به گزارش شمس آباد، صدای هیاهوی بچه‌ها از کوچه به گوش می‌رسد. چه هیجانی در پس این همه نزاع وجود دارد. صدای بچه‌های محل مرا به سمت پنجره مشرف به کوچه می‌کشاند. پرده را کنار می‌زنم و محو تماشای بازی بچه‌ها می‌شوم. دارند هفت‌سنگ بازی می‌کنند. به یاد کودکی و نوجوانی خودم می‌افتم که تمام تابستان را در کوچه و در حال بازی با بچه‌های محل می‌گذراندم. یاد بازی‌های وسطی، هفت‌سنگ، الاکلنگ، گرگم به هوا، لی‌لی و استپ هوایی دوران کودکی خودم می‌افتم. چقدر زندگی‌ها راحت و بازی‌ها با کمترین وسیله ممکن بود. در اکثر بازی‌های دوران ما تنها وسیله بازی یک توپ پلاستیکی بود. یادش بخیر صبح که از خواب بیدار می‌شدیم تا هنگام تاریکی هوا در کوچه بودیم و با بچه‌های محل بازی می‌کردیم و هیچ کسی هم مانع رفتن و بازی کردن ما در کوچه نمی‌شد.

 

یادم است تنها سفارش مادرم این بود که مراقب ماشین‌ها باشید. تنها زمانی که به اجبار باید در خانه می‌ماندیم، ظهرهای تابستان بعد از ناهار بود که اجازه نداشتیم پا از خانه بیرون بگذاریم. ولی باز هم از شیطنت و بازی دست نمی‌کشیدیم و خود را مشغول بازی‌های بی‌سروصدا یا کم‌سر و صدایی می‌کردیم که خواب قیلوله تابستانی بزرگ‌ترها را به هم نزند. بازی‌هایی مثل اسم‌فامیل، منچ و مارپله که اینها هم خالی از هیجان برایمان نبود. گاهی شب‌ها آنقدر خسته بودیم که کنار سفره شام، غذا خورده و نخورده به خواب می‌رفتیم. چقدر توی کوچه‌ها دنبال دستمالمان زیر درخت آلبالو گشتیم و هر چه گشتیم پیدایش نکردیم و بالاخره هم نفهمیدیم سواد داریم یا نه. . . !

       

 

بازی‌های دیروز و بازی‌های امروز

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - توصیه‌ خواندنی یک «دزد» به «ایران‌خودرو»

بازی‌های آن زمان همه پر از هیجان و شور و نشاط بود به نحوی که از فرط هیجان صورت‌ها گل می‌انداخت و خیس از عرق می‌شد. اکثر بازی‌ها دسته‌جمعی بود و بچه‌های همسایه، فامیل، دوست و آشنا دور هم اجتماع می‌شدند و این بازی‌ها را انجام می‌دادند. در روزهای تعطیل کسی حوصله‌اش سر نمی‌رفت و تنها نبود. حتی یادآوری تمام آن بازی‌ها برای هر یک از ما بچه‌های دیروز و والدین امروز پر از خاطرات زیبا و شادی‌آور است. چه بسا از یادآوری آنها، امروز دچار هیجان هم می‌شویم. با گذشت سال‌ها و روزها و تغییر سبک زندگی‌ها و تغییر منازل از خانه‌های حیاط‌دار به آپارتمان‌ها و برج‌های سر به فلک کشیده، بازی‌های کوکانه نیز دچار تغییراتی شده است. موضوعاتی مثل آپارتمان‌نشینی، شلوغی و ناامنی کوچه و خیابان، اشتغال پدر و مادر و… باعث شده شکل بازی‌های امروزی متفاوت از گذشته شود.

 

بچه‌های امروزی یا با تبلت و آی‌پدهای خود مشغول بازی هستند یا پای کنسول‌های بازی‌ خود نشسته و به صورت آنلاین با دوستان خود بازی می‌کنند یا غیر‌آنلاین به تنهایی ساعت‌های تابستانی خود را سپری می‌کنند. بچه‌های امروزی کمتر فرصت، علاقه و امکان بازی‌های قدیمی را دارند و کمتر مایلند بازی‌های جمعی را انجام دهند، اسباب‌بازی‌های انفرادی خود را بیشتر دوست دارند و در واقع باید گفت بازی‌های گروهی تقریباً در حال منسوخ شدن است، بچه‌های امروزی هیجانی را در بازی‌های دیجیتالی جست‌وجو می‌کنند که نسل قدیم هیچ حسی نسبت به آنها ندارند.

 

کوچه‌های خالی از بازی

کوچه‌های محله‌های امروزی خالی از سرو صدای بازی کودکانه است. کوچه‌های امروزی در حسرت یک گل‌کوچک پسرهای محله است. کوچه‌های امروزی دیگر محلی برای خاله‌بازی‌های دخترانه نیست. پنجره‌های خانه‌ها در حسرت یک شوت محکم و جانانه مانده‌اند. چرا؟ چون پدر و مادرهای امروزی به دلیل مشغله‌های زیاد فکری و کاری، ترجیح می‌دهند مشغله ذهنی دیگری را برای خود ایجاد نکنند. آنها ترجیح می‌دهند به جای اینکه استرس و ترس از هرگونه اتفاقی که ممکن است برای فرزندشان در کوچه و محله بیفتد، او را در خانه و آپارتمان‌های نقلی و قوطی کبریتی با بازی‌های کامپیوتری محبوس کنند. بچه‌های امروزی بچه‌هایی تنها و منزوی هستند که فقط به خاطر تفکر والدین خود از لذت بازی دسته‌جمعی با همسن و سال‌های محله خود محروم هستند. بازی بچه‌های امروزی بیشتر تک‌نفره است و بچه‌ها انگیزه‌ای برای دور هم اجتماع شدن ندارند. این شرایط باعث می‌شود بچه‌های امروزی فرصت کسب بسیاری از مهارت‌هایی که حین بازی با کودکان دیگر می‌توانند پیدا ‌کنند را از دست بدهند و قطعاً در تربیت و استقلال بچه‌های امروزی این نکته نقش به‌سزایی دارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : گوشی موبایل اچ تی سی یو ۱۱ ؛ ناکامی دوباره تایوانی‌ها؟

 

 

بازی‌های محلی، میراث فرهنگی

بازی‌های محله‌ای در هر شهر و دیاری یکی از بخش‌های عمده و مهم فرهنگ‌های بومی و محلی آن منطقه است و همه بازی‌های محله‌ای ریشه در تاریخ و پیشینه آن منطقه دارند. بسیاری از موضوعات فرهنگی ما از طریق همین بازی‌های محلی سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. بسیاری از این بازی‌ها جزئی از میراث فرهنگی ما هستند که متأسفانه با کمرنگ شدن بازی‌های محله‌ای در حال از بین رفتن هستند.

 

باید این نکته را به والدین یادآوری کنیم که بازی‌های کوچه و محله هم فرصتی برای لذت بردن کودکان از بازی ایجاد می‌کند و هم از طریق این بازی‌ها پیام‌های آموزشی به کودکان منتقل می‌شود. در بازی‌های محله‌ای حس مسئولیت‌پذیری و مشارکت‌جویی، دقت، سرعت و قدرت در کودکان افزایش پیدا می‌کند. کودکان در بازی‌های کوچه‌ای تیم تشکیل می‌دهند و یارکشی می‌کنند و هر یک باید در قبال تیم خود احساس مسئولیت کرده و مشارکت خوبی با تیم داشته باشند. در این بازی‌ها کودک این فرصت را پیدا می‌کند تا شیوه دفاع و نیز فرار و پنهان شدن از دشمنان را بیاموزد و علاوه بر اینها قدرت بدنی کودک بر اثر دوندگی و فعالیت بسیار در بازی‌های اینچنینی افزایش می‌یابد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - یادداشت نویسنده راشااینسایدر درباره حشدالشعبی

 

چه خوب می‌شود والدین کمی برای بازی فرزندان خود وقت بگذارند و با آنها در پارک‌های محله یا حتی با حضور خود در کوچه و محله فرصت بازی را برای فرزندان خود با بچه‌های دیگر فراهم کنند و اجازه بدهند کودکان لذت بازی دسته‌جمعی را بچشند و تجربه‌های بسیار خوبی از شکست‌ها و پیروزی‌ها در این بازی‌ها برای خود به دست بیاورند.  با صدای آژیر دزدگیر یکی از ماشین‌های پارک شده در کوچه به زمان حال برمی‌گردم و بچه‌ها را می‌بینم که در حال بازی گل‌کوچک هستند. اگر فرزندی داشته باشم حتماً اجازه می‌دهم مثل خودم در کوچه با بچه‌های محله بازی کند و هیچ‌گاه ترس خود را از بروز هرنوع اتفاقی که ممکن است برای او بیفتد به او منتقل نمی‌کنم تا او هم مثل من و تمام هم‌نسل‌های من روی پاهای خودش بزرگ شود و استقلال و اعتماد به نفس خود را در همین کوچه‌ها و روابطی که با بچه‌ها دارد، به دست بیاورد. کاش دوباره کوچه‌هایمان شاهد بازی‌های کودکانمان باشد.

منبع: جوان

این خبر را به اشتراک بگذارید :