به گزارش شمس آباد؛ سایت خبری-اینترنتی «راس بالت» روسیه در گزارشی نوشته است: تمایلات ضدغربی و طرفدار روسیه در اتحادیه اروپا در حال تبدیل شدن به یک جریان اصلی است که نظام سیاسی کشورهای اروپایی را تغییر خواهد داد. این مسئله در نتیجه تحقیقاتی تحت عنوان « جهت گیری: روسیه، غرب ستیزی و احزاب اروپایی» منتشر شده است که از سوی مرکز تحقیقات شورای اروپا در زمینه امور بین المللی (European Council on Foreign Relations‌) انجام گرفته است. این تحقیقات روز جمعه، ۱۴ جولای، منتشر گردید و گردآورنده آن “گوستاو گرسیل” کارشناس ارشد این مرکز تحقیقاتی معتبر اروپایی است.

بر اساس این گزارش، در میان صدها احزاب پارلمانی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ارتباط عمیق با روسیه و پشتیبانی از سیاستهای مسکو التزاما با «مجبوبیت» یا «در حاشیه بودن» این جنبشها مرتبط نیست. در اصل احزاب اروپایی بسیاری موجود هستند با روسیه در زمینه موضع گیری ضدغربی همکاری داشته باشند، بخصوص احزاب رادیکال و پوپولیست.   البته خود مسکو سازمان دهنده این جهت گیری نیست، ولی مجاهدت می کند تا جای ممکن از این وضعیت بهره کامل را ببرد.

گرسیل در گزارش خود نوشته است: «زمانی که در دهه ۱۹۹۰ سیاستمداران آلمانی با واژه “غرب ستیزی” آشنا شدند، روسیه نه پول کافی داشت و نه تمایلی برای تبیلغات خارجی ضدغربی، ولی طرحهای ایدوئولوژیکی که بعدها نزدیک به مواضع روسیه رشد پیدا کرد، از همان زمان به چشم می خورد. امروزه  غرب ستیزی حلقه اصلی زنجیره ایدئولوژیکی بین مسکو و بسیاری از احزاب اروپایی است که در مورد برخی از آنها این موضوع حتی به یک جریان سیاسی اصلی تبدیل شده است. »

در این گزارش همچنین ضروری دانسته شده که احزاب طرفدار روسیه بطور مجزا بررسی نشوند، بلکه این مسئله بعنوان یک «سیستم سیاسی ملی گرای اروپایی» مورد ارزیابی قرار گیرند: «موفقیت مسکو در یافتن متحدینی هم عقیده خود در اروپا با توجه به نزدیکی ایدئولوژی بسیاری از احزاب بزرگ اروپایی با منافع روسیه در حال افزایش است. »

با توجه به این واقعیت، بیشترین احزاب دارای تمایلات ضدغربی و طرفدار روسیه در کشورهای اتریش، بلغارستان، مجارستان، صربستان، اسلواکی و تا حدودی هم آلمان هستند. در کشورهای «انعطاف پذیر متوسط» مانند فرانسه، چک و دیگران، جهت گیریهای سیاسی در هر دو جهت، غربگرا و طرفدار روسیه به چشم می خورد. ضمن اینکه جمهوریهای منطقه دریای بالتیک و کشورهای اسکاندیناوی هم از این جهت  با یکدیگرمتفاوت هستند که در آنها تمایلات قوی همگرایی اروپایی با موضوع «روس هراسی» درنیامیخته است. و بالاخره نیم دیگری از کشورهای اروپایی هم در مقابل «نفوذ روسیه» مقاوم هستند که این کشورها شامل: انگلیس، آلمان، هلند، اسپانیا و رومانی و دیگران … می شوند.
تمایلات ضدغربی در اروپا به نفع روسیه تمام شده است

به عقیده کارشناسان اروپایی، وضعیت فوق این امکان را به رهبران روسیه داده است تا به مردم کشور خود بگویند که محاصره اقتصادی این کشور شکست خورده است و بسیاری از سیاستمداران اروپایی از نزدیکی روابط با مسکو پشتیبانی می کنند که این مسئله تا حدودی نیز واقعیت دارد. ضمن اینکه در فرانسه هم برغم پیروزی “امانوئل ماکرون” در انتخابات ریاست جمهوری که یک سیاستمدار «اروپا محور» است، موج غرب ستیزی هنوز به نقطه اوج خود نرسیده، ولی در حال افزایش است.

مرکز تحقیقات شورای اروپا در امور بین المللی اعلام خطر داده است: «البته شرایط موجود باعث نمی شود که  چنین نتیجه گرفت که روسیه خود باعث بوجود آمدن چنین شکافی در بین کشورهای اروپایی شده است.   برعکس، این شکاف به دلایل دیگری رخ داده، ولی روسیه موفق شده است تا بیشترین بهره را از این وضعیت ببرد. بدین ترتیب کشورهای اروپایی باید نسبت به «نفوذ روسیه» از راه‌های مختلف: از طریق اقدامات ضدجاسوسی، مبارزه با فسادمالی و تامین نیازهای انرژی و غیره… هشیار باشند. »

لازم به توضیح است: این گزارش ۲۵۲ حزب سیاسی دارای کرسی نمایندگی در پارلمان اروپا و پارلمانهای ۲۸ کشور اروپایی را مورد ارزیابی قرار داده است و سپس آنها را در ۱۲ گروه با توجه به تمایلات غرب ستیزانه و نزدیکی مواضع آنها با روسیه جای داده است. در نهایت چنین نتیجه گیری شده است که در میان احزاب پارلمانی در اتحادیه اروپا ۳۰ حزب وجود دارد که بشدت تمایلات ضدغربی و طرفدار روسیه دارند، ۳۱ حزب بطور متعادل غرب ستیز بوده و مواضعشان نزدیک به مواضع روسیه است. ۷۱ حزب بطور افراطی تمایلات «اروپا محوری» دارند که این دسته نیز تا حدودی «غرب ستیز» محسوب می شوند و ۵۰ حزب هم دارای تمایلات اروپا محوری متعادلی می باشند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : یوسف‌نژاد در نشست خبری اعلام کرد افزایش ۵ میلیونی وام ازدواج/ گلایه نمایندگان مجلس به رئیس‌جمهور درباره جهش ۵۰ درصدی قیمت‌ها

منبع: شمس آباد

این خبر را به اشتراک بگذارید :