به گزارش شمس آباد، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران شب گذشته در انتقام از عاملین حوادث جنایتکارانه تکفیریهای داعش در تهران، مواضع این گروه تروریستی را در «دیرالزور» سوریه هدف شلیک موشک قرار دادند. طبق اعلام سپاه پاسداران، این عملیات که به عملیات «لیله القدر» نام یافته، با موفقیت انجام شده و ضربات مهلکی را بر پیکره تکفیریهای داعش وارد آورده است.

عملیات «لیله القدر» سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در همان دقایق اولیه انجام عملیات، بازتاب وسیعی در رسانه های منطقه ای و بین المللی داشت؛ بازتاب هایی که هم اکنون نیز ادامه دارد. با این حال، با وجود گذشت ۱۲ ساعت از انجام این عملیات، سران غربی ـ عربی همچنان به سکوت عجیب خود در قبال آن ادامه می دهند.

به نظر می رسد که در این میان، سران سعودی و آمریکایی بیش از هر طرف دیگری، مخاطب پیام های مقتدرانه سپاه پاسداران جمهوری اسلامی بوده اند. شاهزادگان ناپخته و قدرت طلب سعودی که تا پیش از این، یاوه سر می دادند و جمهوری اسلامی را به کشاندن میدان های جنگ به داخل ایران تهدید می کردند، اکنون به خوبی دریافتند که هرگونه مجاهدت مذبوحانه آنها برای عملیاتی ساختن تهدیدات شیطانی آنها نتیجه ای جز وارد شدن ضربات مهلک و جبران ناپذیر به عناصر دست نشانده‌شان در نقاط مختلف منطقه نیست.

در همین ارتباط شمس آباد گفتگویی را با « امین الحطیط» کارشناس و تحلیلگر رسانه ای انجام داده است که مشروح آن از نظر می گذرد؛ 

*اخیرا سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران مواضع تروریست های تکفیری داعش در «دیرالزور» سوریه را هدف حملات موشکی قرار داده است. شما این عملیات را چطور ارزیابی می کنید؟

عملیات نظامی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران علیه تروریست های تکفیری داعش در سوریه یک عملیات راهبردی بود که البته دارای ابعاد مختلفی در تمامی زمینه هاست. این عملیات ضربات سهمگینی را بر پیکره تروریست های تکفیری داعش وارد آورد و مقادیر زیادی از تسلیحات و مهمات در نزد آنها را نیز نابود کرد. جمهوری اسلامی ایران با انجام این عملیات، مجاهدت کرد تا پیام های مختلفی را به طرف های مختلف مخابره کند و البته این کار را نیز به خوبی انجام داد.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - عملیات عبور از بحران تخم‌مرغ

*از دیدگاه شما تجاوز موشکی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران به مواضع تکفیریها در دیرالزور سوریه حامل چه پیام هایی می تواند برای حامیان تروریسم در منطقه و جهان باشد؟

جای هیچ تردیدی نیست که چنین اقدامی از سوی ایران، کشورهای دیگر را وادار می کند تا نسبت به رویکرد خصمانه خود در قبال تهران تجدید نظر کنندهمانگونه که گفتم جمهوری اسلامی ایران با این تجاوز موشکی پیام هایی را خطاب به طرف های مختلف مخابره کرد. این پیام ها خطاب به نیروهای خارجی مستقر در خاک سوریه و همچنین طرفهایی بود که در این کشور جنگ افروزی می کنند. بدون شک این تجاوز پیامی خطاب به ایالات متحده آمریکا و رژیم اسرائیل بود. جای هیچ تردیدی نیست که چنین اقدامی از سوی ایران، کشورهای دیگر را وادار می کند تا نسبت به رویکرد خصمانه خود در قبال تهران تجدید نظر کنند.

زمانی که ایران پس از هفت سال برای اولین بار اقدام به تجاوز موشکی مستقیم می کند، این بدان معناست که معادلات منطقه ای وارد مرحله جدیدی شده است. رهبران ایرانی نشان دادند که از شجاعت کافی برای ورود به میدان نبرد بدون هیچ ترس و واهمه ای از دیگران، برخوردار هستند. نکته بعدی این است که ایران با اقدام نظامی خود در سوریه مجاهدت کرد تا از منافع استراتژیک خود که در گروه مبارزه با تروریسم است، دفاع کند. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - جریمه سنگین در انتظار تخریب کنندگان تالاب ها

*به نظر شما واکنش آینده احتمالی مقامات رژیم سعودی به عملیات سپاه پاسداران چگونه خواهد بود؟ آیا سعودیها پیام تجاوز موشکی ایران به تکفیریها را دریافت می کنند و یا حمایتهایشان را از آنها بیش از پیش گسترش می دهند؟

بدون شک اقدام نظامی مستقیم جمهوری اسلامی ایران علیه تروریست های تکفیری، طرف هایی همچون عربستان سعودی را که دارای رویکرد خصمانه در قبال تهران هستند، به فکر واخواهد داشت. آنها به دنبال این اقدام، باید در رویکرد خود در قبال تهران تجدیدنظر کنند. استنباط من این است که عربستان سعودی رویکرد خود در قبال ایران را تغییر خواهد داد و به سمت و سوی افزایش حمایتهای خود از تکفیریهای داعش پیش نخواهد رفت.

واقعیت این است که عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا تا به امروز، پشتیبانی های خود از تروریست های تکفیری داعش را به حد اعلاء رسانده اند و بیش از این نمی توانند جلو بروند. علاوه بر این، در حال اکنون تروریست های داعش در منطقه در حال متحمل شدن شکست سنگینی بوده و در یک کلام در حال فروپاشی هستند. بنابراین انتظار نمی رود که آمریکایی ها و سعودیها حمایتهایشان از داعشِ در حال فروپاشی را افزایش دهند. 

*پس از انجام عملیات لیله القدر سپاه پاسداران علیه تروریست های تکفیری داعش در دیرالزور سوریه شاهد آن هستیم که رسانه های سعودی به صورت کاملا سازمان یافته ای، سکوت پیشه کرده اند. علت اصلی سکوت رسانه ای سعودیها در قبال عملیات مقتدرانه سپاه از دیدگاه شما چیست؟

آمریکایی ها به خوبی دریافتند که هرچقدر هم حجم بایکوت ها علیه جمهوری اسلامی ایران افزایش یابد، این اقدام هیچ تأثیری در رویکرد تهران مبنی بر تقویت بنیه دفاعی نخواهد داشتایالات متحده آمریکا پس از عملیات موشکی جمهوری اسلامی ایران در دیرالزور سوریه این پیام را دریافت کرد که مجاهدت هایش برای متوقف ساختن برنامه موشکی ایران تاکنون بی فایده بوده است و در آینده نیز فایده ای نخواهد داشت. آمریکایی ها دریافتند که ایران از هیچ اقدامی برای تقویت بنیه دفاعی و موشکی خود دریغ نخواهد کرد. این نکته را نیز نباید فراموش کرد که ایران با عملیات نظامی خود در سوریه، تهدیدات آمریکایی ها را به سخره گرفت و آنها را تحقیر کرد. ایران در مقابل تهدیدهای آمریکایی ها مبنی بر لزوم متوقف ساختن برنامه موشکی، اقدام شجاعانه‌ای را انجام داد. آمریکایی ها به خوبی دریافتند که هرچقدر هم حجم بایکوت ها علیه جمهوری اسلامی ایران افزایش یابد، این اقدام هیچ تأثیری در رویکرد تهران مبنی بر تقویت بنیه دفاعی نخواهد داشت.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : با وجود بیزاری واشنگتن برجام برای اروپا مهم است - شمس آباد

*همانطور که می دانید نمایندگان سنای آمریکا اخیرا طرح جامع بایکوت های ایران را با اکثریت آراء به تصویب رساندند. یکی از بهانه های آمریکایی ها برای تصویب این بایکوت ها مجاهدت ایران برای تقویت برنامه موشکی خود است. عملیات موشکی ایران علیه تکفیریها در چنین شرایطی را چگونه ارزیابی می کنید؟

 واقعیت این است که عملیات نظامی جمهوری اسلامی ایران علیه تروریست های تکفیری در سوریه برای رسانه های سعودی غافلگیر کننده بود. این عملیات، رسانه های سعودی را شوکه کرده است. آنها هیچگاه پیش بینی چنین عملیاتی از سوی ایران را نداشتند و انتظار آن را نمی کشیدند. تصور و استنباط آنها این بود که حضور ایران در نبرد با تروریسم تنها از طریق ارائه حمایتهای گوناگون به نیروهای مقاومت صورت می گیرد. به همین دلیل غافلگیر و شوکه شدند و اکنون سکوت پیشه کرده اند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :