به گزارش شمس آباد؛ سخنرانی حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس آغاز شد.
روحانی در ابتدای سخنانش با بیان این مطب که از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هیئت رئیسه محترم و به ویژه ریاست محترم مجلس شورای اسلامی که در طول این ۵ روز کاری که برخی از روزها هم صبح و هم بعدازظهر مجلس مشغول کار بود و مردم ما هم خوشبختانه توجه ویژه‌ای به مذاکرات مجلس شورای اسلامی داشتند، تشکر می‌کنم، گفت:  ما شاهد یک کار حرفه‌ای مجلس در این دوره بودیم. همیشه مجلس شورای اسلامی اصول قانونی و اخلاقی را مورد توجه قرار می‌دهد و این بار بیشتر. همه نمایندگان محترمی که به عنوان موافق یا مخالف صحبت کردند کاری کارشناسانه و طبق اعتقاد و عقیده و مستندات و اطلاعاتی که داشتند صحبت کردند.

وی ادامه داد: جز این از مجلس شورای اسلامی توقع دیگری نیست. هر دوی ما یعنی دولت و مجلس بار سنگین انجام مطالبات ملی این ملت رشید و بزرگ را بردوش گرفتیم. همه ما می‌دانیم شرایط ما شرایط آسانی نیست. هم شما نمایندگان محترم کاملا مطلع هستید و هم ما در دولت کاملا اطلاع داریم راه صاف و ساده‌ای پیش روی ما نیست.

رئیس‌جمهور تصریح کرد:  در شرایط امروز دنیا برای اروپا و آمریکا و آسیا و دیگر قاره‌ها هم مسیر حکمرانی ساده و همراه نیست تا چه رسد به ما در این منطقه پرآشوب و مشکلاتی که از گذشته همه ما باقی مانده است.

روحانی با یادآوری رقم بودجه جاری دولت، اظهار داشت:‌  من به سازمان برنامه و بودجه گفته‌ام شرایط جدید به همه وزرا ابلاغ شود. ۳۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد ما است؛ ۴۰ هزار میلیارد تومان برای صندوق‌های بازنشستگی دادیم. صندوق بازنشستگی که مربوط به دولت و بودجه نیست بلکه خود صندوق باید متکلف باشد.

وی با بیان اینکه خزانه خالی را تحویل گرفتیم، گفت:  بعدها دیدیم صندوق‌های ما هم خالی بود که تحویل گرفتیم. هیچ صندوقی امروز حتی آن صندوق‌هایی که فکر می‌کنیم وضعشان خوب است هم قادر نیستند به تعهدات خودشان عمل کنند. شما مصوب کردید، بالای ۴۰ هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی بدهیم. خود نمایندگان مجلس تصویب فرمودند که ۶۰ هزار میلیارد به صندوق توسعه بریزیم که حدود ۱۵ هزار میلیارد دلار می‌شود. نصف بودجه رفت و اگر می‌خواهیم بدهکاری دولت به بخش خصوصی به پیمانکاران و بانک‌ها و بانک مرکزی حساب کنیم، دیگر هیچ چیزی ته آن باقی نمی‌ماند.

روحانی با بیان اینکه شرایط سختی پیش رو  است، گفت: در این شرایط سخت تصمیم گرفتیم که خداوند این توفیق و فرصت را به ما داده است بتوانیم خدمت کنیم یکی از افتخارات و الطاف الهی است که خداوند فرصتی را به یک بشر و انسانی که در پیشگاه خداوند ناچیز است، فرصت و بار مسئولیتی بردوشش می‌گذارد که به یک ملت و منطقه سودمند کند گاهی به جهان سودمند کند و این خیلی توفیق بزرگی است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - پشتیبانی ما از مقاومت صدقه نیست

“این توفیق هم بر دوش وزرا و هم معاونین و هم نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی است اینکه شما پای صندوق به وزرا رأی اعتماد می‌دهید یعنی ما با هم کاری را شروع کردیم و من خواهش می‌کنم که از مجلس عزیز همانطور که وظایف نظارتی را به خوبی انجام می‌دهند سوال می‌کنند تذکر می‌دهند حتی اگر لازم باشد استیضاح می‌کنند به همان نسبت هم وزرای خودشان که به آنها رأی اعتماد می‌دهند تشویق‌شان کنند سودمند‌شان کنند، آنها نیازمند به پشتیبانی مادی و معنوی هستند.”

روحانی با اشاره به اظهارات موافقان و مخالفان وزرای پیشنهادی گفت: در طول این ۵ روز، نکات فراوانی را بیان کردید من موفق نبودم همه را بشنوم ولی خلاصه گزارش را خواندم و دیدم. به نظر من آنها که مخالف بودند یا موافق بودند نقدهایی را بیان کردند اشکالاتی را مطرح کردند پیشنهاداتی را داشتند از آنها ممنونیم به ما سودمند کردند به وزرای ما سودمند کردند.

وی اضافه کرد: برنامه‌ای که دولت خدمت مجلس می‌دهد و البته رئیس‌جمهور این برنامه را یک بار در انتخابات به رأی مستقیم مردم می‌گذارد و خوشبختانه این بار صداوسیما هر روزش تبلیغ این بود که مردم رأی به فرد نمی‌دهید و رأی به برنامه می‌دهید. خوشحالیم صدا وسیما به این نکته توجه کرد و مردم را در این زمینه تشویق کرد اما در عین حال برنامه‌ای که رئیس جمهور خدمت شما می‌دهد بررسی می‌کند درست است که به رأی نمی گذارید برنامه ای که مردم مستقیما یک بار به ان رأی داده است خیلی زیبا نیست یک بار دیگر در مجلس به رأی گذاشته شود اما به هرحال نمایندگان به عنوان مخالف صحبت می‌کنند نقد می کنند و ما باید نقد نمایندگان را مورد توجه قرار بدهیم و اگربرنامه ما نقص دارد اشکالی دارد آن اشکال را تصحیح کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: نسبت به وزرا هم، همچنین موضوعی است وزرا برنامه ای خدمت شما ارائه می‌دهند و شما آنها را به بررسی می‌گذارید و نقد می‌کنید. بسیاری از نقدهای شما اشکالات شما ایرادات شما ایرادهای واردی است و باید تصحیح شود.

وی ادامه داد:‌ ما وقتی به مجلس می‌آییم وقتی برنامه وزرا می‌آید خوب است وزرا یک بار دیگر برمبنای صحبت های مجلس برنامه را مرور کنند تدقیق کنند اصلاح کنند تکمیل کنند و این بار که احکام وزرا با رأی اعتماد شما البته خواست ما بر ۱۷ وزیر است و انشاالله به ۱۷ وزیر رأی قاطع خواهید داد که کارمان را زودتر شروع کنیم نمی‌خواهم بگویم وزیری که معرفی شده است بی نقص است هیچ کدام ما بی نقص نیستیم همه ما بشر هستیم نقاط قوت داریم نقاط ضعف داریم. اما من همه تلاشم را به کار گرفتم با همه آنهایی که لازم می‌دیدم مشورت کردم حرف بسیاری را به جان خریدم و گوش کردم.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : به دست نیروهای تک تیرانداز یمن یک نظامی سعودی در جنوب عربستان کشته شد

وی بر همین اساس خاطرنشان کرد:‌ با فراکسیون‌های سه گانه مجلس نشستیم و نکات مهمی که داشتند برای من ارزشمند بود. همه را در کنار هم قرار دادیم بهترین‌هایی که ما توانستیم انتخاب کنیم همین هایی هست که ما به مجلس عرضه کردیم.

وی با اشاربه روند انتخاب وزرا تصریح کرد:‌ خدا را گواه می‌گیرم که اگر بری هر وزارتخانه فردی توانمندتر و کارآمدتر پیدا می‌کردیم تردیدی به خود نمی‌دادم خدای من اینجا گواه است و این فرد با من رفاقت قدیمی داشته یا حتی در چهار سال دولت چگونه با هم رفتار کردیم یا اینکه از چه جناحی و حزبی هست هیچ یک از اینها برای من مطرح نبوده است.

رئیس‌جمهور بر همین اساس خاطرنشان کرد:‌ نیاز بود آن اصول و اصلاحات لازم و میانه روی که مورد نیاز است به کار بگیریم ما بهتر از افراد در سعی خودمان پیدا نکردیم. پیشنهاد با ما و رأی با شماست؛ آیین‌نامه ما به این صورت است که برای تک تک وزرا رأی گرفته می شود از ابتدا هم همینطور بود ای کاش می‌شد و البته از قانون اساسی می‌توان به وزرا یک جا باشد و در بسیاری از کشورها اینطور است راحت‌تر بود رئیس‌جمهور هیئتی به نام هیئت وزیران معرفی می‌کرد یا رأی مثبت یا رأی منفی می‌گرفت.

“البته این شیوه هم خواص و امتیازات خودش را دارد. امید ما بر این است که هرچه  سریع‌تر دولت را شروع کنیم. ممکن است به وزیری بگویید، خدا رحمت کند یکی از شهدا در مجلس شهدا راجع به اعتبارنامه ایشان بحث بود پشت تریبون به این رأی ندهیم استدلال چندانی نداشت تا رقیبش که بعدا در انتخابات میان دوره‌ای رأی بیاورد او بهتر از این است اینطور که نمی شود راجع وزرا صحبت کنیم ممکن است چیزی اتفاق بیفتد ولی همه مسائل و مفاسد را کنار هم بسنجیم. برای وزارت سرپرست بگذارد و دو سه ماه سرپرست باشد وبعد وزیر معرفی کند مجموعه این مسائل را درنظر بگریم شاید اولویت اول ما سرعت کار است.”

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - نگاهی دوباره به انتشار خبر جاسوسی دختر آیت الله آملی

وی گفت:‌ برای اولین بار بود که مقام معظم رهبری در سخنرانی‌ها و خطبه‌های نماز عید فطر امسال تأکید کردند که هرچه سریع‌تر دولت تشکیل شود و در سالن کناری خدمت آقا بودیم به من گفتند که دولت را چه زمانی معرفی می‌کنید، گفتند که دولت را زودتر معرفی کنید و کار را انجام بدهید. چرا تأکید مقام معظم رهبری برای چیست. برای اینکه ما وظایف بسیار سنگینی پیش رو داریم ما کشور را متحول کنیم. چه کنیم! قبل از دولت یازدهم آمار اشتغال خالص صفر بود و از آن فرصت استفاده نشد و همه این بار به دوش دولت یازدهم افتاد.

رئیس‌جمهور ادامه داد:‌ اینکه در یک سال بیش از ۶۰۰ هزار نفر اشتغال داشته باشیم و اشتغال خالص بالای ۸۰۰ هزار نفر باشد کار کمی نیست و با توجه به نیاز کشور عقب هستیم با توجه به برنامه ششم هم عقب هستیم باید چه کار کنیم که این اشتغال درست شود؟ من به تک تک وزرایی که با دولت یازدهم صحبت کردم یکی از بحث های من با آنها اشتغال بوده است گفتم اولویت همه ما اشتغال است و شما باید کاری کنید که علاوه بر میزان معمولی اشتغال فرصت اشتغال بیشتری  ایجاد کنیم.

روحانی اضافه کرد: راهی جز امنیت، آزادی، آرامش برنامه دولت دوازدهم این است امنیت، آزادی، آرامش پشت سر آن پیشرفت باشد. مگر می‌شود پیشرفت و توسعه را بوجود آورد؟ چشم انداز این را می‌گوید ما باید در ۱۴۰۴ کشور پیشرفته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: بیش از نصفی از زمان چشم انداز از دست رفته است نزدیک ۱۲ سال گذشته و ۸ سال بیشتر نمانده و گام‌های بلندی برداریم و دوران جهش است. مانع داشتیم این در باز شد و قفل شکسته شد برخی می‌خواهند جای اول بیاستند و بگویند در که شکسته شد پس کو ما که نرسیدیم ما جایی که محترمانه ایستادیم؛ راه باز است همه ما باید بیاییم به صحنه و همه باید سعی کنیم اینجا مخالف و موافق این جناح و آن جناح و ۲۴ میلیو ن و۱۶ میلیون نداریم بحث اشتغال ملت و جوانان ماست از شما می‌پرسم صاحب نظران مجلس آیا اشتغال جز از طریق سرمایه و فناوری امکان پذیر هست؟ ما باید سرمایه بیاوریم سرمایه داخلی و سرمایه خارجی، باید فناوری بیاوریم نمی توانیم بر مبنای فناوری گذشته حرکت کنیم. ما نمی‌توانیم تنها بر فناوری داخلی حرکت کنیم فناوری داخلی را باید تقویت کنیم.

این خبر تکمیل می‌شود…

این خبر را به اشتراک بگذارید :