امامزاده سید بهاء الدین محمد (ع) مامن گردشگران دل خسته

به گزارش شمس آباد نیوز؛ به نقل از خبرنگار زنگ خبر؛ کمتر کسی است که شیخ شبان را نشناسد و یا لااقل یکبار مسافر این سرزمین و زائر حرم مطهر و باصفای حضرت امامزاده سید بهاء الدین محمد (ع) نشده باشد.

روستای تمام سادات شهرستان بن “شیخ شبان” است که مردم  این روستا تمام سادات از آن دسته روستاهای نمونه ایران است که شهرتی جهانی دارد.

حرم مطهر حضرت امامزاده سید بهاء الدین محمد (ع) از فرزندان حضرت حمزه بن امام ‌موسی بن‌ جعفر (ع)، در دره‌ای زیبا و در دهانه کوه بلند و سرسبزی در جنوب غربی روستای شیخ شبان، از توابع شهرستان بن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

 

آستان نورانی حضرت امامزاده سید بهاء الدین محمد (ع) به عنوان حرم مطهر یکی امامزادگان و برخوردار از شرایط بسیار مساعد و مطلوب آب و هوایی و جغرافیایی و طبیعت بکر و زیبا، همواره و از دیرباز، با پذیرش سالیانه انبوه زائرین و گردشگران، از مهمترین کانون های فرهنگی، زیارتی و گردشگری استان و منطقه، با پتانسیل های بسیار بالا و منحصر به فرد در ابعاد گوناگون محسوب می شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : هم‌دستی انسان، ماشین و جاده! » پایگاه شمس آباد

 

امامزاده سید بهاء الدین محمد (ع) از فرزندان حضرت حمزه بن موسی بن‌ جعفر الکاظم (ع) است، چنانچه در کتاب شجره طیبه در انساب سلسله سادات شیخ شبان اشاره شد، نسب شریف امامزاده با هشت واسطه به امام موسی کاظم علیه السلام منتهی می شود که از قرار ذیل است:

” سید بهاء الدین محمد بن علی بهاء الدین بی ابی علی حسین بن ابی محمد اسحاق بن ابی جعفر موسی بن اسحاق العالم بن حسین الصورانی بن حسن الصورانی بن اسحاق الامیر بن امام موسی کاظم علیه السلام.”

 

این حرم شریف، هرساله پذیرای هزاران زائر و عاشق دلسوخته حریم اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است که از اطراف و اکناف برای عرض ارادت مشرف می شوند و آن بزرگوار را واسطه فیض نزد حضرت احدیت و مقربان درگاه الهی قرار می دهند و چه بسا که در حرم و در راه حرم این آقا حاجت روا شده‌اند، هدایت شده‌اند و کرامت ها دیده‌اند.

 


.

 شجره نامه یادشده که نشانگر شخصیت والای این امامزاده لازم التعظیم و صحیح النسب می باشد در مورخ ماه جمادی الاول سنه چهارصد و بیست و چهار (۴۲۴) پس از هجرت نبوی (ص) تنظیم گردیده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : خبرگزاری تسنیم - منع ورود اتباع مسلمان دستوری غیرانسانی و بی شرمانه از طرف ترامپ

بقعه کنونی امامزاده سید بهاء الدین محمد (ع) هم که البته بخش زیادی از آن در چند سال اخیر مورد بازسازی و تجدید بنا قرار گرفته، مربوط به دوران صفویه، با نمای چهارگوش گنبد دار و دارای کتیبه و تاریخ است که (قبلاً نیز) دارای ایوان و بالکون ستونی برزگ، مصفا و زیبا با حجره هایی در اطراف و برخوردار از چشم انداز کوهستانی بود.

   

 

 اهالی روستای شیخ شبان که اکثریت قریب به اتفاق آنها را سادات موسوی تشکیل می‌دهند؛ مردمی خونگرم، مهمان‌نواز و مهربان هستند و مؤمن، معتقد و علاقمند به حضرات اهل بیت عصمت و طهارت و خاندان مکرم وحی (ع) بوده و همانطور که همگان می‌دانند زمانی این روستا را تحت عنوان « نجف اشرف چهارمحال » خطاب می کردند.

روستای شیخ شبان الفت و پیوند دیرینه ای با اسلام و روحانیت داشته و دارد که نشان این امر روحانیون بزرگوار و عالمان در حد اجتهاد این روستا در دوران های مختلف و همچنین قریب بیش از ۵۰ طلبه علوم دینی در حال تحصیل و تدریس در حوزه‌های علمیه (به دلیل علاقه وافر اهالی این روستا به مسائل دینی و اعتقادی و اسلامی) می‌باشد.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : تأکید استاندار چهارمحال و بختیاری به مشارکت و استفاده از ظرفیت خیرین برای ارتقای وضعیت آموزشی دانش‌آموزان

 

 

مردم روستای شیخ شبان مردمی انقلابی و متعهد بوده و ازجمله روستاهایی هستند که افتخار می‌کنند حتی در زمان رژیم پهلوی و طاغوت ستمشاهی هم طاغوتی نبودند و همواره حامی، پیرو و گوش به فرمان علمای عظام دین و ولایت فقیه بوده و هستند.

اگر بگوییم «روستای شیخ شبان، دین خود را به انقلاب ادا کرده» سخن گزافی نرانده‌ایم؛ چراکه شیخ شبان، همواره یاور انقلاب و دشمن دشمنان انقلاب و این مرز و بوم بوده و هست.

 

 وضعیت امکانات موجود در امام زاده سید بهاالدین محمد:به لطف الهی و به سبب عنایت ویژه‌ زائرین و ارادتمندان این بزرگوار؛ امکانات و تسهیلات تفریحی، گردشگری، اسکان، جاده آسفالته، پارکینگ، زائرسرا، پارک بازی کودکان، سکوهای نشیمن و… آستان مقدس حضرت امامزاده سید بهاء الدین محمد (ع) نیز در حال اکنون، از وضعیت نسبتاً مطلوب تری نسبت به چند سال قبل برای پذیرایی از زائران و گردشگران برخوردار است، لکن تا رسیدن به حد شایسته و مورد نیاز فاصله زیاد و نیازمند همت و یاری بیشتری است.

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۵۲۰ز

این خبر را به اشتراک بگذارید :