نگرانی خانواده‌ها از تحصیل فرزندشان و زندگی خوابگاهی

خوابگاه‌های دانشجویی، سکویی برای صعود یا دره‌ایی برای سقوط؟!

Share/Save/Bookmark

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۵

زندگی در خوابگاه دانشجویی دارای مشکلات خاص خود است و اصولاً آسان نیست، دانشجوی جدید، وارد اتاق یا آپارتمان کوچکی می‌شود که قرار است دست‌کم سه تا چهار سال آینده زندگی‌اش را در آن بگذراند، بی‌تردید او با هجوم احساسات مختلفی مواجه خواهد بود.

خوابگاه‌های دانشجویی، سکویی برای صعود یا دره‌ایی برای سقوط؟!

به گزارش شمس آباد نیوز؛ به نقل از منطقه آزاد؛ زندگی در خوابگاه دانشجویی دارای مشکلات خاص خود است و اصولاً آسان نیست، دانشجوی جدید، وارد اتاق یا آپارتمان کوچکی می‌شود که قرار است دست‌کم سه تا چهار سال آینده زندگی‌اش را در آن بگذراند، بی‌تردید او با هجوم احساسات مختلفی مواجه خواهد بود.

برای جوانی که تازه روزهای دبیرستان را تمام کرده، سخت‌ترین تجربه ‌جدایی از خانواده است، در شرایط امروز که دوران آمادگی برای کنکور در بیشتر خانواده‌ها خیلی جدی گرفته می‌شود، پدر و مادرها همه کوشش‌شان را به کار می‌گیرند تا همه چیز، از امکانات تحصیلی گرفته تا نیازهای تغذیه‌ای و عاطفی فرزندشان تمام و کمال تامین شود، گسستن شدن از خانواده به معنای از دست دادن همه این پشتوانه‌ها و تغییر اساسی شرایط است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ارتش انگلیس به صورت مخفیانه ارتش عربستان را برای جنگ در یمن آموزش می‌دهد

بعضی مشکلات خوابگاهی مانع از ادامه تحصیل دختران و پسران در دانشگاه‌های می‌شود

دکتر نوید پارسا از اساتید دانشگاهی و کارشناس امور فرهنگی در گفت‌وگو با منطقه آزاد درخصوص مشکلات و معظلات حاکم بر خوابگاه‌ها و زندگی دانشجویی گفت: متأسفانه برخی مشکلات موجود در خوابگاه‌های دانشجویی مانع از تحصیل دختران و بعضاً پسران در محیط دانشگاه می‌شود.

وی اضافه کرد: چه بسا پسران و دخترانی که از استعدادهای فراوانی بهرمندند و اتفاقا در دانشگاه‌های معروف و در رشته‌های خوب هم پذیرفته می‌شوند ولی والدین آنها صرفاً به خاطر اینکه جو حاکم بر خوابگاه‌ها، جو خوبی نیست با تحصیل آن‌ها در شهرهای دور از محل زندگی بیزاری می‌کنند.

پارسا در ادامه افزود: متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد معظلات اجتماعی فراوانی در محیط خوابگاه‌ها بوده‌ایم، از استعمال دخانیات همچون قلیان و سیگار تا موادمخدر و مشروبات الکی، البته دانشگاه‌ها تا حد زیادی کنترل می‌کنند ولی حل این مشکل پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، شرایط سنی، روحی و عاطفی جوانان عامل محرک و موثری است تا نظارت، کنترل و بازدهی اقدامات انجام شده تحت‌الشعاع قرار بگیرد.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - ژن‌های خوب، نفتی می‌شوند

وی اضافه کرد: اغلب پیش آمده که پیش‌بینی‌ها درخصوص اجرای یک سیاست خاص در خوابگاه‌ها نا درست از آب در آمده است.

این کارشناس امور فرهنگی ابراز داشت: این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است و بیشترین آسیب را به روند پیشرفت و رشد علمی کشور خواهد زد؛ چراکه به‌عنوان حاشیه‌ای وارد زندگی شخص می‌شوند و دانشجو را از متن و دلیل اصلی حضورش در دانشگاه باز می‌دارد.

پارسا در پایان به بیان فرجام تلخ دوران دانشجویی برخی دانشجویان اشاره کرد و گفت: باید سطح دانشگاه‌ها، امور تربیتی و خوابگاه‌ها به جایی برسد که خانواده‌ها هیچ نگرانیی از حضور فرزندشان در شهرهای دور از محل زندگی نداشته باشند، البته خوشبختانه هم معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه‌ها و هم دفتر نهاد مقام معظم رهبری اقدامات خوب و شایسته‌ای همچون برنامه‌های مذهبی و به کارگیری مشاوران تربیتی در خوابگاه‌ها انجام داده‌اند که تأثیرات مثبت و روند رو به رشدی دارند.

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۹۲۰م

 

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :