به گزارش شمس آباد به نقل از جوان، سابقه لو رفتن سؤالات امتحان نهایی طی چند سال اخیر جزو پای ثابت‌های اعتراضات خرداد ماه دانش‌آموزان و والدین شده، رویه و واکنش آموزش و پرورش هم ثابت و قابل پیش‌بینی است؛‌ به این ترتیب که ابتدا مدعی امنیت برگزاری امتحانات و لو نرفتن سؤالات می‌شود، چند روز که می‌گذرد و مسئله شکل جدی‌تری به خود می‌گیرد، رویکرد تکذیب را اتخاذ می‌کند و در نهایت با اوج اعتراضات و ورود سایر نهادها و دستگاه‌ها به رسانه‌ای کردن برخورد با خاطیان گمنام اکتفا می‌کند. اما نکته مهم در این میان تأثیر ۲۵ درصدی برخی دروس در کنکور سراسری است که لو رفتن سؤالات، تعیین سرنوشت اجتماع کثیری از دانش‌آموزان را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد و امسال نیز همچون سال‌های قبل انگشت اتهام سمت وزارت آموزش و پرورش نشان رفته است؛ وزارتی که به دلیل حاشیه‌های شخص وزیر مصداق بارز هرج و مرج شده است و روز به روز حال آن رو به وخامت می‌رود.

 

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش همچون همیشه از ابتدا در خصوص باقی و حراست از سؤالات امتحان نهایی امسال گفته بود: امسال سی دی سؤالات و سی دی رمز سؤال در اختیار مدارس قرار می‌گیرد و تا دو ساعت قبل از برگزاری امتحانات امکان دسترسی به سؤالات از سوی مدارس فراهم نیست و این امر باعث شده تا امنیت سؤالات بالا باشد.

 

این اظهارات در حالی است که بر اساس گفته برخی دانش‌آموزان و والدین، امسال نیز سؤالات امتحانات نهایی در برخی دروس مانند شیمی، فیزیک و جغرافی از طریق فضای مجازی در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفته بود، به گونه‌ای که شیادان با اعلام شماره حساب به دانش‌آموزان و دریافت مبلغ ۲۰۰ هزار تومان سؤالات امتحانات نهایی را صبح روز امتحان و در فاصله ۲۰ دقیقه مانده به برگزاری امتحانات در اختیار دانش‌آموزان قرار داده‌اند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - مدیر به درد بخور کیست؟

 

در ادامه طبق گفته برخی دانش‌آموزان بعد از بازگشت از امتحان، برخی دانش‌آموزان سؤالات را داشته‌اند و همین باعث شد تا ادعاهای مطرح شده درباره خرید و فروش مجازی سؤالات جدی‌تر شود. با این حال اما وزارت آموزش و پرورش همچنان به قوت خود بر طبل تکذیبیه می‌کوبید و چنین فرضی را به دلیل عدم مستندات کافی و وافی رد می‌کرد.

  

مستندات لو رفتن سؤالات در رسانه‌ها

تا اینکه روزگذشته برخی رسانه‌های خبری اقدام به انتشار برخی تصاویر کردند. یکی از دروسی که به گفته برخی دانش‌آموزان سؤالات آن قبل از برگزاری امتحان لو رفته بود، مربوط به عربی سال سوم متوسطه می‌شد. جالب اینجاست تصاویر منتشر شده به عنوان مستندات لو رفتن سؤالات نهایی درس عربی سال سوم متوسطه بود که ساعت ۷:۱۹ صبح یعنی چند دقیقه قبل از امتحان را نشان می‌داد و این تصویر سند تشابه محسوس آن با سؤالات اصلی امتحان نهایی درس عربی رشته‌های علوم تجربی و ریاضی بود.

 

روند اعتراضات در این زمینه باعث شد تا کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هم ورود پیدا کند و درباره گلایه برخی دانش‌آموزان و خانواده‌ها در این خصوص بگوید به دنبال بررسی صحت و سقم گزارش‌های رسیده هستیم و از سوی کمیسیون هم درخواستی از آموزش و پرورش در این مورد شده که هنوز جوابی داده نشده است.
دیگر عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز در خصوص «موضوع شائبه لو رفتن سؤالات امتحان نهایی دانش‌آموزان» با تأکید بر اینکه بر آموزش و پرورش هرج و مرج حکمفرما شده است و دچار مشکلات اساسی است، گفت: وزیر آموزش و پرورش، وزارتخانه را رها کرده است و نمی‌تواند آن را هدایت کند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : جایگاه زن در اسلام جایگاهی ارزشمند است

 

آموزش و پرورش: ادعای اثبات شده‌ای وجود ندارد

در مقابل عمادی، رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش نیز به اظهارات نمایندگان مجلس اینگونه واکنش نشان داد و گفت: در برخی شبکه‌های‌های مجازی ادعایی مبنی بر لو رفتن سؤالات امتحان نهایی وجود داشته اما مورد اثبات شده‌ای وجود ندارد و ما اکنون ادعای اثبات شده‌ای در دست نداریم اما اگر گزارشی از طریق پلیس فتا و حراست به آموزش و پرورش ارسال شود، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

جالب اینجاست در حالی که وزارت آموزش و پرورش توپ را در زمین پلیس فتا می‌اندازد، رئیس پلیس فتای تهران بزرگ نیز می‌گوید: هیچ شکایتی از سوی مسئولان آموزش و پرورش مبنی بر شناسایی فروشندگان سؤالات لو رفته امتحانات نهایی در شبکه‌های اجتماعی به دست این پلیس نرسیده است.

 

سرهنگ مهدی کاکوان ماجرای فروش سؤالات لو رفته امتحانات دانش‌آموزان و اظهارات مطرح شده مبنی بر خرید و فروش آنها در برخی شبکه‌های اجتماعی را ادعا می‌داند و معتقد است: در تحقیقات انجام شده پلیس، سه نفر کلاهبردار که مدعی فروش سؤالات امتحانات نهایی بودند، شناسایی و دستگیر شدند و مشخص شد ادعای این افراد مبنی برطرف سؤالات اصلی، کذب است و این افراد با وعده‌های دروغ از دانش‌آموزان کلاهبرداری می‌کردند.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - لبنیات سنتی یا صنعتی، کدام سالم‌تر است؟

 

تجمع دانش‌آموزان مقابل وزارت آموزش و پرورش

هر چند که به رغم چنین دفاعیاتی (شما بخوانید توجیهات)، برخی از دانش‌آموزان سال سوم دبیرستان در اعتراض به لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی در مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند. معترضان درخواست داشتند تا تأثیر ۲۵ درصدی دروس از کنکور سراسری برداشته شود.
یکی از دانش‌آموزان دبیرستان فرزانگان اماده در این تجمع گفته است: خیلی از دروس امتحانات نهایی لو رفته است. سؤالات دروس عربی، زبان فارسی، زیست، شیمی، فیزیک و دینی در شبکه‌های اجتماعی پیش از برگزاری امتحانات بازنشر می‌شد.

سؤال این است، شاید آموزش و پرورش وقعی به مستندات موجود در این زمینه ننهد و در نهایت هم شکایتی به دست پلیس نرساند، اما تکلیف مستندات ارائه شده که نشان می‌دهد سؤالات فروش رفته چه می‌شود؟!

 

علاوه بر این فارغ از اصل موضوع و مسائلی مهمی از قبیل اینکه اصلاً چگونه می‌شود سؤالات امتحان نهایی لو برود که البته پاسخ روشن است، اگر موضوع فاش شدن سؤالات امتحانی و دسترسی به سؤالات امتحانی صحیح است، چرا هرساله تکرار شده و تدابیر لازم برای آن اندیشیده نمی‌شود؟!
در این میان یک معضل دیگر هم به وجود آمده است. نکته جالب اینجاست که پلیس فتا می‌گوید آموزش و پرورش شکایتی به دست پلیس نرسانده است و آموزش و پرورش هم می‌گوید گزارش را پلیس فتا باید ارسال کند!

این خبر را به اشتراک بگذارید :