به گزارش شمس آباد به نقل از شمس آباد، عراق به عنوان یکی از مهمترین کشورهای همسایه ایران به حساب می‌آید که این اهمیت می‌تواند به دلیل برخورداری از بیشترین مرز مشترک زمینی، اشتراکات مذهبی، تاریخی و فرهنگی میان دو کشور، نزدیکی و اشتراکات دیدگاه‌های دو طرف در خصوص مسائل منطقه‌ای، مبارزه مشترک دو کشور با تروریسم، قرار چسبیدن عراق در محور مقاومت، وجود اکثریت شیعه در آن کشور که بیشترین سهم را از قدرت عراق دارا هستند و موارد اشتراک دیگر میان این دو کشور باشد.

به تازگی شاهد سفر نخست وزیر عراق به تهران بودیم که در راستای سفر منطقه‌ای وی به سه کشور عربستان، ایران و کویت صورت گرفت تا بدین ترتیب تحرک دیپلماتیک مهمی را از جانب بغداد داشته باشیم که می‌تواند اهداف مختلفی را هم در بر داشته باشد که در این گفتار سعی خواهد شد به صورت اجمال به برخی از آن اهداف پرداخته شود.

از جمله اهدافی که برای سفر عبادی که در رأس هیئت بلند پایه‌ای به تهران آمده بود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– رایزنی در خصوص گسترش همکاری‌های دوجانبه سیاسی، امنیتی، اقتصادی و دیگر حوزه‌هایی که مورد تأکید رهبر انقلاب هم قرار داشت و ایشان تأکید کردند که باید تا جایی که می‌شود سطح روابط ایران و عراق ارتقاء پیدا کند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : معارض بحرینی در گفت وگو با فارس اعلام خطر داد توطئه رژیم آل‌خلیفه برای بازداشت آیت‌الله عیسی قاسم در سالروز انقلاب بحرین

– آخرین هماهنگی‌ها در خصوص مسائل مشترک منطقه‌ای از دیگر اهداف این سفر بود که می‌توان از جمله آن مسائل منطقه‌ای به همکاری‌های مشترک در مبارزه با تروریسم اشاره کرد که ایران از آغازین روزهای ورود عناصر تروریستی، تکفیری داعش به عراق با خواست دولت مرکزی آن کشور به صورت مستشاری تاکنون همواره در کنار دولت و مردم عراق قرار گرفته.

– برخی تحلیل گران بر این باورند که از دیگر مسائل منطقه‌ای مورد بحث در آن دیدارها مسئله میانجی گری عراق میان ایران و عربستان بوده، در سال‌های اخیر با قطع ارتباط میان تهران و ریاض و علنی شدن اختلافات آنها شاهد افزایش تنش‌ها در منطقه هستیم.

آنگونه که مقامات ایران بارها اعلام کرده‌اند ما خواهان منطقه‌ای باثبات و امن هستیم و در پی چسبیدن روابطی مبتنی بر حسن نیت، احترام متقابل و باقی تمامیت ارضی و حاکمیت ملی با همسایگان خود هستیم که عربستان سعودی را هم شامل می‌شود، لذا از هر پیشنهادی دال بر میانجیگری از جانب هر یک از کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم.

– برخی دیگر نیز معتقدند که از جمله مسائل مطرح شده میان مقامات تهران و بغداد با توجه به مقاصد سفر عبادی پیش و پس از تهران، می‌تواند میانجیگری در مسئله محاصره قطر باشد که در این خصوص عبادی سعی داشته در این سفرها با رایزنی با مقامات سه کشور ایران، عربستان و کویت به راه حلی سیاسی جهت پایان دادن به موضوع قطر دست یابد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - بسترساز مانع‌های جدید امریکا

یکی دیگر از نکاتی که سفر عبادی به تهران داشت این بود که چندی پیش ایاد علاوی معاون رئیس جمهور عراق اظهاراتی را علیه تهران مطرح کرد و نقش کشورمان را در عراق مورد سرزنش قرار داد که البته پس از آن عبادی در نطقی مواضع علاوی را شخصی خواند و بار دیگر اعلام پشتیبانی خود را از ایران ابراز داشت و ایران را همسایه و شریکی قابل اعتماد دانست که در روزهای دشوار در کنار عراق ایستاده است.

لذا این سفر نخست وزیر عراق به تهران درست پس از آن اظهارات از سوی معاون رئیس جمهور عراق و همچنین با توجه به برخی تحولات مهم منطقه‌ای رخ داده در ماه‌های اخیر و فشارها علیه نیروهای مردمی عراق و نقش ایران در پشتیبانی از آنها، که سعودی‌ها از آن تعبیر به دخالت در امور داخلی عراق می‌کنند، اهمیت ویژه‌ای داشته.

از دیگر مواردی که در سفر عبادی به تهران می‌توان ذکر کرد، برخی نکاتی بود که رهبر ایران بر آنها تأکید داشتند من جمله عدم اعتماد عراقی‌ها به آمریکا، انسجام وحدت داخلی احزاب و قومیت‌های عراقی، اهمیت حضور و پیشروی نیروهای مردمی، ادعای واهی مبارزه با تروریسم از جانب آمریکا و اعلام پشتیبانی مجدد ایشان از عراق یکپارچه و بیزاری با طرح تجزیه آن کشور بود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : بحران سوریه راه حل نظامی و یا تحمیل شده از خارج ندارد

مسئولان عراق در این برهه زمان بیش از هرچیز به باقی اتحاد و انسجام درونی نیازمندند و نه مطرح شدن برخی مسائل همچون برگزاری همه پرسی استقلال کردستان که طرحی است نخ نما شده که می‌تواند هزینه‌های بسیاری را به دولت بغداد تحمیل کند و طبعاً در راستای اهداف بدخواهان عراق هم قرار دارد.

کسانی که دم از استقلال کردستان عراق می‌زنند دانسته و یا نادانسته، آب در آسیاب دشمنان عراق می‌ریزند که بی‌تردید آنها مترصد فرصتی جهت تجزیه آن کشور هستند تا توان عراق را و متعاقب آن قدرت محور مقاومت را در برابر رژیم صهیونیستی بکاهند و این امر یعنی خیانت به کشور و مردم عراق، در حالی که امروز اولویت این کشور مبارزه تمام قد با تروریسم در داخل کشور و توطئه‌های بدخواهان است که از خارج از مرزها هدایت می‌شوند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :