به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از  خبرنگار زنگ خبر: با توجه به دستور مقام معظم رهبری  از سال ۹۲ و توجه به اقتصاد مقاومتی طی سال های اخیر فعالیت های فرهنگی برای استفاده از اجناس داخلی و مدد به کارخانجات و نیروی کار کشور ازسوی برخی مراکز فرهنگی دنبال می شود اما تا همت عمومی از سوی مسئولان و مردم صورت نگیرد نمی شود به پیاده سازی کامل اقتصاد مقاومتی امید داشت.

فصل خرید لوازم التحریر از چند روز دیگر آغاز می شود؛ فصلی که در آن لوازم التحریر رنگارنگ برای چشم نوازی دانش آموزان به نمایش گذاشته می شود تا آنها برای شروع سال تحصیلی اقلام مورد نیاز خود را خریداری کنند.

شهریور به پایان نزدیک است و تب و تاب گشایش مجدد مدارس باعث رونق برخی بازارها ازجمله نوشت‌افزار شده، درحالی که براساس آمار ارائه شده سهم تولیدات داخلی نوشت‌افزار از کل بازار چند ده‌ میلیاردی ایران کمتر از پنج درصد بوده و اکنون بازار نوشت‌افزار کشورمان در تسخیر تولیدات چین، هندوستان و برخی کشورهای اروپایی است.

 اما آیا واقعا تولید‌کنندگان ایران توان تامین نیازهای بازار نوشت‌افزار کشور را ندارند؟

 یا اینکه مشکلات دیگری باعث شده تا صنعت تولید نوشت‌افزار کشورمان به حاشیه برود و اکنون شاهد جولان انبوهی از تولیدات خارجی با تصاویر و نمادهای خارجی داخل بازار باشیم؟

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : مناقشه فوتبالی ایران و عربستان تمام نشده/ اعزام هواداران به روسیه اولویت ماست

اما مسئله وضعیت لوازم التحریر دانش آموزان تنها به مسئله فرهنگی آن ختم نمی شود، بلکه سهم آن در تولید داخلی نیز حائز اهمیت است، موضوعی که با وجود درجه بالای اهمیت، اما کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

 از این رو خبرنگار زنگ خبر سری به بازار نوشت‌افزار زده تا دریابد جایگاه تولیدات ایرانی در سبد خرید خانواده دانش‌آموزان چقدر است و برای رفع مشکلات تولید این محصولات در ایران چه اقدام‌هایی باید صورت گیرد؟

اکبری یکی از فروشندگان با سابقه لوازم التحریر در گفت‌وگو با خبرنگار زنگ خبر بیان داشت: فروشمان تقریبا مانند سال قبل است البته هرچه به پایان شهریور ماه نزدیک می شویم خریداران بیشتر می شوند اما باز هم نمی توان گفت که راضی کننده است.

وی تاکید کرد: اجناس خارجی و ایرانی در کنارهم فروش می روند اما استقبال از اجناس خارجی بیشتر است چراکه تنوع محصول آنها زیادتر است.

اکبری با بیان اینکه هنوز اجناس با طرح های خارجی طرفداران بیشتری دارد، افزود: تقاضا برای طرح های ایرانی وجود دارد اما به دلیل قیمت پایین تر خارجی ها  لوازم التحریر ایرانی کمتر فروش می رود.

این فروشنده اضافه کرد: البته باید تأکید کنم محصولات داخلی نیز نسبت به سال‌های گذشته از کیفیت و تنوع طرح بیشتری برخوردار شدند، اما نبود حمایت لازم از تولیدات و تولیدکنندگان داخلی و عدم تبلیغ صحیح این محصولات بوسیله رسانه‌ها، باعث ذهنیت بعضاً اشتباه دانش‌آموزان و والدین آنها شده است.

وی بیان کرد: همان‌طور که می‌دانیم بهترین فصل فروش کسب و کارهای مربوط به صنف نوشت‌افزار، نیمه شهریورماه و اوایل فصل آغاز مدارس است درحالی که دقیقا در همین زمان شاهد هجوم انبوهی از دستفروشان و برگزاری غیراصولی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا در اقصی نقاط کشورمان هستیم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - عملکرد ضعیف کلانتری در احیای دریاچه ارومیه

اکبری افزود: ما مغاز های خرده فروشی چاره ای جز خرید از عمده فروشان نداریم، پس وقتی عمده فروشان فقط کالا های خارجی عرضه می کنند و کالاهای ایرانی بسیار کم است مجبور هستم که کالای خارجی تهیه کنیم.

قیمت تمام شده لوازم التحریر ایرانی بالا است

حیدری یکی دیگر از فروشندگان لوازم التحریر ضمن  اشاره به  قیمت تمام شده محصولات ایرانی در مقایسه با محصولات خارجی تصریح کرد: متأسفانه قیمت لوازم التحریر ایرانی به خصوص دفتر یادداشت نسبت به کالای مشابه خارجی گران تر است.

وی ادامه داد: بر همین اساس دفاتر خارجی با هر قیمتی و تصویری در بازار اشباع شده است اما دفاتری که طرح و تصاویر اسلامی و ایرانی دارند مورد ظلم قرار گرفته اند.

وی افزود: وقتی مصرف کننده قیمت ها را مقایسه می کند شاهد اختلاف قیمت بالایی است اما برخی افراد به خاطر اعتقادات محکمی که دارند به دنبال لوازم التحریر  ایرانی می روند اما کسانی که خیلی اعتقاد ندارند با دیدن قیمت بالای دفاتر ایرانی به سراغ دفاتر خارجی می روند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : زنی که کمر به قطع ریشه نظام زوجیت و خانواده در ایران بسته +عکس

سلیمی یکی دیگر از فروشندگان لوازم التحریر است که در گفت‌وگو با خبرنگا زنگ خبر اظهار کرد: نظارت در بازار لوازم التحریر بسیار پایین است، با چرخی در بازار می توانید مشاهده کنید که حتی دکه ها و کفش فروشی ها و حتی دست فروش ها اقدام به فروش لوازم التحریر می کنند اما کسی جلوگیری نمی کند.

وی گفت: آنها چون زیر نظر اصناف نیستند اجناس خود را به هر قیمتی می فروشند و خود به فروش  و در آمد ما  در این ایام لطمه وارد می کند.

سلیمی بیان داشت: به نظر من با نظارت دقیق می توان سیاست ها را به سمتی برد که لوازم التحریر داخلی بیشتر از چینی عرضه شود تا از توان داخلی و نیروی کار کشور حمایت شود.

وی با تاکید بر اینکه کیفیت  کالاهای ایرانی از اجناس چینی بهتر است، اضافه کرد: اجناس چینی تنها ظاهر جذاب و متنوعی دارند در صورتی‌که لوازم‌التحریر ایرانی با کیفیت بهتر عرضه می‌شوند و از لحاظ قیمت تفاوتی با اجناس چینی ندارند.

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۵۲۰ز

این خبر را به اشتراک بگذارید :