانی نداشت. او در طی ۴ سال فعالیت خود در باشگاه فرانسوی توانست ۱۵۳ گل به ثمر برساند که در تاریخ باشگاه یک رکورد محسوب می‌گردد. همچنین ۵۳ پاس گل داد که برای یک مهاجم تمام‌کننده یک امتیاز و وجه برتر به حساب می‌آید.

پاریس، زلاتان را تحسین می‌کرد اما روزنامه و رسانه‌ها با شخصیت یاغی و سرکش زلاتان کنار نمی‌آمدند. با اینکه شماره ۱۰ او به یک شماره ۱۰ نمادین و ماندگار در تاریخ باشگاه بدل شد اما زلاتان از رسانه‌های پاریسی متنفر بود و حتی یک بار بطور رسمی میزان غریبگی و عدم علاقه‌اش به این کشور را ابراز کرد و آن را «یک کشور آشغال» خواند و جو پاریس در سال ۲۰۱۶ دیگر مناسب زلاتان نبود. پاریسی‌ها این ستاره نابغه اما یاغی را نمی‌خواستند و او هم علاقه‌ای به آنها نداشت. لذا، به منچستر یونایتد کوچ کرد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - لحظه به لحظه با نقل و انتقالات فوتبال اروپا

پس از شکست ۳ بر ۲ مقابل بوردو، زلاتان در حالی که به داور بازی اعتراض می‌کند او را بی‌شعور و پست و فرانسه را یک کشور «آشغال» می‌خواند که لیاقت پاریسن ژرمن را ندارد

منچستر یونایتد (انگلیس)
شمس آباد، سال ۲۰۱۶ شده بود و مورینیو سکان رهبری منچستر یونایتد را در دست گرفت. او «مارکوس راشفورد» و «آنتونی مارشال» را در دو سمت چپ  و راست به عنوان بال‌های منطقه تاخت به کار گرفت اما براستی چه گزینه‌ای بهتر از ایبرای بزرگ می‌توانست تمام‌کنندگی در کنار این دو بازیکن را به منصه اجرا بگذارد؟ لذا، زلاتان وارد لیگ انگلیس هم شد و پروسه بی‌سابقه حضور در فوتبال حرفه‌ای ۴ کشور از ۵ کشور مدعی فوتبال در اروپا را کامل کرد.

شمس آباد/d/2017/06/18/4/1968752.jpg" style="height:432px; width:768px"/>

او ۲۸ گل در این فصل منچستر یونایتد به ثمر رساند و پاس‌های گل بسیاری هم داد. عملکرد او عالی بود و در فینال جام حذفی انگلیس هم نمایشی تحسین‌برانگیز داشت. اگرچه راشفورد جوان ظهور و عملکردی عالی داشت اما زلاتان در ۳۵ سالگی اینگونه در مقابل‌اش درخشید و با یک جوان تازه‌نفس همگام بود. اما در هر حال، از آنجایی که ژوزه مورینیو معمولا به ستاره‌ها و بزرگان فوتبال وفا نمی‌کند و پس از مدتی با آنها از در خصومت و لجبازی در می‌آید (همانند تجربه رونالدو، فابرگاس، هازارد و بقیه)، به زلاتان بزرگ هم وفا نکرد و در این فصل خواستار عزیمت او به تیم دیگری شده است.
زلاتان ابراهیموویچ در فوتبال حرفه‌ای ۴ کشور از ۵ کشور مدعی فوتبال در اروپا حضور داشته است که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌گردد. او در ایتالیا، اسپانیا، انگلیس، و فرانسه توپ زده است و فقط جای آلمان در کارنامه او خالی است. اگر قرار سخن به منطق باشد و به گزاف نرود، باید بگوییم که زلاتان یا همان ایبرای مشهور جهان فوتبال، یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال است که انصافا در حقش اجحاف شده و کمتر از آن حدی که باید دیده شود، دیده شده است. او نابغه‌ای گستاخ و سرکش است که شاید برای دنیای رسانه و نهادهای فوتبالی و داورها محبوب نباشد، اما عاشقان فوتبال، او را از جان و دل دوست دارند.

نقل‌قول‌های مشهور زلاتان ابراهیموویچ

از خصوصیات بارز زلاتان ابراهیموویچ باید به صراحت و رک‌بودن بسیار زیاد او و اماده جوابی‌اش اشاره کرد. نقل‌قول‌های ایبرا آنچنان معروف است که باید او را دارای بیشترین نقل‌قول‌های تاریخ فوتبال دانست. از قضا، غالب آنها جذاب، دارای پیام، و دارای طنز است. در ادامه، مجموعه‌ای از ۲۵ نقل‌قول‌ برتر این نابغه صریح و یاغی فوتبال آورده می‌شود تا شخصیت او را از خلال گفته‌هایش بیشتر بشناسید. شاید در نگاه اول، بسیار سرافراز به نظر آید اما حتی اگر چنین باشد، عملکرد طلایی او با چنین رفتاری سنخیت دارد.
۱٫ کاری از دست من ساخته نیست. به عالی بودن‌ام لبخند می‌زنم.
۲٫ سبک سوئدی؟ نه … سبک یوگسلاوی؟ البته که نه … سبک من سبک زلاتانی است.
۳٫ زلاتان اهل بچه‌بازی‌های مدارس ابتدائی نیست (وقتی که آرسن ونگر شرط پذیرش زلاتان در زمان نوجوانی‌اش در آرسنال را گذراندن یک امتحان دانست).
۴٫ کاری که «جان کارو» با توپ فوتبال می‌کند من می‌توانم با یک پرتقال انجام دهم (در پاسخ به کارو که یک بازیکن بازنشسته نروژی است و مدعی شده بود که حرکات نمایشی زلاتان اصلا هم جذاب و حرفه‌ای نیست).
۵٫ اول به سمت چپ رفتم و او هم آمد؛ به سمت راست رفتم و او هم آمد؛ بعد، کشیدم به چپ و او قاطی باقالی‌ها شد (در پاسخ به خبرنگار وقتی از چگونگی قال گذاشتن حرفه‌ای «استفان هنچو» مدافع لیورپول سوال کرد).
۶٫ وقتی مرا می‌خرید، فِراری خریده‌اید. و کسی هم که خودروی فراری می‌خرد، بهترین بنزین را خرج آن می‌کند. باید مراقبت از موتور ناب‌اش کنی و بعد بزنی به دل جاده. پپ گواردیولا قدر فراری را ندانست. به جای بنزین اعلا، گازوئیل خرج‌اش کرد و زد به جاده‌های خاکی (در پاسخ به خبرنگاران مبنی بر علت عزیمت‌اش از بارسلونا).
۷٫ چه می‌خواهد داشته باشد؟ بهترین هدیه برای او زلاتان است (در پاسخ به خبرنگار مبنی اینکه چه هدیه‌ای برای روز تولد همسرش خواهد گرفت).

شمس آباد/d/2017/06/18/4/1968814.jpg" style="height:433px; width:599px"/>

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - آقای نماینده چرا از جاسوس‌ها و اپوزیسیون پشتیبانی می‌کنی؟/ برخی عناصر کرم‌صفتانه دارند به نظام ضربه می‌زنند/ برخی آقایان در انتخابات تخلفات صریح خلاف قانون داشتند

۸٫ من و زنم به دنبال آپارتمان برای سکونت هستیم. اگر نتوانم آپارتمان مناسب سلیقه را پیدا کنم احتمالا یک هتل می‌خرم (در مراسم معارفه در پاریسن ژرمن).
۹٫ حقیقت دارد. من چندان بازیکنان اینجا را نمی‌شناسم. اما آنها قطعا می‌دانند که زلاتان کیست (در آستانه سفرش به پاریس جهت عقد قرارداد).
۱۰٫ گمان می‌کردند که با شکست سوئد، مرا به بازنشستگی در فوتبال می‌رسانند اما این من بودم که با دو بار شکست‌دادنشان، کل ملتشان را به بازنشستگی ورزشی رساندم (پس از حذف کردن دانمارک در مرحله پلی آف یورو ۲۰۱۶).
۱۱٫ اگر بتوانند به جای برج ایفل، مجسمه مرا بگذارند اینجا می‌مانم. گرچه حتی برای هوادارانم هم غیرممکن است (در پاسخ به اینکه آیا پس از ۲۰۱۶ با پاریسن ژرمن تمدید می‌کند یا نه).
۱۲٫ جام جهانی بدون من چیزی برای تماشا ندارد. بنابراین صبر کردن برای شروع شدن‌اش بیهوده است (پس از حذف سوئد بواسطه پرتغال در پلی آف جام جهانی ۲۰۱۴).
۱۳٫ قطعا نه. سفارش هواپیما دادم. سریعتر می‌رسم (در پاسخ به اینکه آیا پورشه خریده است).
۱۴٫ این احساس را داشتم که انگاری ۱۱ بچه اطرافم هستند (در پاسخ به اظهارات بازیکنان چلسی در مورد کارت قرمزی که در مرحله یک چهارم لیگ قهرمانان سال ۲۰۱۶ گرفت).
۱۵٫ برایم اصلا اهمیتی ندارد. دارم به تعطیلات می‌روم (پس از حذف سوئد از یورو ۲۰۱۲).

شمس آباد/d/2017/06/18/4/1968816.jpg" style="height:492px; width:800px"/>

۱۶٫ یک زلاتان مصدوم هم برای هر تیمی کلی می‌ارزد.
۱۷٫ من آتش‌بازی را دوست دارم اما ترجیح می‌دهم آن را در حیاط خانه و یا باربیکیو انجام دهم و آتش را به خانه نیاورم (پاسخ‌اش به حادثه آتش‌بازی ماریو بالوتلی)
۱۸٫ من می‌توانم در ۱۱ جای زمین بازی کنم چون یک بازیکن خوبی در هر پستی بازی می‌کند.
۱۹٫ من عمدا تو را مصدوم نکردم و این را خوب می‌دانی. اگر یک بار دیگر به من تهمت بزنی، هر دو پایت را خرد می‌کنم و تازه می‌شود گفت که این بار عمدی بوده است (در پاسخ به اتهام «رافائل فن در فارت» که گفته بود زلاتان عمدا مرا مصدوم کرده است).
۲۰٫ در این چند سال گوشم پر شده از توهین‌هایی که بازیکنان دل‌چرکین از من پشت سرم حواله کرده‌اند. زبان پاسخ من به آنها، فیزیک و قدرت بدنی‌ام در زمین است. در آنجا می‌بینمشان.
۲۱٫ همچون یک سلطان آمدم و همچون یک اسطوره می‌روم (زمان ترک پاریسن ژرمن).
۲۲٫ من سلطان فوتبال منچستر نخواهم شد بلکه خدای فوتبال آن خواهم شد (در پاسخ به «اریک کانتونا» اسوطره فوتبال منچستر یونایتد که به او گفته بود که سلطان منچستر خواهی شد).
۲۳٫ این شاهکار، کار هیچ مربی‌ای نیست (در مورد گل استثنایی که به انگلیس در سال ۲۰۱۲ زد و بهترین گل سال جهان شد).
۲۴٫ گمانم مثل فرش اصیل هستم. هر چه از عمرم می‌گذرد بهتر می‌شوم (کارشناسان او را «بنجامین باتن» فوتبال لقب داده‌اند که اشاره به این دارد که هر چه سن‌اش بالاتر می‌رود بهتر بازی می‌کند).
۲۵٫ لقب می‌خواهم چه کار؟ اگر می‌خواهید کسی از من بترسد بگویید بیاید بازی کردن مرا ببیند.

منبع:مشرق

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :